Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Motoszybowiec zasilany wodorem

 

 

 

Polskie konsorcjum realizuje projekt motoszybowca z innowacyjnym napędem hybrydowym, bazującym na ogniwie wodorowym o nazwie AOS H2.

 

Na lotnisku Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej przeprowadzono tzw. próby mobilne (bez lotów). 

 

Próby wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.

 

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

 

Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10 kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30 kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem w dwóch butlach kompozytowych, umieszczonych w silosach w kadłubie motoszybowca.

 

 

fot Wojciech Frączek (2)

 

Projekt realizuje konsorcjum w składzie Politechnika Rzeszowska (lider projektu), Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza i Zakład Szybowcowy Jeżów.

 

Płatowiec AOS-H2, podobnie jak motoszybowiec z napędem elektrycznym AOS-71, został zaprojektowany na PW. W obu przypadkach konstrukcja płatowca powstała na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW, w Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej pod kierunkiem mgr. inż. Wojciecha Frączka.

Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy