Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

2021/06


Zamów w sklepie PLAR
Zamów e-wydanie w publio w e-kiosku

Spis numeru:
Czerwcowy numer "Przeglądu Lotniczego" już w kioskach i salonach prasowych, a w nim:

Skyleader 600
Rynek samolotów ultralekkich nieustannie zaskakuje mnogością nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym coraz poważniej konkurują z certyfikowanymi samolotami. Krzysztof Krawcewicz miał okazję przetestować w locie Skyleadera 600 i w artykule dzieli się swoimi doświadczeniami z tego lotu.

Na kurs i punkt, cz. 2
Krzysztof Krawcewicz kontynuuje zagadnienie precyzyjnego wyjścia na punkt zwrotny i zadany kurs, poszerzając je o wpływ wiatru. Matematyczne wyjaśnienia zwieńcza prostymi do zapamiętania formułami, które, przyswojone przez pilota, pozwolą mu wykonywać loty dokładnie i bezpiecznie.

Za mało kobiet-pilotów
Marta Nowinowska, pilot zawodowy i instruktor samolotowy, debiutuje na łamach PLAR analizą problemu, jakim jest znikomy odsetek kobiet wśród pilotów, i tłumaczy możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.

PBN dla general aviation cz. 4
W czwartym i zarazem ostatnim odcinku swojej serii, Michał Andrzejewski i Grzegorz Knast omawiają problem aktualności baz danych, głównie nawigacyjnych, w urządzeniach pokładowych samolotu. Tłumaczą także, jak radzić sobie z zagrożeniem niedostępności systemów augmentacji.

Z angielskim w świat cz. 5
Zapraszamy do skosztowania piątej porcji zadań z języka angielskiego. Łukasz Wieczorek przybliża kolejne aspekty zdawania egzaminów z lotniczego angielskiego, tym razem radząc, jak można doskonalić angielski w codziennych sytuacjach.

Opowiem Ci o samolocie cz. 12
W dwunastym odcinku cyklu poświęconego budowie samolotu pasażerskiego, Kamil Iwankiewicz omawia systemy i przyrządy pokładowe znane także z innych statków powietrznych, takich jak małe samoloty czy nawet szybowce.

Śmigłowcowy grill - i nie tylko
W dobie pandemii da się organizować imprezy zarazem spektakularne i nienaruszające obostrzeń epidemicznych. O zlocie śmigłowców w Kępie k. Płońska, przebiegu imprezy i różnorodności goszczących na niej wiropłatów opowiada Miłosz Rusiecki.

GOKO - historia budowy szybowca ultralekkiego
Lotnicza pasja pilotów i konstruktorów potrafi czynić cuda - tak jak w przypadku zespołu z bielsko-bialskich zakładów szybowcowych, który podjął się budowy prototypu ultralekkiego szybowca o nazwie GOKO. Michał Ombach z sercem opowiada o pomyśle, inspiracji i procesie budowy konstrukcji, postępującej mimo przeciwności losu.

Aerostatem w piękny rejs
Bałtyk, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany - przelot balonem nad dużymi zbiornikami wodnymi jest ryzykownym wyzwaniem, ale jednocześnie dostarcza niezapomnianych wrażeń. Artykuł Ewy Daszewskiej stanowi relację z majowego, wczesnoporannego lotu przez Zatokę Gdańską na trasie Hel-Sopot.

Dogonić Herculesa
Loty w szyku, choć niełatwe, są widowiskowe nie tylko dla naziemnych obserwatorów, ale też dla samych pilotów oraz... fotografów. O ile jednak wspólne loty samolotów o podobnych osiągach są względnie proste w realizacji, o tyle zgranie niewielkiej Cessny z potężnym transportowcem to wyzwanie i okazja jedna na milion? Zapraszamy do zapoznania się z piękną fotorelacją Keitha Wilsona w tłumaczeniu Jarosława Dobrzyńskiego.

A oprócz tego?
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, wykaz imprez lotniczych, felietony: Piotra Długiewicza o kulturze w lotnictwie oraz kpt. Jarosława Czaplickiego o kokpitowym flow, a także artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o widocznych oznakach budzenia się lotnictwa po pandemicznym zastoju.

Życzymy miłej lektury


Redakcja PLAR