Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Aktualnosci
Lot nad Atlantykiem w Iluzjonie

 

 

W poniedziałek (26 listopada) warszawskie kino Iluzjon pokaże litewski film „Lot nad Atlantykiem”.

 

Film Raimondasa Vabalasa z 1983 r. opowiada o słynnym transatlantyckim locie litewskiej załogi. W 1933 r. Steponas Darius oraz Stasys Girėnas na przystosowanym do długodystansowego lotu samolocie Bellanca CH-300 Pacemaker, nazwanym „Lituanica”, wystartowali z Nowego Jorku z zamiarem dotarcia do Kowna.
 
Po pomyślnym przelocie nad Atlantykiem, samolot rozbił się w nieznanych okolicznościach w okolicach Pszczelnika pod Myśliborzem. Obaj lotnicy zginęli.
 
Darius i Girėnas zajmują w historii litewskiego lotnictwa takie miejsce, jak w Polsce Żwirko i Wigura. Ich imieniem jest nazwane lotnisko w Kownie, często odwiedzane przez polskich pilotów w ramach wspólnych lotniczych rajdów po Litwie.
 
Film warto zobaczyć także z ciekawości, jak Litwini poradzili sobie z tematem, którego polskie kino dotąd nie podjęło. W polskiej kinematografii filmu o zawodach Challenge 1932 i okupionym wielkim wysiłkiem triumfie Żwirki i Wigury – nadal brak, choć temat, dla kina akcji wydaje się wymarzony...
 
W jednej z głównych ról zobaczymy m.in. niedawno zmarłego Eimuntasa Nekrošiusa, miłośnikom teatru znanego z inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza, wystawianych w Polsce, a także w Wilnie.
 
Pokaz filmu w Iluzjonie (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Warszawa, ul. Narbutta 50a) w poniedziałek o 18.00 w ramach Tygodnia Kina Litewskiego.
 
Na hasło „Przegląd Lotniczy” w kasie kina czekają na naszych Czytelników dwa bezpłatne dwuosobowe zaproszenia.
 
Kto nie zdąży – bilety w cenie: 14 zł normalny, 12 zł ulgowy.
Aktualny numer

Kup ON-LINE

Reklama
Nasi partnerzy