Reklama

W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

2022/05


Zamów w sklepie PLAR
Zamów e-wydanie w publio w e-kiosku

Spis numeru:

W majowym numerze polecamy:


B23 - kompan wygodnej podróży”. „Turbo” w nazwie, brak stacyjki czy też samochodowy wystrój kabiny, to tylko kilka różnic...
Nową wersję popularnego Bristella, o nazwie B23 Turbo, testował w locie i fotografował Andrzej Rutkowski, a tajniki jego konstrukcji zgłębiał Krzysztof Krawcewicz.


„Z Normandii do Leszna...” Kiedy zamiast dotrzeć do pracy, skręcasz na lotnisko... powód? Jakiś się znajdzie - nowy typ, a finalnie nawet przebazowanie samolotu z Normandii. O spontanicznej przygodzie jaką było sprowadzenie do Leszna samolotu Viper SD-4 z lotniska w Deauville pisze Jacek Chmielecki.


„Najczęstsze błędy w szkoleniu IFR”. Nieznajomość procedur, definicji, braki w wiedzy teoretycznej czy pośpiech to tylko kilka błędów, które utrudniają szkolenie i wprowadzają chaos w kokpicie. Czy da się coś z tym zrobić? Instruktor IFR, Dominik Punda w swoim artykule postanowił wskazać nam te najbardziej typowe i powtarzalne błędy, które popełniają studenci i ułatwić przez to proces szkolenia.


„Powtórka z frazeologii”. Sezon rozpoczęty, więc jeśli planujesz wylot za granicę czy po prostu prowadzenie korespondencji w języku angielskim to Łukasz Wieczorek przygotował coś specjalnie dla ciebie - zestaw zagadnień i zadań, który ułatwi komunikację w języku angielskim.


„Śmigło - dla opornych, cz.2”. Szybka powtórka z posuwu i bierzemy na warsztat kolejne zagadnienie jakim jest sprawność śmigła. Po lekturze artykułu Krzysztofa Krawcewicza, nie będzie już opornych w tej kwestii.


„Opowiem Ci o samolocie - cz. 22”. Każdy wie do czego służy wolant i orczyk, jak działają lotki czy ster kierunku... ale czy w dużym lotnictwie działa to na tej samej zasadzie? Czym są powierzchni sterowe podstawowe i pomocnicze? Kamil Iwankiewicz w swoim artykule przybliża pojęcia związane ze sterowaniem dużym samolotem pasażerskim.


„Pole do popisu... cz.3”. W szybownictwie raz jest się pilotem, a raz członkiem ekipy naziemnej... Tym razem to Joanna Biała - zaprawiony w bojach manager ekipy, który zmierzył się z nie jednym polem - przybliży nam szybownictwo od tej drugiej strony.


„Tragiczny finał lotu 165”. Historia lotnictwa jest długa i skomplikowana, a każda tragedia niesie za sobą pewne refleksje. W tym przypadku sprawa jest skomplikowana i tajemnicza. Antoni Hochtaubel w zbiorach rodzinnych i dokumentach IPN szuka danych o okolicznościach katastrofy PLL LOT pod Zawoją w 1969 r. , w której zginął jego dziadek, kapitan Czesław Doliński.


„Powietrzny Cadillac. Samoloty się nie starzeją - one nabierają wdzięku... Jednym z takich przykładów jest ciągle latający Fairchild F-24. Dave Unwin przybliża nam historię tej maszyny oraz próbuje jej w locie, a smakowitych zdjęć dostarczył Keith Wilson.


A oprócz tego... Wspomnienie - Ryszard Witkowski, Kalendarz imprez 2022, lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego, Piotra Długiewicza oraz artykuł wstępny Redaktora Naczelnego.Życzymy miłej lektury


Redakcja PLAR