Reklama

W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

2022/02


Zamów w sklepie PLAR
Zamów e-wydanie w publio w e-kiosku

Spis numeru:
Lutowy "Przegląd Lotniczy" już w salonach prasowych, a wydanie elektroniczne w e-kiosku i publio.pl
W lutowym numerze polecamy:

"Dziesięcioboista"
Na naszej okładce wdzięczy się do obiektywu ACA Super Decathlon. Z pozoru zwykły, klasyczny górnopłat z przeszklonym dachem, który nadaje się do turystyki... ale i akrobacji na poziomie intermediate. Keith Wilson przedstawia nam jego sylwetkę oraz wrażenia z lotu tą zaskakującą maszyną, która jest ciągle w produkcji, a nawet przeżywa renesans w dobie obowiązkowych szkoleń UPRT w Europie i Ameryce.

Przebazowania kształcą... pilota
Świeżo odebrana licencja PPL(a) wcale nie świadczy o tym, że jesteśmy w stanie przenosić góry. Eryk Kłopotowski dzieli się spostrzeżeniami, o które wzbogacił się podczas przelotu Cessną z Dominikiem Pundą z Mielca do Cascais, pokazuje jak wiele nauki przed nami. Spodziewaj się niespodziewanego...

Planowanie operacji IFR - cz. 2
Gdy już wiemy jak się do tego zabrać oraz jak wyposażyć siebie i samolot poruszamy temat wyboru lotniska docelowego. Dominik Punda radzi jak to zrobić, jakie kryteria brać pod uwagę i o czym pamiętać, aby nie było niespodzianek takich jak np. oskarżenie o nielegalne przekroczenie granicy.

Wygrać wyścig
Sezon 2021 był udany, zwłaszcza dla Sebastiana Kawy, który najpierw zdobył złoty medal na MŚ, a później wygrał szybowcową Formułę I - Grand Prix w St Auban. Tomasz Kawa opisuję jak wyglądały przygotowania i trening jego syna do zawodów oraz relacjonuje ich przebieg. "Nie wolno rezygnować z celów, poddawać się, trzeba walczyć do końca".

Przegląd sezonu 2021
W tym roku sytuacja pandemiczna nie ograniczała szybowników w organizowaniu zawodów, jednak to pogoda nie pozwalała ich rozegrać. O tym kto zdobył tytuł mistrza, jak poradzili sobie juniorzy w Mistrzostwach Europy na Litwie, komu udało się wywalczyć odznakę oraz o nowej formie zawodów przeczytasz w artykule Marty Białej. Nadto listy pilotów - zdobywców kolejnych szybowcowych laurów w postaci odznak szybowcowych i diamentów.

Opowiem Ci o samolocie... - cz. 19
Co z mięśniami samolotu ma wspólnego Pascal oraz rodzeństwo A, B i STANDBY? Kamil Iwankiewicz dzieli się kolejną dawką informacji o samolocie - tym razem o tym jak zbudowane są jego "mięśnie", czyli system hydrauliczny.

Z angielskim w świat - cz. 13
W drodze po ICAO level 5 trzeba wiedzieć, czym są "łączniki", dzięki którym nasza wypowiedź po angielsku będzie spójna i... doceniona przez egzaminatora. O znaczeniu discourse markers and connectors dowiesz się z kolejnej porcji języka angielskiego, którą serwuje Łukasz Wieczorek. Tradycyjnie zestaw zadań do przećwiczenia i utrwalenia lekcji.

Rejestr polskich statków powietrznych 2022
Co lata na polskim niebie? - czyli jak zmieniła się liczba statków powietrznych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Czego przybyło, a czego ubyło. Od Boeingów, Pilatusów i Cessn, przez Robinsony i Belle, Jantary i ASW, aż po balony, sterowce i bezzałogowe statki powietrzne. O obecnym stanie rejestru pisze Jerzy Liwiński.

Balony nad Doha
Bajeczne zdjęcia z wyprawę Mirosława Konefała do Kataru, gdzie odbył się 2. Festiwal Balonowy. Oprócz tradycyjnych balonów na niebie pojawiły się latający Kot, Tygrys i Klaun. Relację spisała Ewa Daszewska.

A oprócz tego...
Lotnicze wiadomości z kraju i ze świata, felietony kpt. Jarosława Czaplickiego o zimowych urokach pracy pilota liniowego, Piotra Długiewicza rozważania o przelotach ferry, oraz artykuł wstępny Redaktora Naczelnego - o lotniczych wnioskach z filmów akcji, nawet tych niekoniecznie wysokich lotów...

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR