Reklama

W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

2019/09


Zamów w sklepie PLAR
Zamów e-wydanie w publio w e-kiosku

Spis numeru:
We wrześniowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Jest moc - Dynali H3 Sport
W sierpniu odwiedziliśmy fabrykę śmigłowców Dynali, by zapoznać się z najnowszym modelem o nazwie H3 Sport. Napędzany jest gruntownie zmodyfikowanym Rotaxem, z którego belgijscy konstruktorzy wycisnęli aż 135 KM! Śmigłowiec został wyposażony w glaskokpit, zmienił również nieco wygląd za sprawą licznych udoskonaleń, które opisuje Krzysztof Krawcewicz. Zdjęcia w locie wykonał Roman Peczka.

Angielski skaut
Przedstawiony przez Dave'a Unwina brytyjski Sherwood Scout to samolot bardzo praktyczny: dzięki składanym skrzydłom możemy go przechowywać w garażu lub przewozić na samochodowej przyczepie. W powietrzu zwrotny i zrywny, charakteryzuje się niezłą prędkością i zasięgiem. Górnopłat oferowany jest jako gotowy do lotu lub zestaw do samodzielnego montażu. Zdjęcia Keith Wilson.

Pani Wilga z Natakhtari
Latanie na "Pani Wildze" do najłatwiejszych nie należy - najpierw trzeba ją poznać, przyjąć jej zasady... Wie o tym doskonale Dominik Punda, który przeszkalał na egzemplarzu zakupionym przez firmę Service Air spod Tibilisi gruzińskich pilotów. Kursanci szybko zrozumieli, że do tego samolotu należy podchodzić z respektem. Opowieść zdjęciami opatrzył Rafał Rajchel.

Tajemnica circulara
Kalkulatory okrągłe, znane pod nazwami handlowymi E6B Circular czy CR3, dają dokładniejsze wyniki niż klasyczne E6B (dlatego chętnie używają ich piloci startujący w zawodach), są jednak bardziej skomplikowane, na dodatek dołączane do nich instrukcje okazują się mało przydatne. Krzysztof Krawcewicz wyjaśnia ideę działania kalkulatora okrągłego - okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne!

W eterze tłok... Wilco 2019
Uczestniczyliśmy w bardzo udanych i bardzo potrzebnych warsztatach lotniczej frazeologii angielskiej "Wilco", zorganizowanych przez Aeroklub Krakowski na lotnisku w Pobiedniku Wielkim. Cała korespondencja z "Pobiednik Tower" odbywała się w języku angielskim, Poza praktycznym treningiem i wykonywaniem zadań, piloci mogli liczyć na omówienie najczęściej popełnianych błędów i wyjaśnienie wątpliwości. Relacja Krzysztofa Krawcewicza zachęci zapewne wielu pilotów do wzięcia udziału w następnych edycjach.

Nad Tatrami, Fatrą i Matrą
I znowu zwycięstwo! Tomasz Kawa relacjonuje Szybowcowe Mistrzostwa Europy w Prievidzy, zakończone triumfem jego syna Sebastiana w klasie 15-metrowej. Mistrz startował na świetnym polskim szybowcu Diana 2. Rozegrano 12 wyścigów. W rywalizacji w klasach club, standard i 15-m wzięło udział ponad 80 czołowych europejskich pilotów.

Piknik pod Tatrami
W lipcu odbyła się już jedenasta edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Impreza była jak zawsze świetnie przygotowana, co jest zasługą organizatora - członków i pracowników Aeroklubu Nowy Targ. Piknik słynie nie tylko z atrakcyjnych pokazów i wyśmienitych gości, ale też pięknie położonego lotniska i wspaniałych górskich krajobrazów, co widać na zdjęciach Krzysztofa Cieślawskiego, autora relacji.

Balony w Białymstoku
Dwadzieścia załóg wzięło udział w II Fieście Balonowej w Białymstoku. Organizujący ją Białostocki Klub Balonowy jest spadkobiercą założonego w połowie lat 70. Studenckiego Klubu Balonowego, do którego dokonań należy m.in. samodzielna budowa balonu gazowego. W powojennej Polsce Białystok był prężnym ośrodkiem sportu balonowego, nic dziwnego że i dzisiaj podlaskie fiesty cieszą się zainteresowaniem załóg i publiczności. Relacja Ewy Daszewskiej.

Paryski show
Niemal 2,5 tys. wystawców z 50 państw, zamówienia na ponad 140 miliardów dolarów i ponad 300 tys. gości - Paris Air Show na lotnisku Le Bourget to jedna z najważniejszych imprez lotniczych na świecie. Ale paryski salon to nie tylko biznes i zaawansowana technika - to także wielkie emocje związane z obserwowaniem wspaniałych maszyn podczas pokazów w powietrzu i na bogatych wystawach naziemnych. Targi z aparatem odwiedził Konrad Stasiczak.

Euro NATO Join Jet Pilot Training
Nasz człowiek w Sheppard AFB! Filip Modrzejewski odwiedził jedną z największych baz szkoleniowych amerykańskich sił powietrznych, gdzie w ramach programu ENJPT szkolą się wojskowi piloci kilkunastu państw NATO. Filip opisuje przebieg programu, zastanawia się nad jego przyszłością i ewentualnym udziale Polski. Unikalne zdjęcia z powietrza!

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o obciążającej pilotów papierologii, a także felietony: Piotra Długiewicza o "odbywaniu" szkolenia, kapitana Jarosława Czaplickiego o niezbędnym zapasie paliwa na pokładzie oraz Szymona Majchera o konsekwencjach oddania sterów "doświadczonemu" pilotowi...

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR