Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Odeszła Wiesława Łanecka-Makaruk

 

29 lipca br. zmarła Wiesława Łanecka-Makaruk, dr inż., pilot szybowcowy doświadczalny I klasy, pilot samolotów II klasy z licencją, skoczek spadochronowy. 

 

Urodziła się 31 maja 1933 r. w Białymstoku. Pierwszy lot na szybowcach wykonała latem 1950 r. W 1952 r. ukończyła kurs szybowcowy. Dwa lata później zdobyła Srebrną Odznakę Szybowcową, w 1955 r. – Odznakę Złotą i pierwszy diament.

 

5 maja 1957 r. uczestniczyła w grupowym szybowcowym przelocie pilotów Aeroklubu Warszawskiego z Warszawy do Niemanicy w Związku Radzieckim, uzyskując odległość 555 km, co zapewniło jej drugi diament.

 

W tym samym roku uzyskała licencję samolotową. W marcu 1959 r. uzyskała przewyższenie 5050 m, zdobywając trzeci diament. Tym samym jako trzecia Polka i szósta kobieta na świecie stała się zdobywczynią Diamentowej Odznaki Szybowcowej. Przez wiele lat startowała w zawodach szybowcowych i samolotowych, w tym w Mistrzostwach Polski. 

 

Jako pierwsza kobieta uzyskała uprawnienia szybowcowego pilota doświadczalnego. Przeprowadzała próby w locie m.in. szybowców „Jaskółka” i „Mucha 100”. Jest autorką książki „Mechanika lotu szybowców”.

 

Ukończyła studia na Wydziale Lotniczym Politechniki (później MEiL), gdzie potem pracowała w katedrze aerodynamiki jako wykładowca akademicki. W 1976 r. obroniła pracę doktorską ma Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PW.

 

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Jej mężem był Sławomir Makaruk, znany pilot samolotowy i balonowy, szybowcowy pilot doświadczalny, który zginął tragicznie 20 kwietnia 1963 r. podczas prób flatterowych szybowca „Kobuz”. Ich synem jest Sławomir Makaruk „Makaron”, podróżnik, nurek, ratownik górski, fotograf.

 

Pogrzeb Wiesławy Łaneckiej-Makaruk odbędzie się 7 sierpnia 2020 r. ( piątek) o godzinie 13.15 na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, poprzedzony mszą w kaplicy na terenie cmentarza. 

 

fot. arch. Sławomira Makaruka

Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy