Reklama
11. Noc w Instytucie Lotnictwa - Warszawa 7/10/2022
W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

2019/02


Zamów w sklepie PLAR
Zamów e-wydanie w publio w e-kiosku

Spis numeru:
W lutowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

Rejestr statków powietrznych 2019
Czy 2018 rok przyniósł dalszy wzrost liczby statków powietrznych ze znakiem polskiej przynależności państwowej? Z analizy Jerzego Liwińskiego dowiecie się, jakie i ile statków powietrznych lata na polskim niebie, jakich zmian dokonano w rejestrze statków powietrznych i ewidencji w ciągu ubiegłego roku. Autor zwraca też uwagę na najciekawsze sprzętowe nowości.

Dynamic z wyższej półki
Słowacki WT-9 Dynamic to popularny także w Polsce ultralajt. Nasz korespondent Dave Unwin testując go przed dekadą wyrażał się o nim w superlatywach. Tym razem zasiadł za sterami cięższej 600-kg wersji, certyfikowanej przez EASA w klasie CS-LSA. Czy jego wrażenia z lotu będą podobne? Na pewno nie zmieniło się jedno: "wygląda doskonale", co zobaczymy na zdjęciach Keitha Wilsona.

Nowe życie w cywilu
TS-11 Iskra o znakach SP-YBC to obecnie jedyny tego typu samolot w Europie, utrzymywany w stanie lotnym. O jego wojskowej przeszłości świadczy malowanie oraz widniejący na kadłubie numer "1214". W artykule Filipa Modrzejewskiego, opatrzonym jego zdjęciami air-to-air, przedstawiamy historię egzemplarza przywróconego do latania staraniem Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła, która w kwestii eks-wojskowych odrzutowców nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa...

Gdy maska zasłoni widok
W ostatnim numerze instr. pil. Krzysztof Krawcewicz opisywał wpływ mało znanego czynnika p-factor na utratę kierunku podczas startu i tłumaczył, jak temu przeciwdziałać. Ale p-factor może też zepsuć lądowanie, nawet przy wietrze w osi, o czym dowiecie się z drugiej części artykułu. Autor podpowiada, co robić i jak lądować, by na dobiegu samolot nie toczył się ku krawędzi pasa.

Planowanie na ekranie
Planując lot coraz częściej korzystamy z Internetu. Od grudnia 2018 r. dostępne są, przedstawione w postaci interaktywnej mapy, plany użytkowania przestrzeni powietrznej AUP, NEXT AUP oraz UUP. Andrzej Kurek przypomina, co oznaczają te skróty i wyjaśnia, jak posługiwać się udostępnionymi przez PAŻP narzędziami i mapami i do czego możemy je wykorzystać.

X2 Black
W grudniu 2018 r. do ewidencji został wpisany 54. już wiatrakowiec. Był to ultralekki Xenon w wyjątkowej wersji X2 Black. Przekazanie nowego statku powietrznego klientowi uwiecznił na zdjęciach Roman Peczka. Przy okazji porozmawiał z producentem i z nowym właścicielem, dowiadując się paru ciekawostek...

Unikat
Dave Unwin testuje dwupłat Blackburn B2. Pochodzący z początku lat 30. samolot to prawdziwy unikat: nie dość że pełen konstrukcyjnych ciekawostek, jak odkryta kabina z siedzeniami obok siebie, jest do tego jedynym zachowanym egzemplarzem tego typu, ale zbudowano je w bardzo małej liczbie. Przed testami w powietrzu odbyła się obowiązkowa sesja foto - zdjęcia wykonał Darren Harbar.

Życie to przygoda...
...a taką przygodą może być poznawanie południowych skrajów Czarnego Lądu z kabiny motolotni czy ultralajta. Bogdan Strzelecki opisuje wyprawę z grupą przyjaciół do Republiki Południowej Afryki. W ilustrowanym licznymi zdjęciami tekście znajdziemy opisy kolejnych etapów lotu, urzekające opisy egzotycznej afrykańskiej przyrody oraz szereg praktycznych wskazówek.

A oprócz tego:
Lotnicze aktualności z kraju i ze świata, kalendarium najważniejszych imprez lotniczych, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o tym, że latanie to najlepszy środek na wszystkie zmartwienia; felietony: Piotra Długiewicza o konsekwencjach Brexitu dla pilotów i lotnictwa oraz kapitana Jarosława Czaplickiego o nie zawsze oświetlonych pasach saharyjskich lotnisk.

Życzymy miłej lektury
Redakcja PLAR