Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Dromadery nad Biebrzą

 

 

Należące do Wydziału Usług Lotniczych Airbus Poland w Mielcu Dromadery wspierały z powietrza gaszenie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 

W działaniach uczestniczyło 6 samolotów, 7 pilotów i 4 mechaników. Operując z bazy polowej w Rostkach i lotniska w Krywlanach pod Białymstokiem piloci Dromaderów zrzucili 172 bomby wodne, spędzając w powietrzu 145 godzin.
 
 
Miejsca zrzutów wody wskazywane były przez koordynatorów z pokładów śmigłowców Policji i Straży Granicznej (operujących zamiennie). Zrzuty dokonywane były na kolejne linie pożarów w grupowych nalotach po trzy samoloty.
 
Samoloty uczestniczyły w akcji gaszenia pożaru terenów parku na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w dniach 19-24 kwietnia.
 
 
Była to największa lotnicza interwencja przeciwpożarowa w Polsce od czasu  operacji w sierpniu 1992 roku, gdy paliły się lasy koło Kuźni Raciborskiej.
 
Dromadery w wersji przeciążonej zabierają od 1,8 tony do 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25x70m lub używając sterowanej hydraulicznie tzw. klapki do roszenia układać wodne pasy izolujące o wymiarach 5 x 400 m.
 
 
W Wydziale Usług Lotniczych Airbus Poland posiada 25 samolotów M-18B „Dromader” w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed owadami i do gaszenia pożarów.
 
W miarę potrzeb Lasów Państwowych maszyny są przezbrajane do wymaganej wersji. Mielecki wydział firmy z Okęcia zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.
 
 
W obecnym sezonie leśnicy zakontraktowali w Airbus Poland usługi 17 samolotów, które stacjonują w 15 bazach przeciwpożarowych, chroniąc 75% powierzchni Polski.
 
W bazach w Rostkach i na Krywlanach pozostały na dyżurze po dwa Dromadery z dwoma pilotami i technikiem.
 
 
Więcej zdjęć na FB: Dromadery nad Biebrzą
 
fot. Zbigniew Urbanowski
Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy