Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
GSS Żar: Statuetki Dedala dla instruktorów

 

 

Podczas corocznego spotkania miłośników GSS AP Żar zasłużonym instruktorom wręczono statuetki Dedala.

 

Pierwszym z uhonorowanych wyróżnieniem był Rudolf Kopernok, któremy statuetkę przyznano za wybitne osiągnięcia na polu teoretycznego i praktycznego szkolenia uczniów pilotów, pilotów i instruktorów.

 

Rudolf Kopernok w latach 50. był instruktorem na lotnisku Muchowiec w Katowicach oraz w Wyczynowej Szkole Szybowcowej Żar. W późniejszych latach zakładał Aeroklub ROW w Rybniku, w którym przez wiele lat prowadził szkolenia jako instruktor szybowcowy i samolotowy.

 

Jest posiadaczem Złotej Odznaki szybowcowej, wykonał przewyższenie 5700 m na szybowcu Mucha Bis bez tlenu oraz przelot na dystansie 500 km ze startu lotnego Mysłowice-Leszno-Mysłowice (do rekordu świata zabrakło 11 km).

 

 

 

Drugim wyróżnionym statuetką Dedala był Herbert Majnusz, także wybitny pilot instruktor, zasłużony pilot agro z wieloma odbytymi misjami za granicą kraju.

 

 

Podczas spotkania, które odbyło się w dniach 26-29 września, odsłonięto również pamiątkowy medalion poświęcony Józefowi Jackowi Figwerowi. Odsłonięcia medalionu dokonał własnoręcznie Józef Figwer. 

 

 

Był on jednym z pierwszych szybowników, którzy zdobyli uprawnienia w trakcie pierwszego po wojnie obozu szkoleniowego na Żarze w 1945 r.

 

fot. Ryszard Jelonek

Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy