Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Jubileusz Klubu Pilotów Doświadczalnych

 

 

W 2020 roku Klub Pilotów Doświadczalnych (KPD) obchodzi 30 rocznicę swojego założenia.

 

Pod koniec lat 90. funkcjonowało w Polsce kilka silnych zakładów przemysłu lotniczego. W każdym z nich była komórka zajmująca się projektowaniem nowego sprzętu oraz badaniem już istniejącego i próbami prototypów. Pomysł na stworzenie organizacji, która integrowałaby to środowisko, mocno rozproszone po całym kraju, powstał równolegle w zakładach w Mielcu oraz w Warszawie. 

 

Brak wcześniejszych doświadczeń związanych tworzeniem i działalnością takiej organizacji wydłużył okres poszukiwań odpowiedniej formy organizacyjnej. Ciekawe rozwiązanie zaproponował Tadeusz Kurcyk, działacz związany z Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) oraz z Naczelną Organizacją Techniczną (NOT). Zaproponował on atrakcyjną dla pilotów doświadczalnych formę klubu, działającego przy którymś z wojewódzkich oddziałów stowarzyszenia. 

 

Wniosek z Deklaracją Założycielską Klubu Pilotów Doświadczalnych złożono w Sekretariacie Oddziału Warszawskiego (OW) SIMP. Deklaracje podpisało 11 pilotów jako członkowie-założyciele. Byli to: Tadeusz Dunowski, Jerzy Jędrzejewski i Jerzy Wojnar z WSK PZL-Warszawa Okęcie, Henryk Bronowicki, Zbigniew Świerczyński i Czesław Żywocki z WSK PZL-Mielec, Zbigniew Dąbski, Jerzy Roman Dyczkowski i Henryk Petruczynik z WSK PZL-Świdnik oraz Jerzy Bereżański i Ludwik Natkaniec z Instytutu Lotnictwa. 

 

Formalną zgodę na utworzenie Klubu Pilotów Doświadczalnych przy OW SIMP uzyskano 21 kwietnia 1989 r. i  ta data jest zatem uznawana za początek istnienia Klubu. Jednocześnie w Mielcu powstał projekt znaczka „Pilot Doświadczalny”, który został graficznym symbolem Klubu. Autorem znaczka jest Józef Misiaczek.

 

Pierwsze założycielskie zebranie KPD miało miejsce 25 stycznia 1990 r. w Sali Kominkowej Domu Technika NOT w Warszawie. Udział w nim wzięło 20 osób. Wybrany został wtedy pierwszy Zarząd Klubu w składzie: przewodniczący (prezes) Ryszard Witkowski, sekretarz Jerzy Jędrzejewski, skarbnik Jerzy Bereżański i członek Zarządu Henryk Bronowicki. Honorowym gościem tego zebrania był Tadeusz Kurcyk. Uchwalono też pierwszy wariant Regulaminu Klubu, podjęto postanowienie o ustanowieniu dwustopniowej, Złotej i Srebrnej, odznaki “Pilot Doświadczalny” i przyjęto logo Klubu. 

 

Przyjęta została również uchwała o kryteriach członkostwa i zasadach przyznawania wspomnianej odznaki oraz zaaprobowano wniosek, aby każdego roku organizowane były Doroczne Spotkania Klubu Pilotów Doświadczalnych, w których udział braliby członkowie, ich rodziny, jak również przyjaciele i sympatycy KPD. Styczniowe zebranie w warszawskim Domu Technika postanowiono uznać za Spotkanie nr 1 Klubu Pilotów Doświadczalnych.

 

Ryszard Witkowski

Marcin Szaliłow

Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy