Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

2021/05


Zamów w sklepie PLAR
Zamów e-wydanie w publio w e-kiosku

Spis numeru:
W majowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Oszlifowany Diament
Austriacki Diamond DA 40 NG to samolot ery nowoczesnej awiacji. Pod jego maską kryje się sukces wielu lat pracy nad zastosowaniem w lotnictwie napędu Diesla - Austro Engine AE300. O tym, dlaczego chętnie wykorzystuje się go do szkolenia pilotów na całym świecie, jego zaletach, wyposażeniu oraz relacji z lotu przeczytacie w artykule Jarosława Dobrzyńskiego oraz Andrzeja Rutkowskiego. Do sesji zdjęciowej w locie Andrzejowi pozował DA40 NG użytkowany przez Aeroklub Orląt.

Na kurs i punkt
Wyprowadzenie z zakrętu na punkt zwrotny, na zadany kurs wymaga staranności pilotażu ale i taktyki. Wynika ona ze znajomości prostych zależności geometrycznych. Przyswojenie tej wiedzy przyda się nie tylko na zawodach w lataniu precyzyjnym ale i zwykłym pilotom latającym na trasy - o tym artykuł Krzysztofa Krawcewicza w dziale Pilotaż.

Szybowcowe rekordy Polski - warto próbować!
Wojciech Ścigała w artykule o rekordach szybowcowych wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić i na co zwrócić uwagę, aby zostać rekordzistą. Jest wiele osiągnięć, które do dziś pozostają nie pobite oraz takich, w których poprzeczka nie została jeszcze postawiona. Kombinacje klas i kategorii daje nam wiele możliwości, a próby bicia rekordów to świetny trening. A może to twoje nazwisko znajdzie się w rankingu rekordzistów FAI? Warto próbować!

Opowiem Ci o samolocie - cz. 11
W jedenastej części cyklu o budowie samolotu Kamil Iwankiewicz opowie jak działa system ostrzegania o bliskości ziemi - GPWS. W artykule m.in. o tym jak działa dany system, czym są MODES oraz kiedy i dlaczego samolot mówi "Whoop! Whoop!".

Majowy wypad nad Morze Czarne
W relacji Łukasza Wieczorka, który wraz z Kubą Piątkiem wybrał się do krajów, rzadko obieranych na cel podróży przez pilotów GA , przeczytacie m.in. o przygodach z planem lotu w Rumunii, pobiciu rekordu tankowania w Bułgarii i prostej 500 ft nad stolicą Serbii. Artykuł opatrzony jest pięknymi zdjęciami z wyprawy.

PBN dla general aviation - cz. 3
Michał Andrzejewski i Grzegorz Knast rozwijają temat PBN, obowiązkowego od niedawna w szkoleniach IR. W trzecim odcinku omawiają procedury i rozwiewają wątpliwości dotyczące podejść RNP (GNSS).

Cicho jak Nynja
Skyranger to znany i lubiany, popularny samolot "dla każdego". Od 2017 r. prawa do tej konstrukcji ma brytyjska firma Flylight (kooperująca z wieloma podwykonawcami w Europie). Jego najnowsza wersja rozwojowa nosi nazwę Nynja. Nasz brytyjski korespondent Dave Unwin testuje maszynę, badając wnikliwie jej własności pilotażowe. Dobre osiągi, przystępna cena, wiele możliwości i frajda z latania... czego chcieć więcej? Zdjęcia w locie - KeithWilson

Z angielskim w świat - cz. 4
Zapraszamy na czwartą lekcję języka angielskiego, gdzie Łukasz Wieczorek przybliża zagadnienia Aviation English. Oprócz porcji ćwiczeń porady, jak się uczyć języka i trenować przed egzaminem.

Szlakiem na szczyt
Tegoroczna Gala Lotnicza Cumulusy była wyjątkowa! Mimo ograniczeń i trudności w organizowaniu imprez udało się ją przeprowadzić, nietypowo bo w wersji wirtualnej. Zapraszamy do zapoznania się z kulisami gali oraz jej laureatami.

A oprócz tego...
Pożegnanie Marka Rudowskiego, lotnicze aktualności z kraju i ze świata, felietony: Piotra Długiewicza o wykonaniu zakrętu na małej wysokości po awarii silnika, kpt. Jarosława Czaplickiego o stanie podwyższonej gotowości na pokładzie wywołany... przeczytajcie sami, oraz artykuł wstępny Krzysztofa Krawcewicza o przełamywaniu barier w lotnictwie.

Życzymy miłej lektury


Redakcja PLAR