Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Sabat w Elblągu

 

 

XXII Zlot Polskich Pilotek im. Ireny Kostki „Sabat 2019” odbędzie się w dniach 5-8 września w Elblągu.

 

...powszechnie w życiu każdego zawodnika nadchodzi moment przejścia z młodości w wiek dojrzały, a cezurą jest koniec startów w wyścigach na podium, czy tytuł mistrzowski. Nie dotyczy to jednak sportów lotniczych, czego dowodem są tu obecne pilotki i piloci. W tej dziedzinie sportu liczy się przede wszystkim zdrowie, a nade wszystko ogromna miłość do lotnictwa – które jak powiedziała jedna z koleżanek, że „jest to choroba nie do wyleczenia”...
Basia Bocian
 
Po raz pierwszy nazwa „Czarownice” pojawiła się na afiszu związanym z  I  Zawodami Szybowcowymi Kobiet, które zorganizowane zostały przez Aeroklub Jeleniogórski, a odbyły się w Lubinie w 1966 r. Zwyczaj ogniska sabatowego wprowadzono dopiero podczas III zawodów w Lisich Kątach w 1968 r. Od V zawodów, które miały również miejsce w Lisich Kątach, zawodniczki startujące po raz pierwszy przyjmowane były do grona Czarownic. W trakcie przyjmowania nowe członkinie składały przysięgę, którą przyjmowała Główna Czarownica – Pelagia Majewska. Przysięga obowiązuje po dziś dzień. Obecnie aktu przyjęcia dokonują wymiennie Ada Dankowska i Maksi Paszyc.
 
Niestety, różne miejsca zamieszkania inicjatorek nie sprzyjały podejmowaniu konkretnych działań. Dopiero w 1996 r. Irena Kostka (siostra Peli Majewskiej) wraz z synem Zbyszkiem postanowili zorganizować Zlot – Sabat Czarownic w Gdańsku (spełniając tym samym pragnienie Peli, że będziemy się spotykać również wtedy, gdy przestaniemy latać).
 
Kolejne lata to stopniowe, ledwo dostrzegalne „wykruszanie się” starszych szybowniczek, w czym dość skutecznie zasłużył się GOBLL. Jedyną okazją do spotkań były więc spotkania pilotek na mszy św. 10 grudnia każdego roku w kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w Krakowie, którą celebruje Ojciec Dominik, lotniczy kapelan.
 
W 1989 r. po mszy św. u Patronki, pilotki zebrały się u „Popiołków” (Marysia i Edward Popiołek), gdzie zrodziła się myśl założenia klubu seniorek szybowcowych.
 
Jednym z najmilej wspominanych wydarzeń każdego z dotychczasowych Zlotów są słynne w całym Sabatowym Świecie i nie tylko ogniska. Zawsze były tańce i swawole w diabelskiej stodole, gdzie przy znakomitej muzyce i oprawie scenograficznej – iście z czarciego boru – czarownice urządziły swoje pląsy. Wśród drzew zwisających z powały, pająków grasujących w konarach oraz dyń ze świetlistymi oczami, można było spróbować m.in. chrupiących paluchów czarownicy oraz deserów z gałkami ocznymi trolli. Nie zabrakło także konkursu na najstraszniejszy i najseksowniejszy kostium oraz strój – zmiana nie do poznania, a zwycięzcy uhonorowani złotymi statuetkami czarownicy z właściwą sabatową dedykacją.
 
Podobnie będzie i w Elblągu. W wydarzeniu weźmie udział kilkadziesiąt uczestniczek z Polski i Europy. W ramach tego przedsięwzięcia pilotki zwiedzą region (Elbląg, Malbork, 22 Baza Lotnictwa Taktycznego, pochylnie Kanału Elbląskiego), wezmą także udział w Festynie Lotniczo-Rodzinnym (7 września), spotkają się z młodzieżą, władzami samorządowymi, by promować lotnictwo.
 
Harmonogram Zlotu i Festynu (w tym wszystkie przygotowywane atrakcje) w ostatecznej wersji zostanie przedstawiony pod koniec sierpnia na stronie www.aerosabat.com.
 
Zapraszamy wszystkich. Zainteresowane osoby mogą śledzić przygotowania do Sabatu na stronach mediów społecznościowych Aeroklubu Elbląskiego.
 
Informacji na temat zlotu udzielają Jerzy Lachowski – tel. 511 072 333 i Andrzej Przybylski – tel. 601 623 976.
 
przygotował Edward Jaremczuk
Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy