Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
List otwarty do ULC

 

 

Publikujemy list otwarty naszego Czytelnika do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dotyczący organizacji pokazów lotniczych.

 

Od dwudziestu paru lat zajmuję się organizacją i prowadzeniem pokazów lotniczych. Przeżyłem już kilka komórek ULC oceniających dokumentację pokazową, wielu urzędników i inspektorów kontrolujących mnie na różnych etapach pracy nad pokazami, kilku prezesów i wiceprezesów. Byłem świadkiem zmian i rozrastania się dokumentacji, pojawiania się coraz to innych przepisów. Prowadziłem pokazy czasami dobrze, czasami popełniałem błędy i musiałem je naprawiać. Zdarzały mi się sytuacje awaryjne, niestety także tragiczne, ale z prokuratorem nigdy nie miałem problemów. Zdarzało mi się kłócić i wyjaśniać inspektorom, że… pomińmy to.
 
Nie chodzi o wzajemne zarzuty. Obserwowałem, stosowałem zmieniające się przepisy, ale również próbowałem zmieniać je i dostosowywać do rzeczywistych potrzeb. Brałem udział w wielu odprawach, naradach i szkoleniach organizowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, zgłaszałem wiele uwag i propozycji zmian – ustnie i na piśmie. Nigdy nic to nie dało, kolejne zmiany tylko pogarszały sytuację.
 
Obecnie obowiązująca dokumentacja doszła już chyba do granic absurdu – wniosek o zgodę (ok. 50 stron, a może się rozrosnąć), do tego prośba o zgodę na obniżenie wysokości (ok. 10 stron), do tego kopie licencji, badań lotniczo-lekarskich, rejestracji statków powietrznych, ubezpieczeń itp., dokumenty imprezy masowej i wiele innych. Daje to razem kilkaset stron druku z których naprawdę przydatnych jest tylko kilka.
 
Ponieważ obawiam się, że kolejne moje uwagi pozostaną niezauważone (a może „zamiecione pod dywan”), nic się nie zmieni albo kolejny raz zmieni się na gorsze, postanowiłem kilka uwag przekazać do ULC w formie listu otwartego. Może wymusi to w końcu dyskusję o koniecznych zmianach. Dyskusję, w której wezmą udział fachowcy – ludzie, którzy organizują, prowadzą pokazy lotnicze i którzy biorą w nich udział.
 
Arkadiusz Choiński
 
 
Autor jest pilotem śmigłowca w LPR, byłym wojskowym pilotem śmigłowcowym. Wychowanek Aeroklubu Warszawskiego, absolwent WOSL w Dęblinie. Jako dyrektor kierował m.in. piknikami lotniczymi w Góraszce, Płocku, Aerofestivalem w Poznaniu, Aerobaltic w Gdyni, pokazami w Zielonej Górze, Świnoujściu, Gliwicach, Kołobrzegu i innymi oraz imprezami Red Bull.
 
fot. Tadeusz Brodalka
Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy