Reklama

W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Powrót GM-1 "Gniady"

Pomóżcie wysłać Gniadego w niebo.

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej od kilku lat jest właścicielem wyjątkowego specjalistycznego samolotu holowniczego GM-1 ”Gniady”. Samolot w latach 1988-1989 zaprojektował mgr inż. Edward Margański, a pomysłodawcą samolotu była grupa związana z firmą Aviata. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze.

 

Samolot przeznaczony był do holowania szybowców. Gniady miał się, na tamte czasy, charakteryzować wyjątkowo dużą prędkością wznoszenia i możliwością stromego schodzenia, bez niebezpieczeństwa przechłodzenia silnika pracującego na małych obrotach.

Samolot ten do sierpnia 2006 roku był regularnie eksploatowany, wylatał ponad 800 godzin, po czym odstawiono go w kąt i po latach został zdekompletowany. Uratowali tę historię polskiego przemysłu lotniczego członkowie zarządu Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej - samolot w częściach przywieziono na lotnisko do Piotrkowa Trybunalskiego.

"Dziś po latach starań i mozolnej pracy aeroklubowych mechaników chcemy, aby ten polski samolot ponownie wzniósł się w niebo, holując za sobą jeden z naszych szybowców. Płatowiec i silnik są już gotowe do lotu, brakuje nam jeszcze odpowiednio wyprofilowanej kabinki pilota, by wiatr nie urwał mu głowy. Włożyliśmy już w ten projekt sporo aeroklubowych pieniędzy (jak wiecie aerokluby nie są dotowanymi przez państwo ośrodkami szkolenia młodych pilotów). W tych trudnych czasach chcemy pamiętać o polskiej historii lotnictwa.

Pomóżcie wysłać Gniadego w niebo, pomóżcie sfinansować budowę profesjonalnej kabinki. Serdecznie dziękujemy wszystkim wpłacającym. Kiedy już Gniady będzie latał, rozdamy wśród wpłacających 5 darmowych holi szybowcowych".

Link do zbiórki

 

Kontakt do organizatorów zbiórki: Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej tel. 044 647 74 73

 

Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy