Reklama

Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego - Akademia Transportu Lotniczego

W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Zmarł Andrzej Pazio


Z głębokim żalem przekazujemy wiadomość, że 1.02.2022, w wieku 89 lat zmarł Pan Andrzej Pazio, Mentor i Nauczyciel polskich instruktorów samolotowych i szybowcowych,autorytet w dziedzinie metodyki szkolenia lotniczego, wieloletni członek Rady Programowej "Przeglądu Lotniczego".
Pogrzeb odbędzie się w dn. 10.02. o godz 10:30 na Cmentarzu Północnym w Warszawie w domu pogrzebowym sala B.
Poniżej zamieszczamy biogram opracowany przez Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.
Szkolenie szybowcowej rozpoczął w 1948 r, kontynuował je w Aeroklubie Łódzkim, w szkołach szybowcowych w Jeżowie i na Żarze. Kurs instruktorski szybowcowy ukończył w 1952 z 1 lokatą. W 1953 r. rozpoczął szkolenie na samolotach uzyskując licencję pilota samolotowego, a w 1960 uprawnienia instruktora samolotowego. Uzyskuje wkrótce kolejne uprawnienia lotnicze: loty na samolotach wielosilnikowych, wg przyrządów, agrolotnicze, przechodzi przeszkolenie w lotach na śmigłowcach.
Od 1953 podjął pracę zawodową w lotnictwie sportowym jako instruktor szybowcowy i samolotowy, wykładowca, kierownik wyszkolenia w Centralnych Szkołach Wyszkolenia w Jeżowie Sudeckim, na Żarze i w aeroklubach regionalnych. Od 1967 r pracuje w biurze zarządu Aeroklubu Polskiego jako inspektor szkolenia lotniczego. Opracowywał i doprowadzał do zatwierdzenia instrukcje wykonywania lotów oraz programy szkolenia, które używane są do dzisiaj. Uczestniczył w badaniu wypadków lotniczych.
Pracował też w lotnictwie sanitarnym. Od 1970 r jako szef pilotów w Centralnym Zespole lotnictwa sanitarnego w Warszawie. Tu odpowiadał za organizowanie i nadzór nad szkoleniem pilotów na symulatorach i samolotach oraz śmigłowcach. Od 1979 r pracował również w Zakładzie Usług Agrolotniczych. w dyrekcji ZUA zajmował stanowisko szefa pilotów i inspektora bezpieczeństwa lotów. Nadzorował szkolenie, kontrole kwalifikacji i wiadomości personelu latającego. W czasie pobytu na kontraktach zagranicznych pełnił obowiązki szefa pilotów i kierowników baz w Egipcie, Sudanie czy Etiopii.
Jego nalot ogólny to ok. 10000 godz na 27 typach samolotów, 25 szybowców i 3 śmigłowców, w tym 2800 jako instruktor .
Andrzej Pazio na podstawie własnego doświadczenia jako instruktor w szkoleniu lotniczym opracowywał wiele materiałów szkoleniowych z metodyki szkolenia lotniczego.
Po przejściu na emeryturę w 1991 r w dalszym ciągu prowadził wykłady i zajęcia metodyczne na kursach dla kandydatów dla instruktorów w kilku Aeroklubach regionalnych. Ponadto w latach 1991-95 wykonywał społecznie czynności instruktora w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar. Pomagał ULC we wprowadzeniu nowych przepisów lotniczych JAR w zastosowaniu do całego lotnictwa cywilnego.
Równocześnie od 1989 r był członkiem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Za swą pracę posiada odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi 1979, Srebrna, Złota i Diamentowa odznaka szybowcowa 1962, Mistrz Sportu 1962, Zasłużony dla leśnictwa 1987, Zasłużony dla ochrony zdrowia 2005, Brązowy i Srebrny Medal za zasługi dla obronności 1960/2014, Błękitne Skrzydła 2018, Honorowe wyróżnienie Dedala (z żoną Lidią) 2020.Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy