Reklama

W sklepie


Ogłoszenia drobne
KUPIĘ

Kupię CSS-13 w stanie nielotnym na ekspozycję stałą. Tel. 604 912 910


SPRZEDAM

SPRZEDAM 50 lub 100% udziału w zarejestrowanej motolotni: Air Creation XP17 / Jazz 2000 / Subaru EA81-100 KM , 2 zapłony, przekładnia zębata, nowe śmigło, stroby, instalacja radiowa, hangarowana, stan dobry.


Cena: do negocjacji

Kontakt: Jmaviator2010@gmail.comINNE

Komunikaty

 

 

Szanowni Klienci! Zapraszamy do naszego sklepu przy ul. Ratuszowej 11 (wejście bliżej ul. T. Borowskiego). Jesteśmy otwarci w godzinach 9-17. U nas na pewno znajdziesz to czego potrzebujesz! Nr tel. 729 873 684.


Wszystkie wiadomoÂści
23 lipca 2022 zapraszamy do Ustki na kolejną edycję Columbus Festiwal Wiatru — ta dynamicznie rozwijająca się impreza otrzymała Nagrodę Główną Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Wydarzenie Roku”.W piątek 24 czerwca 2022 roku o godz. 12:00 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej: Jerzy Ostrowski — Modelarz · Konstruktor · Mistrz. Na wystawie realizowanej w ramach projektu Metamuzeum, zostaną zaprezentowane m.in. zwycięskie modele samolotów de Havilland DH.103 Hornet i Lockheed P-38 Lightning oraz puchary, medale i dyplomy zdobyte przez Jerzego Ostrowskiego podczas mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Dekoracja zwycięzców klasyfikacji generalnej. fot. Krzysztof Krawcewicz


W zakończonych w środę, 8 czerwca, III Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej FAI w kategorii Intermediate zdobywcą I miejsca w klasyfikacji generalnej został znany naszym Czytelnikom Maciej Kulaszewski. Polska reprezentacja zwyciężyła również w klasyfikacji zespołowej.

W 2022 roku przypada 86. rocznica oblotu szybowca WWS-1 Salamandra i 76. rocznica wznowienia po wojennej przerwie jego produkcji pod nazwą IS-A Salamandra. Po ukończenia trwającej ponad pół roku renowacji Salamandra wraca na ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie zostanie uroczyście zaprezentowana wraz z towarzyszącą wystawą.

Jeśli uważnie śledziliście przez ostanie 16 miesięcy kurs Aviation English prowadzony na naszych łamach przez pilota-instruktora Łukasza Wieczorka - egzaminatora LPE i współzałożyciela ICAO4.me, to nadarza się okazja do sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce.


Dzień Dziecka w MLP
(2022-05-27)

Muzeum Lotnictwa Polskiego serdecznie zapraszamy wszystkie odlotowe dzieciaki i całe odlotowe rodzinki w najbliższą niedzielę 29 maja 2022 na Odlotowy Dzień Dziecka i Święto Rodziny Krakowskiej.
30 maja 2022 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Towards Greener Aviation - International Legal Seminar „Law as a force for change”, podczas której eksperci z całej Europy będą debatować nad kwestiami budowania bardziej zrównoważonego lotnictwa w kontekście prawnym.
fot.: Marek Chmiel


12 maja 2022 w Muzeum Lotnictwa Polskiego została otwarta wystawa „Prząśniczka i inne konstrukcje amatorskie”. Wystawa ta jest wstępem do nowej ekspozycji poświęconej tematyce lotnictwa sportowego i szeroko pojętego lotnictwa popularnego, która ma być zlokalizowana w jednym z planowanych do odbudowy, historycznych hangarów zachodniej grupy rakowickiego lotniska 2 Pułku Lotniczego.
Nowa edycja laminowanych i nielaminowanych, składanych map lotniczych Polski ICAO VFR w skali 1:500000 wydanych przez PAŻP na rok 2022 już w przedsprzedaży!

fot. Krzysztof KrawcewiczPierwszy dzień targów Aero Friedrichshafen, 27.04.2022, rozpoczęty został efektowną prezentacją firmy Tecnam. Po raz pierwszy pokazano najnowszą konstrukcję P-Mentor, samolot szkolny z silnikiem Rotax 912 iS, tu nowość: świeżo certyfikowany do lotów IFR.

Wyraz odwagi i buntu przeciw reżimowej rzeczywistości, brawurowe ucieczki przed represjami, a może uprowadzenia samolotów? Tematy, które brzmią jak tytuły sensacyjnych filmów, a są historiami prawdziwymi będą motywem przewodnim najbliższych wydarzeń w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.


W nocy z 13 na 14 marca 2022 roku, w wieku 95 lat zmarł Ryszard Witkowski (ur. 9 maja 1926 w Milanówku), pilot doświadczalny, instruktor lotniczy, autor i tłumacz kilkunastu publikacji z dziedziny lotnictwa, w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej ps. "Romuald" i "Orliński", odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim OOP i medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

26 lutego br. w hotelu Airport Hotel Okęcie w Warszawie odbyła się Finałowa Gala Cumulusy 2021
Zdobywcą Złotego Cumulusa została Ewa Wesołowska skoczkini spadochronowa pełniąca służbę w Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych.
Na drugim miejscu znalazł się Sebastian Kawa, a na trzecim Leszek Małmyga - Wielokrotny, modelarski Mistrz Polski, Europy, Świata oraz zwycięzca Pucharów Świata.


Nowy katalog MLP
(2022-02-24)


Ukazał się katalog nowej ekspozycji stałej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zatytułowanej „Skrzydła i Ludzie XX wieku”, autorstwa Jarosława Dobrzyńskiego. Autor zamieścił w nim opisy najcenniejszych oraz najważniejszych pod względem historycznym eksponatów prezentowanych w muzeum. Znalazły się w śród nich nie tylko statki powietrzne, silniki, uzbrojenie, elementy wyposażenia, ale również mundury, dokumenty i inne memorabilia po słynnych polskich lotnikach, jak Bolesław Orliński, Karol Pniak czy Jadwiga Piłsudska.

Dyrektor MLP mgr Tomasz Kosecki oficjalnie przyjmuje od inż. Edwarda Margańskiego prototyp samolotu EM-10 Bielik. fot. Marek Chmiel

W dniu 24.02.br odbyło się uroczyste przyjęcie samolotu Bielik w poczet zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego połączone z otwarciem wystawy i konferencją pod wspólnym tytułem „Bielik - Odrzutowe marzenie Edwarda Margańskiego”. EM-10 Bielik zajmuje miejsce obok wyremontowanej w ubiegłym roku siłami WZL-2 w Bydgoszczy samolotu TS-11 Iskra w malowaniu Indyjskich Sił Powietrznych.

Na czwartek 24.02.2022 zaplanowano oficjalne przyjęcie nowego nabytku Muzeum Lotnictwa Polskiego - prototypu samolotu EM-10 Bielik wyprodukowanego przez Margański & Mysłowski Zakłady Lotnicze SA w którym wezmą udział wszyscy jego twórcy i konstruktorzy: Edward Margański, Andrzej Izdebski i Włodzimierz Mysłowski, a także panel dyskusyjny i pokazy filmowe. Na wydarzenia czwartkowe wstęp jest możliwy tylko za zaproszeniami. Będziemy na nich obecni, spodziewajcie się więc relacji w kolejnym numerze Przeglądu Lotniczego.Fot. UG Kosakowo

Urząd gminy poinformował, że kierownikiem Działu Lotnisko w spółce Kosakowo Sport został Mariusz Kłos - absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, z lotnictwem związany od 30 lat.


Kpt. Karol Pniak przy swoim samolocie Spitfire (1944r.)
fot.: Archiwum Marek Chmiel

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaplanowało na luty szereg wydarzeń związanych z postacią ostatniego dowódcy 308 Dywizjony PSP – ppłk (Sqn Ldr RAF) Karola Pniaka VM, DSC.Z głębokim żalem przekazujemy wiadomość, że 1.02.2022, w wieku 89 lat zmarł Pan Andrzej Pazio, Mentor i Nauczyciel polskich instruktorów samolotowych i szybowcowych,autorytet w dziedzinie metodyki szkolenia lotniczego, wieloletni członek Rady Programowej "Przeglądu Lotniczego".
Pogrzeb odbędzie się w dn. 10.02. o godz 10:30 na Cmentarzu Północnym w Warszawie w domu pogrzebowym sala B.
Poniżej zamieszczamy biogram opracowany przez Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.Dla uczczenia 90. rocznicy wcielenia samolotów DH.82 Tiger Moth do służby w RAF na lotnisku Luskintyre Aircraft Restoration w Australii odbył się 25 stycznia br. zlot tamtejszych Moth-ów.
Do rozpoczęcia ferii zimowych pozostało zaledwie kilka dni, jeśli nie macie jeszcze sprecyzowanych planów jak je spędzić, a mieszkacie lub wybieracie się w tym okresie do stolicy Małopolski polecamy ofertę, którą przygotowało na ten czas Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.


Cumulusy 2021
(2022-01-07)


Rozpoczęło się wstępne głosowanie w plebiscycie CUMULUSY 2021 organizowanego po raz 7. przez AIR SPORTS PROMOTION oraz Fundacje AVIATORNIA. Potrwa ono do 26 stycznia 2022 do godziny 12:00, a 30 stycznia poznamy listę finalistów, którzy będą mieli szansę na zdobycie statuetek, dyplomów i wyróżnień. Na stronie internetowej www.cumulusy.pl znajdują się krótkie notki o każdym z kandydatów oraz informacje o tym, w jaki sposób można oddać swój głos.

Uroczysta gala finałowa CUMULUSY 2021 odbędzie się 26 lutego 2022 roku w hotelu Airport Hotel Okęcie w WarszawieDrodzy Czytelnicy,
chcielibyśmy zaprosić was do obserwowania nas na Instagramie, Twitterze oraz do śledzenia naszego fanpage na Facebooku!
Nie umknie wam żadna nowinka lotnicza, nowy towar w sklepie czy też nowy numer naszej gazety!
Zachęcaamy również do pokazywania gdzie czytacie Przegląd oraz używania hashtagów: #PLAR #przeglądlotniczy #przegladlotniczy

Życzenia
(2021-12-25)


Drodzy Czytelnicy,
życzymy Wam wesołych, spokojnych, zdrowych świąt spędzonych w rodzinnym gronie oraz szczęśliwego, lotniczego nowego roku
- Redakcja PLARGodziny otwarcia sklepu w okresie noworocznym:
- w dniach 27-29.12 - czynny od 9 do 17
- w dniach 30.12-04.01 - nieczynny (remanent)
Sklep internetowy otwarty 24h! Zapraszamy!

Sklep otwarty 24.12
(2021-12-23)


Prezenty nie przyjadą przed wigilią? Nic straconego. Zapraszamy do naszego sklepu przy ul. Ratuszowej 11! Sklep 24.12 czynny w godzinach 9-12.Jerzy Gruchalski zakończył właśnie budowę przedwojennego polskiego szybowca Wrona, w zaawansowanym stanie jest też budowa słynnego olimpijskiego Orlika. Oba szybowce są konstrukcji legendarnego konstruktora inż. Antoniego Kocjana. W jego pracowni odwiedziła go niedawno ekipa TVN. Polecamy gorąco obejrzenie reportażu wyemitowanego 14.12.
Obejrzy tutaj!Kiedy patrzymy w niebo na mknące po nim "stalowe ptaki", a nie jesteśmy pasjonatami lotnictwa możemy nawet nie wiedzieć, że cała historia zaczęła się do dwóch braci, którym nie do końca dobrze szło w biznesie rowerowym – miedzy innymi dlatego, że zamiast inwestować zyski w firmę przeznaczali je na mrzonki o maszynie cięższej od powietrza, którą, niczym rowerem na ziemi, da się precyzyjnie sterować w powietrzu.

Jubileusz Hurricanea
(2021-12-08)

Hawker Hurricane na pokazach w Góraszce w roku 2010. fot. Marek Chmiel

85 lat temu, 7 grudnia 1937 do dywizjonów bojowych RAF dostarczono pierwsze samoloty Hawker Hurricane, które już niedługo stały się symbolem Bitwy o Anglię. Pierwszym dywizjonem wyposażonym w Hawker Hurricane Mk. I był 111. Dywizjon, stacjonujący w Northolt (to zaledwie 10 km na północny-wschód od dzisiejszego portu lotniczego Heathrow).
Czy wiesz, że 1 grudnia przypada rocznica ustanowienia biało-czerwonej szachownicy jako znaku rozpoznawczego polskiego lotnictwa wojskowego. 103 lata temu, 1 grudnia 1918 r. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wydał rozkaz wprowadzający biało-czerwoną szachownicę jako oficjalne oznakowanie polskich samolotów.Tradycyjne zimowe spotkanie w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar odbędzie się w dniach 28 - 30 stycznia 2022 r. Program bogaty jest w atrakcję zarówno dla doświadczonych jak i młodych pilotów. Liczne konferencje na różne tematy, poprowadzą m.in. Jerzy Makula, Paweł Frąckowiak, Bogdan Dorożko, Jerzy Kolasiński oraz Sebastian Kawa i Łukasz Grabowski. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

Mikołajki z PLAR
(2021-11-26)


Liście opadły, a z radia słuchać już “Last Christmas” oznacza to, że zbliża się grudzień, czyli Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji mamy dla was kilka propozycji z naszego sklepu, które świetnie nadadzą się na prezenty

Powrót Czapli
(2021-11-12)


Toruńskie Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowych Szybowców ma już na swoim koncie remont Jaskółki, teraz zabiera się za Czaplę. Jest to dwumiejscowy polski, drewniany, szybowiec szkolny, oblatany w 1953 roku. Dziś w Polsce jest się tylko pięć takich, niestety żaden z nich (na razie) nie lata… mamy nadzieję, że niedługo się to zmieni za sprawą członków toruńskiego stowarzyszenia. Aby Czapla znowu mogła latać potrzeba 30 tysięcy złotych. Zbiórka funduszy prowadzona jest na portalu zrzutka.plSpółka Pronar zaprasza do udziału w II Zawodach Szybowcowych na celność lądowania. Główną nagrodą jest Puchar Prezesa Pronaru Sergiusza Martyniuka. Zawody odbędą się w dniach 9-10 października. Każdego dnia konkurencje rozpoczynają się o godz. 9:00 i trwają (w zależności od warunków pogodowych) do wieczora. Po zakończeniu zawodów, podczas uroczystego obiadu, zostaną ogłoszone wyniki.
Już od jutra przez dwa dni (24-25.09.2021) lotnisko w Płocku stanie się areną zmagań czołowych zawodników śmigłowcowych świata. W piątek odbyła się w Pałacu Lubomirskich w Warszawie konferencja prasowa, podczas której o zawodach i o sporcie śmigłowcowym opowiadali dziennikarzom (patrz zdjęcie):11 i 12 września w Targach Kielce odbędą się III Targi Lotnicze Aviation Expo. Na zwiedzających będą czekały samoloty ultralekkie, paralotnie, śmigłowce, ale też osprzęt i akcesoria lotnicze. Dla każdego miłośnika latania znajdzie się coś interesującego.

DLA CZYTELNIKÓW „PRZEGLĄDU LOTNICZEGO” - WSTĘP BEZPŁATNY
W numerze 8/2021 na str. 41 znajduje się kod QR prowadzący do strony logowania.

Bezpłatny bilet można otrzymać również w kasie biletowej podczas Targów, okazując ten numer Przeglądu Lotniczego – Aviation Revue.
Po 85 latach Polska ponownie będzie gospodarzem najstarszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia lotniczego na świecie – Pucharu Gordona Bennetta 2021. Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu w dniach 19-28 sierpnia.

Przegląd Lotniczy Aviation Revue oczywiście będzie także obecny w Toruniu. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, na którym będzie okazja do spotkania z redakcją oraz uzupełnienia lotniczego ekwipunku i nie tylko...

Oprócz Zawodów Pucharu na toruńskim lotnisku organizatorzy przygotowali dla widzów szereg atrakcji. Ich program zamieszczamy poniżej.11 i 12 września w Targach Kielce odbędą się III Targi Lotnicze Aviation Expo. Na zwiedzających będą czekały samoloty ultralekkie, paralotnie, śmigłowce, ale też osprzęt i akcesoria lotnicze. Dla każdego miłośnika latania znajdzie się coś interesującego.

Przegląd Lotniczy Aviation Revue oczywiście będzie także obecny w Kielcach. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, na którym będzie okazja do spotkania z redakcją oraz uzupełnienia lotniczego ekwipunku i nie tylko...

Do zobaczenia na Aviation Expo 11 i 12.09.2021 r.!

Zdjęcie: Śmigłowiec ultralekki Dynali H3 Sport, fot. Hi-tech AviationWe Francji rozpoczęły się 36. Szybowcowe Mistrzostwa Świata. Zawody rozgrywane będą na lotnisku Montluçon-Gueret, w dniach 8 - 20 sierpnia. Zawodnicy o tytuł Szybowcowego Mistrza Świata rywalizować będą w trzech klasach: Club, Standard oraz 15m.

Skład Reprezentacji Polski:
Club: Jakub Barszcz (Mini Nimbus - CC), Łukasz Kornacki (Mini Nimbus - CH)
Standard: Łukasz Błaszczyk (Discus 2a - I), Jacek Flis (Discus 2aa - Y)
15m: Łukasz Grabowski (Diana 2 - BB), Sebastian Kawa (Diana 2 - RP)
Kierownik ekipy: Andrzej Czop

Powodzenia!

Wyniki
Live tracking


Piloci jeśli chcecie zaopatrzyć się w słuchawki lotnicze to zapraszamy do naszego sklepu. W stałej sprzedaży mamy m.in. David Clark - H10-13.4 oraz H10-30 i H10-60


Sławomir Cichoń z Aeroklubu Radomskiego na MŚ Akrobacji Szybowcowej, które obecnie rozgrywają się w Lesznie, w pierwszej konkurencji (FreeKnown) klasy Advanced zdobył złoto! Piotr Lewandowski startujący w klasie Unlimited, w konkurencji FreeKnown, wywalczył brąz. To dopiero początek zmagań, różnice punktowe są niewielkie, a konkurencje nie łatwe dlatego zawodnicy muszą zachować pełne skupienie i walczyć do końca.
Wyniki, figury i wiązanki znajdują się na stronie civa-results.com
Trzymamy kciuki! Powodzenia


Już jest - Kwadrans Lotniczy odc. 7! Tym razem naszym gościem był Krzysztof Wronowski z firmy Manufaktura Lotnicza, która jest producentem wiatrakowców Argon. Spotkanie poprowadził Krzysztof Krawcewicz. Obejrzyj tutaj

W dniu 4 sierpnia na lotnisku Kętrzyn - Wilamowo rozpocznie się XXIII Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa. Naszym wspólnym celem jest miłe spędzenie czasu, w koleżeńskiej atmosferze, na Mazurach. Zachęcamy do zabrania instrumentów muzycznych, przygotowanie strun głosowych i „wyostrzenie" słuchu.


W Dzień Dobry TVN gościł Dominik Punda, który sprowadził samolot z powrotem do kraju. Obejrzyj tutaj Polecamy!


Już jest Kwadrans Lotniczy - odc. 6. Tym razem naszymi gośćmi byli Mariusz Stępień i Grzegorz Wysocki z firmy 4Aviation, która jest producentem systemu bezpieczeństwa Foxtral. Obejrzyj tutaj


Zachęcamy do oddania głosu na projekt na wykonanie muralu o tematyce lotniczej “EDUKACJA MŁODZIEŻY MURAL-HISTORIA POLSKIEGO LOTNICTWA” zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022 przez Artura Adamca.


Brytyjski pilot akrobacyjny Guy Westgate 15 czerwca na leszczyńskim niebie ustanowił Rekord Guinnessa. Wykonał 200 beczek (obrotów wokół osi podłużnej szybowca) lecąc na holu za samolotem. “Beczka” uznawana jest za jedną z najtrudniejszych figur akrobacyjnych.


Lot transatlantycki Dominika Pundy Na PZL M26 Iskierka Aktualna pozycja Samolot ten był bohaterem numeru PLAR 03/21 gdzie występuje na zdjęciach z czasów eksploatacji w USA. Transakcję sprzedaży do Polski tego samolotu realizowało Plane4You


Rozpoczął się ostatni etap, czyli przebazowanie samolotu PZL M26 Iskierka N2601M/SP-DIC z USA do Mielca (pisaliśmy o niej w PLAR 03/21) Dzięki prywatnym entuzjastom tego samolotu, którzy zdecydowali się na zakup, Iskierka powróci na polskie niebo po wielu latach przerwy. Zapraszamy do śledzenia relacji


Zapraszamy na kolejne webinarium, które odbędzie się 23 czerwca o godzinie 12. Tym razem naszymi gośćmi będą Mariusz Stępień i Grzegorz Wysocki z firmy 4Aviation, która jest producentem systemu bezpieczeństwa Foxtral. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Krawcewicz.


Szkoła lotnicza Goldwings Flight Academy odebrała nowy samolot PS-28N Cruiser. Samolot o znakach rejestracyjnych SP-CFA produkowany przez firmę Cruiser Aircraft jest pierwszym produkcyjnym egzemplarzem posiadającym certyfikat typu uprawniający do lotów VFR Noc zgodne z kategorią EASA Light Sport Aircraft (LSA).


Politechnika Poznańska odebrała nowy samolot Cessna 172S Skyhawk o znakach rozpoznawczych SP-UTD. Jest to już drugi samolot marki Cessna dostarczony przez GB Aircraft do Centrum Kształcenia Lotniczego poznańskiej uczelni.


GB Aircraft został przedstawicielem Sonaca Aircraft na Polskę. Sonaca 200 to dwumiejscowy dolnopłat o całkowicie metalowej konstrukcji i maksymalnej masie startowej 750 kg posiadający certyfikat typu w klasie EASA CS-VLA.


Już jest kolejny "Kwadrans Lotniczy". Naszymi są: Kuba Mężyk ze Skypaths oraz Artur Książek z DRONE Prometheus. Tematem przewodnim spotkania będą nowoczesne technologie w przestworzach. Obejrzyj tutaj


O wspólnej pasji jaką jest szybownictwo opowiadają Marek Biały i Joanna Biała. Obejrzyj tutaj Polecamy!


Nad miastem lata już specjalistyczny samolot, z którego wykonywane są zdjęcia fotogrametryczne, które posłużą do opracowania nowego stołecznego fotoplanu...


Naszym gościem był Prezes Boreas Aviation - Horst Trauntsching, przedstawiciel włoskich producentów lotniczych Alpi Aviation S A oraz Aero Eli Servizi. Podczas webinarium zaprezentowano możliwości m.in. samolotów PIONEER, ultralekkich śmigłowców SYTON i YO-YO (z napędem tłokowym). Jeśli nie miałeś okazji obejrzeć na żywo zapraszamy tutaj


Z powodu pandemii COVID-19 targi lotnicze AERO 2021 zostały odwołane. Pierwotnie miały odbyć się w kwietniu, następnie zostały przeniesione na lipiec jednak w związku z sytuacją pandemiczną organizatorzy zdecydowali się na odwołanie tegorocznej edycji. Przyszłoroczne targi zaplanowane są na 27.04 - 30.04.2022 r.

Pomóżcie wysłać Gniadego w niebo.

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej od kilku lat jest właścicielem wyjątkowego specjalistycznego samolotu holowniczego GM-1 ”Gniady”. Samolot w latach 1988-1989 zaprojektował mgr inż. Edward Margański, a pomysłodawcą samolotu była grupa związana z firmą Aviata. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze.

 Zapraszamy na kolejne webinarium, które odbędzie się 24 marca o godzinie 12. Tym razem naszym gościem będzie Łukasz Filipek z firmy Hi-tech Aviation, która zajmuje się sprzedażą i usługami lotniczymi.

 

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny wykład online na temat frazeologii i korespondencji lotniczej, który odbędzie się 10 i 11 marca w godzinach 15.30-17.00. Autorem i prelegentem będzie Mirosław Martynek, FIS Officer w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. 

Więcej informacji

Tematyka wykładu obejmuje:


 
 
W środę, 24 lutego o 12:00 odbędzie się kolejne podniebne webinarium prowadzone przez Krzysztofa Krawcewicza. Tym razem gościem naszego spotkania będzie...

 
 
Powracamy ze stałym działem dotyczącym szybownictwa. Już w najnowszym numerze (02/21) pojawi się pierwszy artykuł, a w nim podsumowanie minionego sezonu...
 

Na jakich warunkach, jakie trzeba wprowadzić modyfikacje na samolocie i w programie szkolenia załóg, czy jest bezpieczny, co wynika z badania katastrofy LionAir - wszystko co interesuje lotników znajdziecie w 3-minutowej audycji Radia Nowy Świat. Wypowiadają się nasz stały felietonista cpt. Jarosław Czaplicki (na zdjęciu w kokpicie B737 MAX), a także Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego - Pan Piotr Samson. 

Posłuchaj tutaj!


Ze względu na utrzymujące się obostrzenia sanitarne związane z pandemią gala CUMULUSY 2020 została przeniesiona na 27 MARCA 2021. Aby w tym wyjątkowym, corocznym spotkaniu społeczności lotniczej mogło wziąć udział jak najwięcej osób, być może wiosenny termin okaże się dla nas wszystkich bardziej sprzyjającym i że wzorem lat ubiegłych będzie możliwość spotkania się w licznym gronie na uroczystej gali zwieńczonej bankietem. 


 

 

 

Tyle już mitów krąży w internecie o artykule „Paliwo samochodowe - fakty i mity”, który ukazał się w PLAR 10/20, że najwyższa pora by "mówcy internetowi" zapoznali się z jego treścią. Przypomnijmy jego tezy:Pani Kapitan Adelajda Szarzec-Tragarz jest pierwszą kobietą w Polsce, a najprawdopodobniej i w Europie, która usiadła za sterami Boeinga 787 Dreamliner. 


 

 

25 stycznia 2021 r. spółka Héli-Béarn mająca siedzibę na lotnisku Pau-Pyrénées w południowo-zachodniej Francji odebrała jednosilnikowy turbośmigłowy samolot Kodiak 100 i tym samym została pierwszym francuskim klientem firmy Daher. 


 

Z powodu pandemii COVID-19 targi lotnicze AERO 2021, które miały odbyć się w kwietniu w Friedrichshafen zostały przeniesione na lipiec.


 

Obejrzyj tutaj!

 

Podczas spotkań poświęconych branży lotniczej, wszyscy zainteresowani będą mogli posłuchać o innowacjach, z myślą o których tworzone jest lotnictwo lekkie. Nie zabraknie również tematów związanych z technikami latania. Prelegenci podczas webinariów na żywo opowiedzą o swojej pasji do latania, ale i o biznesie, który w pełni oparty jest na lotnictwie.

 

W każdym odcinku pojawią się przedstawiciele lotnictwa lekkiego, producenci i dystrybutorzy. Spotkania poprowadzi Krzysztof Krawcewicz, redaktor naczelny Przeglądu Lotniczego.

 

Śledź wydarzenie na https://www.facebook.com/przeglad.lotniczy

 

Webinaria w ramach projektu Kwadrans Lotniczy odbywać będą się co miesiąc. Pierwsze już 20 stycznia o godz. 12:00 na facebookowym kanale Aviation Expo.


 

Dziś przypada 117-tą rocznicę pierwszego oficjalnie uznanego lotu samolotu.


 

 

ULC opublikował szczegółową agendę Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

 


 

W związku z pandemią koronawirusa, tegoroczna Noc w Instytucie Lotnictwa nie odbędzie się.

 

Organizator wydarzenia przygotował jednak film „Noc w Instytucie Lotnictwa: The Movie”, którego premiera odbędzie się online 20 listopada 2020 r. o godz. 20:20.

 

Widzowie zobaczą placówkę z nowej, nieco innej perspektywy. Jak zapowiadają twórcy, obraz odkryje więcej niż miłośnicy lotnictwa mogą zobaczyć na samej imprezie. 

 

Aby móc obejrzeć film, należy wziąć udział w wydarzeniu o tym samym tytule na profilu Noc w Instytucie Lotnictwa i śledzić zamieszczane tam informacje.


 

 

Inspekcja lotnicza PAŻP wykonała kolejne trzy zlecenia na loty kontrolno-pomiarowe za granicą.

 


 

 

Po 13 latach śmigłowiec LPR wrócił na lotnisko Katowice Muchowiec.

 


 

 

Tecnam P92 Echo MkII o masie 600 kg otrzymał niemiecki certyfikat.

 


 

 

20 października na lotnisku 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądował Bielik o numerze bocznym 7710.

 


 

 

Aeroklub Polski podsumował akcję pozyskiwania środków z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.  

 


 

 

Hi-Tech Aviation z podwarszawskiego Czosnowa jest regionalnym, europejskim dystrybutorem silników lotniczych marki Zongshen Aero Engine.

 


 

 

Do 15 listopada br. można składać prace w konkursie na pracę dyplomową, organizowanym przez PLL LOT.

 


 

 

12 października w Uczelni Łazarskiego zostało otwarte Lotnicze Centrum Symulatorowe Uczelni Łazarskiego – Operator Goldwings Flight Academy.

 


 

 

Organizowane przez Dowództwo Operacyjne RSZ ćwiczenie było kolejną okazją do sprawdzenia funkcjonowania Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC).

 


 

 

Kończą się prace związane z projektem Enhanced RPAS Automation (ERA), w który zaangażowany jest Zakład Awioniki w Instytucie Lotnictwa.

 


 

 

28 września pierwszy lot wykonała trzecia i ostatnia prototypowa Cessna SkyCourier (P2).

 


 

 

Airbus Corporate Jets wprowadza na rynek odrzutowiec biznesowy ACJ TwoTwenty, tworząc zupełnie nowy segment branży - Xtra Large Bizjet.

 


Jurajskie rozegrane
(2020-10-06)

 

 

W sobotę 3 października na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego zakończyły się XIII Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego.

 


 

 

Nowy jednosilnikowy Diamond otrzymał certyfikat EASA we wrześniu 2020 r.

 


Medyczny Phenom 300
(2020-10-01)

 

 

Embraer zaprezentował odrzutowiec biznesowy Phenom 300 w wersji Medevac.

 


 

 

ULC zatwierdził program prób w locie odrzutowca dyspozycyjnego Flaris LAR1.

 


 

 

Na potrzeby Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechnika Śląska zakupiła dwa samoloty, na których szkolą się studenci – przyszli piloci.

 


 

 

25 pilotów wystartowało w II Zawodach na Celność Lądowania o Puchar Dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

 


Tysięczny R66
(2020-09-22)

 

 

Robinson Helicopter dostarczył klientowi 1000. egzemplarz R66.

 


 

 

Tegoroczna jesienna edycja Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym odbędzie się w terminie 19-20 listopada 2020 r.

 


 

 

Szanowni Czytelnicy, jeżeli nie udało się Wam pobrać wejściówki na targi Aviation Expo w Kielcach (19-20 września) z wykorzystaniem zamieszczonego w PLAR 08/2020 kodu QR, prosimy o ponowną próbę.

 


 

W sobotę 19 września Politechnika Warszawska wraz z Aeroklubem Północnego Mazowsza zapraszają na lotnisko w Przasnyszu.

 

Od godziny 9 trwać będą II zawody na celność lądowania o Puchar Dziekana MEiL.

 

Starty do konkurencji będą odbywać się w godzinach 10:30-16:00.

 

O godzinie 13:00 rozpocznie się seminarium pt. „Politechnika Warszawska na lotnisku Przasnysz”, a także podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych.

 

Przewidziany gorący poczęstunek.


Elektryczny eColt
(2020-09-14)

 

 

W Brazylii powstaje eColt – elektryczny samolot wykorzystujący nową technologię akumulatorów litowo-siarkowych (Li-S).

 


 

 

5 września sezonowa baza LPR w Koszalinie zakończyła swój tegoroczny dyżur.

 


 

 

Linia Enter Air uruchamia w Warszawie najnowocześniejszy symulator lotniczy B737 w Polsce.

 


 

15 września w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się otwarcie wystawy „Niebo nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80-tą rocznicę Bitwy o Anglię”.

 

Wystawa prezentuje udział w Bitwie o Anglię polskich pilotów, służących w jednostkach brytyjskich oraz dywizjonach polskich.

 

Wystawa będzie okazją do publicznego pokazu rzeźby Orla z Blackpool, zdobiącego elewację oficerskiego klubu „Biały Orzeł”.

 

Blackpool było głównym ośrodkiem polskiego lotnictwa w czasie II wojny światowej. Nad wejściem do klubu oficerskiego „White Eagle Club”, działającego do 1999 r. można było zobaczyć sporych rozmiarów figurę białego orła, a wewnątrz wisiała tablica z brązu, którą odsłaniał prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

 


 

 

W dniach 25-29 sierpnia w Przylepie został rozegrany Puchar Polski w Akrobacji Samolotowej – 9. Memoriał Lecha Marchelewskiego.

 


Szanowni Klienci
(2020-08-31)

W związku z przeprowadzką wysyłka towarów zakupionych w sklepie PLAR może się wydłużyć – za ewentualnie opóźnienia przepraszamy. Osoby zamierzające zakupić i odebrać towar osobiście prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny – nr 729873684.


 

 

Zarząd Aeroklubu Polskiego zwołuje XIV Nadzwyczajny Kongres AP.

 


 

 

Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu otrzymało imię pułkownika pilota Bolesława Orlińskiego.

 


 

 

17 października w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, po trwającym niemal dwa lata remoncie historycznych budynków dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, zostaną udostępnione nowe ekspozycje.

  

 

 

Airbus Helicopters dostarczył oddziałowi operacji lotniczych i morskich amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic pierwszy z 16 nowych śmigłowców H125 w unikalnej konfiguracji.

 


 

 

Airbus Corporate Jets (ACJ) uzyskał od Lufthansa Technik pierwsze zamówienie na dwa samoloty A321LR.

 


 

 

Miłośnicy lotnictwa po raz kolejny będą mieli okazję spotkać się w Kielcach. Od 19 do 20 września odbędą się II Targi Lotnicze Aviation Expo.

 


 

 

11 sierpnia w zakładach w Wichita został oblatany drugi prototyp samolotu Cessna SkyCourier, oznaczony P1.

 


 


 

7 sierpnia 2020 r. w wieku 85 lat zmarł prof. dr hab. inż. Robert Rowiński. Był niezwykle zasłużony dla polskiego lotnictwa.

 

Urodził się w Warszawie 18 kwietnia 1935 r. W 1951 r. został studentem Wydziału Lotniczego Szkoły Wawelberga i Rotwanda, włączonej w kolejnym roku do Politechniki Warszawskiej.

 

Po ukończeniu studiów ze specjalizacją budowa płatowców pracował w Instytucie Lotnictwa, w Zakładzie Aerodynamiki. W 1969 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

 

W 1978 r., został skierowany do Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, gdzie został dyrektorem nowo utworzonego Instytutu Agrolotnictwa.

 


 

 

W Łososinie Dolnej odbyły się 63. Samolotowe Mistrzostwa Polski Seniorów i 49. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów.

 


 

29 lipca br. zmarła Wiesława Łanecka-Makaruk, dr inż., pilot szybowcowy doświadczalny I klasy, pilot samolotów II klasy z licencją, skoczek spadochronowy. 

 

Urodziła się 31 maja 1933 r. w Białymstoku. Pierwszy lot na szybowcach wykonała latem 1950 r. W 1952 r. ukończyła kurs szybowcowy. Dwa lata później zdobyła Srebrną Odznakę Szybowcową, w 1955 r. – Odznakę Złotą i pierwszy diament.

 

5 maja 1957 r. uczestniczyła w grupowym szybowcowym przelocie pilotów Aeroklubu Warszawskiego z Warszawy do Niemanicy w Związku Radzieckim, uzyskując odległość 555 km, co zapewniło jej drugi diament.

 


 

 

22 lipca odbył się oblot pierwszego z sześciu zamówionych przez Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg (KSA; szwedzkie pogotowie lotnicze) odrzutowych Pilatusów.

 


Akrobacyjna Aura
(2020-08-05)

 

 

1 lipca pierwszy publiczny lot wykonała akrobacyjna Aura Integral R, zaprojektowana przez start-up z Tuluzy, Aura Aero.

 


 

 

Daher uzyskał certyfikat EASA oraz FAA na system HomeSafe, montowany fabrycznie w turbośmigłowych TBM 940.

 


 

 

Aeroklub Polski zaprasza szybowników na szkolenie z akrobacji szybowcowej.

 


Jaskółka poleci?
(2020-07-23)

 

 

Toruńskie Stowarzyszenie Sympatyków Zabytkowych Szybowców zamierza przywrócić do pewnej sprawności drewniany szybowiec SZD-8 ter „Jaskółka”.

 


 

 

Do 26 lipca na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie będą rozgrywane zawody szybowcowe Ostrów Glide.

 


 

 

Zaplanowany na 21-22 sierpnia jubileuszowy XXX Piknik Lotniczy w Trzebiczu Nowym został odwołany.

 


 

W sobotę 25 lipca na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim odbędzie się druga edycja „Wilco - Weekend z Angielskim”.

 

Po raz drugi piloci samolotowi z całej Polski będą mieli możliwość poćwiczyć komunikację w języku angielskim wg scenariuszy przygotowanych przez kontrolerów ruchu lotniczego (ATC) z lotniska Kraków Balice. 

 

Ćwiczenia praktyczne będą uzupełniane wykładami prowadzonymi przez specjalistów z FIS Kraków. 

 

Odbędzie się także konkurs o Puchar Prezesa Aeroklubu Krakowskiego i "Przeglądu Lotniczego".

 


 

 

Bombardier poinformował o dostarczeniu do nieujawnionego klienta pierwszego  dyspozycyjnego odrzutowca Global G5500. 

 


 

 

W dniach 2-4 lipca na lotnisku Kikity zostały rozegrane 39. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.

 


Pożegnanie z G550
(2020-07-09)

 

 

W 2021 r. zostaną dostarczone ostatnie wyprodukowane odrzutowce Gulfstream G550.

 


Aerobaltic Online
(2020-07-03)

 

 

Aerobaltic Online to nowa i wymuszona przez restrykcje pandemiczne formuła pokazów lotniczych, które odbędą się 7 sierpnia. 

 


 

 

Nowy śmigłowiec firmy Airbus Helicopters uzyskał certyfikat typu EASA.

 


 

 

W dniach 2-5 lipca na lotnisku Kikity zostaną przeprowadzone 39. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.

 


 

 

Po dwuletnim programie prób w locie Airbus z powodzeniem zakończył projekt na rzecz automatyzacji operacji kołowania, startu i lądowania - Autonomous Taxi, Take-Off and Landing (ATTOL). 

 


 

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na jubileuszową wystawę, prezentującą wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa morskiego.

 


 

 

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły letnią siatkę połączeń. 

 


Prezentacja DA50 RG
(2020-06-25)

 

 

Diamond Aircraft zaprezentował oficjalnie nowy model i podał jego dane techniczne.

 


 

 

Aeroklub Krainy Jezior zaprasza do udziału w XXII Międzynarodowym Zlocie Przyjaciół Lotnictwa i Mazur.

 


 

 

Certyfikat EASA otrzymał śmigłowiec H145 z nowym, pięciołopatowym wirnikiem nośnym.

 


 

 

Amerykański CubCrafters postanowił wyposażyć samolot XCub w kółko przednie. 

 


 

 

Na początku czerwca br. w Mielcu zakończyła się obsługa sprzedaży najprawdopodobniej najładniejszej Cessny 180A na świecie - N5262D.

 


 

 

W dniach 13-16 czerwca na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody samolotowe.

 


Cessna 172 ma 65 lat
(2020-06-16)

 

 

Jeden z najpopularniejszych samolotów jednosilnikowych w historii lotnictwa pierwszy lot wykonał 12 czerwca 1955 r.

 


 

 

20 czerwca PLL LOT zainaugurują kolejne dwa połączenia krajowe, rozszerzając wybór kierunku lotów.

 


 

 

Flota Aeroklubu Warszawskiego wzbogaciła się o dwa nowe samoloty AT-3

 


 

 

5 czerwca na helipadzie przy Manor House SPA wylądował pierwszy śmigłowiec z gośćmi.

 


 

 

W maju mieszcząca się w Bend w stanie Oregon firma Epic Aircraft zrealizowała dostawę pierwszych dwóch turbośmigłowych samolotów E1000. 

 


 

 

Planowane na 13-16 czerwca 15. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka odbędą się - poinformował Aeroklub Polski.

 


 

 

Szwajcarski Pilatus dostarczył klientom w USA i Europie pierwsze egzemplarze nowych PC-12 NGX.

 


 

 

1 czerwca Lotnicze Pogotowie ratunkowe wznowiło dyżury w sezonowej bazie w Koszalinie.

 


 

 

Politechnika Warszawska podpisała 21 maja umowę z firmą Budjafex na wybudowanie budynku laboratorium systemów bezzałogowych na terenie lotniska w Sierakowie koło Przasnysza.

 


Tecnam na dieslu
(2020-05-28)

 

 

Costruzioni Aeronautiche Tecnam SpA ogłosił wprowadzenie nowego gracza na arenę lotnictwa ogólnego.

 


 

 

Program Master of Business Administration (MBA w Lotnictwie) realizowany na Uczelni Łazarskiego uzyskał Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” 2019/2020 w V edycji Ogólnopolskiego Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”.

 


Kania w MLP
(2020-05-22)

 

 

Policyjny śmigłowiec to nowy nabytek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 


 

 

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa przyznała certyfikat typu Piperowi M600/SLS wyposażonemu w system Autoland.

 


 

 

17 maja w zakładach Textron Aviation w Wichita pierwszy lot wykonała Cessna SkyCourier.

 


LOT wznawia rejsy
(2020-05-19)

 

 

Z dniem 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają loty pasażerskie.

 


 

 

Lotnicza Akademia Wojskowa świętuje w tym roku jubileusz 95-lecia.

 


 

 

Odrzutowiec biznesowy Gulfstream G600 otrzymał certyfikat typu przyznany przez EASA.

 


 

 

Pilot Krzysztof Romicki oraz nawigator Wojciech Strzyżakowski ustanowili rekord świata w locie motoparalotnią po trasie trójkąta. 

 


 

 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekaże dofinansowanie w wysokości 2 170 000 zł dla Górskiej Szkoły Szybowcowej AP „Żar” i jej słowackiego partnera Aeroklubu Spišská Nová Ves.

 


 

 

 

W naszym sklepie są już dostępne nowe mapy PAŻP edycja 2020.

 

Zapraszamy: sklep.plar.pl

 

 

 


TBM 940 z HomeSafe
(2020-05-08)

 

 

6 maja Daher przedstawił szczegóły techniczne turbośmigłowego TBM 940 Model 2020, który jest wyposażony w system HomeSafe.

 


 

 

Konsorcjum firm GB Aircraft Sp. z o.o. i Ceska Letecka Servisni a.s. przekazało Straży Granicznej nowy system obserwacji lotniczej zamontowany na śmigłowcu PZL W-3 AM Anakonda.

 


 

 

W 2019 r. polskie lotniska obsłużyły prawie 49 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w 2018 r. - poinformował ULC.

 


 

 

Należące do Wydziału Usług Lotniczych Airbus Poland w Mielcu Dromadery wspierały z powietrza gaszenie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego.

 


 

 

20 marca 2014 r. zmarła nagle profesor Polskiej Akademii Nauk Wanda Szemplińska-Stupnicka – legenda polskiego szybownictwa, kilkakrotna mistrzyni Europy.

 


(2020-11-22)

Zamów najnowszy Przegląd Lotniczy. Wysyłka na nasz koszt (Poczta Polska, przedpłata). W formularzu zamówienia należy wybrać opcję "odbiór osobisty".


 

Nowa książka autorstwa Kazimierza Wojciecha Chudzińskiego przybliża historię Aeroklubu Bydgoskiego oraz sylwetki osób, którzy wniosły istotny wkład w rozwój lotnictwa sportowego w Bydgoszczy w latach 1937-2017.
 
„Aeroklub Bydgoski 1937-2017” to obszerna (536 stron) i bogato ilustrowana monografia, oparta o zgromadzone przez autora w wyniku wieloletniej pracy dokumenty archiwalne, doniesienia prasowe i relacje ustne.
 
Książka zawiera bardzo dużą liczbę historycznych fotografii przedstawiających ludzi, wydarzenia i statki powietrzne związane z bydgoskim lotnictwem sportowym.
 

 

 

Airbus rozpoczął przekazywanie nowych samolotów, wdrażając wirtualny proces ich „e-dostawy”.

 


Rekordowy Blackwing
(2020-04-20)

 

 

Szwedzki Blackwing ustanowił dwa rekordy prędkości FAI w klasie RAL2T – dwumiejscowych mikrolotów o masie do 600 kg.

 


22 lata Orlika
(2020-04-16)

 

 

Wojskowy zespół akrobacyjny z Radomia został utworzony 15 kwietnia 1998 r.

 


Norden – nowy Zlin
(2020-04-15)

 

 

Prace przy nowej konstrukcji Zlin Aviation trwały dwa lata.

 


 

 

13 kwietnia w wieku 97 lat zmarł Jerzy Główczewski, były pilot 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego”.

 


 

 

Przejęcie szwajcarskiego producenta śmigłowców przez koncern Leonardo zostało sfinalizowane.

 


 

 

Jedenasta edycja Światowych Igrzysk została przełożona na 7-17 lipca 2022 r.

 


 

 

28 marca pierwszy lot wykonała łódź latająca nowej generacji Dornier Seastar.

  


13 lat PAŻP
(2020-04-02)

 

 

1 kwietnia przypadała 13. rocznica utworzona Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 


 

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przeprowadzi prace konserwatorskie przy trzech eksponatach.

 


Szanowni Klienci
(2020-03-31)

Informujemy, że mimo obecnej sytuacji sklep PLAR działa w godzinach 9:00-17:00.

Wysyłki towarów odbywają się w terminie.


ΦNIX w Skandynawii
(2020-03-30)

 

 

Czeski dwumiejscowy samolot elektryczny ΦNIX został poddany testom eksploatacyjnym w warunkach zimowych w Skandynawii.

 


 

 

Firma ASA, której produkty zna i docenia każdy pilot, nie tylko początkujący, obchodzi swoje 80 urodziny.

 


 

 

Na 24 marca zaplanowano rozpoczęcie prac związanych z utwardzeniem jednej z dróg startowych na lotnisku w Lesznie (EPLS).
 

AERO za rok
(2020-03-16)

 

 

Organizatorzy targów AERO Friedrichshafen poinformowali, że ich najbliższa edycja odbędzie się w 2021 roku – w dniach 14-17 kwietnia.

 


PC-24 na trawie
(2020-03-10)

 

 

Odrzutowy Pilatus PC-24 uzyskał certyfikaty EASA umożliwiające wykonywanie startów i lądowań na trawie, mokrej ziemi oraz śniegu. 

 


 

 

Targi zostały odwołane z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Odbędą się w innym terminie.

 


 

 

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa ULC podjął decycję o przełożeniu planowanej na kwiecień Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

 


 

 

W pasażu handlowym Tkalnia w Pabianicach został zawieszony szybowiec Pirat.

 


Autoland w TBM 940
(2020-02-28)

 

 

Daher wprowadzi system umożliwiający lądowanie bez udziału pilota w najnowszym turbośmigłowym samolocie TBM 940. 

 


 
Zapraszamy do udziału w warsztatach komunikacji lotniczej w języku angielskim "Wilco - Weekend z angielskim".
 
Druga edycja organizowanego przez Aeroklub Krakowski spotkania odbędzie się 18 kwietnia 2020 r.
 
Rejestracja już ruszyła. Liczba uczestników jest ograniczona.
 
Zgłosić się można wyłącznie poprzez wypełnienie elektronicznego formularza.
 
Relację z pierwszej edycji warsztatów, które odbyły się na lotnisku w Pobiedniku Wielkim w lipcu 2019 r. zamieściliśmy w PLAR 08/2019.
 
"Przegląd Lotniczy" jest patronem medialnym wydarzenia.
 
 

 

 

Bristell zapowiedział nowy model, oznaczony B8.
 

 

 

 

Polskie konsorcjum realizuje projekt motoszybowca z innowacyjnym napędem hybrydowym, bazującym na ogniwie wodorowym o nazwie AOS H2.

 


 

 

Airbus Helicopters obchodzi 5-lecie działalności w Łodzi.

 


 

 

PHASA-35, samolot zasilany energią słoneczno-elektryczną o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 35 m, pomyślnie zakończył swój pierwszy lot.

 


PC-21 dla Hiszpanii
(2020-02-18)

 

 

Szwajcarski Pilatus dostarczy hiszpańskim siłom powietrznym 24 turbośmigłowe samoloty szkolne PC-21.

 


 

 

A330-800 otrzymał wspólny Certyfikat Typu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA). 

 


 

 

Firma Hi-tech Aviation sp. z o.o., polski przedstawiciel marki Dynali, ogłosiła podpisanie umowy o współpracy z fińską firmą Atol Avion Oy. 

 


 

 

Przez cały rok 2020 FAI będzie obchodzić rocznice najciekawszych i najbardziej imponujących rekordów, a także przełomowych osiągnięć w lotnictwie i sportach lotniczych.

 


 

 

Ze smutkiem zawiadamiamy, że dnia 7 lutego br. w wieku 86 lat zmarł Eugeniusz Pieniążek.

 


 

 

W łódzkich WZL nr 1 nastąpiło przekazanie listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a amerykańskim koncernem Bell Textron Inc. 

 


 

 

W dniach 5-7 marca 2020 r. w podwarszawskim hotelu Mazurkas odbędzie się Europejskie Sympozjum Spadochronowe.

 


Cumulusy wręczone
(2020-02-04)

 

 

Już po raz piąty przyznano najważniejsze nagrody środowiska lotniczego.

 


 

 

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciło się o nowy eksponat, myśliwsko-bombowy samolot odrzutowy Dassault Mystere IVA.

 


 

 

22 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie nowej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) w Lublinie. 

 


 

 

W 2020 roku Klub Pilotów Doświadczalnych (KPD) obchodzi 30 rocznicę swojego założenia.

 


 

 

W Australii dobiegły końca 10. Szybowcowe Mistrzostwa Świata Kobiet w klasach Standard, Club i 18-metrowej.

 


A321 z Tuluzy
(2020-01-21)

 

 

Airbus stworzy nowe możliwości produkcji samolotów A321 w zakładzie w Tuluzie.

 


 
„Podręcznik pilota szybowcowego - teoria” to nowa pozycja w ofercie Wydawnictwa Pileus.
 
Książka jest polską edycją uznanego na całym świecie podręcznika The British Gliding Association (Brytyjskiego Stowarzyszenia Szybowcowego; BGA).
 
Wydawnictwo pracowało nad nią dwa lata.
 
Bogato ilustrowany i przyjazny dla czytelnika oficjalny podręcznik BGA zalecany jest zarówno pilotom jak i instruktorom.
 
Prowadzi przez najważniejsze teorie lotu. Wskazuje „niezbędne” minimum wiedzy stanowiące wiarygodne źródło, które można wielokrotnie badać lub zgłębiać w razie potrzeby.
 

 

 

Rozpoczął się ostatni etap Międzynarodowego Plebiscytu Lotniczego Cumulusy 2019 - głosowanie finałowe.

 


 

 

15 stycznia wieczorem Dreamliner PLL LOT wykonał inauguracyjny lot na nowe chińskie lotnisko Daxing.

 


BelugaXL w służbie
(2020-01-13)

 

 

13 stycznia 2020 r. rozpoczęła się eksploatacja operacyjna samolotu BelugaXL.

 


O wiatrakowcach DTA
(2020-01-08)

 

 

Firma AP Flying Andrzeja Pluty znana na polskim rynku z dystrybucji francuskich wiatrakowców DTA J-Ro (opis w PLAR 5/2016) i Xeeleex (opis w PLAR 10/2018), szkolenia wiatrakowcowego oraz tuningowania tych maszyn uruchomiła nową stronę www.flygyrodta.pl.

 


Rekordowy rok LPR
(2020-01-03)

 

 

W 2019 r. załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrealizowały największą liczbę misji w historii.

 


 

 

W czerwcu 2020 r. PLL LOT uruchomi bezpośrednie połączenie do Waszyngtonu.

 


 

 

W grudniu Centrum Lotnicze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Depułtyczach Królewskich wzbogaciło się o kolejne trzy samoloty, na których będą szkolili się przyszli piloci.

 


 

 

PLL LOT i Avion Express zawarły porozumienie w sprawie leasingu ACMI czterech samolotów A320.

 


A220 dla Air France
(2019-12-15)

 

 

Grupa Air France-KLM potwierdziła zamówienie 60 Airbusów A220-300.

 


Safran buduje CBR
(2019-12-18)

 

 

Safran wybuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym będą projektowane i testowane innowacyjne konstrukcje oraz materiały do budowy przekładni lotniczych.

 


Umowa PRz z LOTAMS
(2019-12-17)

 

 

Politechnika Rzeszowska nawiązała współpracę z LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS).

 


Learjety dla LPR
(2019-12-16)

 

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma dwa nowe odrzutowce Bombardier Learjet 75 Liberty.

 


 

 

16 grudnia 2019 r. na lotnisku w Kaniowie (EPKW) zostanie uruchomiona tymczasowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 


P2012 na Seszelach
(2019-12-11)

 

 

Pasażerski Tecnam Traveller został dostarczony do Zil Air, przewoźnika z bazą na Seszelach.

 


 

10 grudnia obchodzone jest święto Matki Bożej Loretańskiej - patronki lotników i podróżujących samolotami.

 


 

 

3 grudnia zmarł Jacek Popiel (ps. Lipek) – instruktor pilot szybowcowy, jeden z założycieli Aeroklubu Gliwickiego, partyzant, żołnierz Armii Krajowej.

 


 

 

1 grudnia rozpoczął się pierwszy etap Międzynarodowego Plebiscytu Lotniczego Cumulusy 2019.

 


Setny A220
(2019-12-02)

 

 

Setny wyprodukowany A220 przeznaczony jest dla łotewskiej linii airBaltic.

 


 

 

GB Aircraft dostarczył Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie nowy śmigłowiec Robinson R44 Raven II o znakach SP-MKG. 

 


 

 

Flota Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej powiększyła się o nowy samolot Cessna 182T Skylane.

 


 

Kalendarz lotniczy w sklepie PLAR

 

Unikalne zdjęcia Michała Prokurata.

 

13 kart

Format: 42 x 30 cm

Papier kredowy

Cena 49 zł

 


LOT-em do Ostrawy
(2019-11-27)

 

 

30 marca 2020 roku PLL LOT zainaugurują nowe połączenie z Warszawy do czeskiej Ostrawy.

 


MiGi-29 mogą latać
(2019-11-25)

 

 

Dowódca generalny RSZ 25 listopada podjął decyzję o wznowieniu eksploatacji samolotów MiG-29.

 


 

 

Airbus i linie Emirates podpisały umowę w sprawie zamówienia 50 samolotów A350-900 – nowej generacji szerokokadłubowej maszyny pasażerskiej.

 


 

 

Polska załoga Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski zwyciężyła w zawodach Air Navigation Race China Open.

 


 

 

Finał 10. serii Szybowcowego Grand Prix odbędzie się we wrześniu 2021 r. we francuskim Saint Auban.

 


 

 

Instruktor pilot Alojzy Dernbach zginął w wypadku wiatrakowca.

 


 

 

Air Arabia, pierwszy i największy przewoźnik niskokosztowy działający w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, złożył potwierdzone zamówienie na 120 samolotów Airbusa. 

 


 

 

Linia Garuda Indonesia odebrała przeznaczony dla niej pierwszy samolot A330-900.

 


 

 

Załoga Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski bierze udział w zawodach Air Navigation Race w Chinach.

 


 

 

7 listopada na lotnisku w Dęblinie wylądowały kolejne dwa samoloty szkolne Diamond DA40, które będą użytkowane w Lotniczej Akademii Wojskowej.

 


 

 

Samolot transportowy BelugaXL otrymał od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego certyfikat typu.

 


 

 

Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie odwiedzili przedstawiciele LOT Aircraft Maintenance Services.

 


 


ULC opublikował kolejny numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
 
W Biuletynie nr 4/2019 znalazł się artykuł na temat nieprawidłowości występujących podczas transmisji radiowych oraz ich skutków oraz informacje dotyczące wybranych problemów występujących podczas eksploatacji układów paliwowych statków powietrznych.
 
Przeczytać można także artykuł dotyczący lotnisk lokalnych i rozwijającej się komunikacji subregionalnej w Polsce.
 
Poruszony został również temat kwestii odpowiedzialności za spowodowanie incydentu z udziałem bezzałogowego statku powietrznego, powodującego uszczerbek na zdrowiu człowieka.
 

 

 

Aeroklub Polski już po raz ósmy zakończył akcję pozyskiwania środków z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. 

 


 

 
ULC opublikował sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w 2018 roku.
 
Dokument opisuje stan bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za 2018 rok w odniesieniu do lat poprzednich.
 
Jego celem jest przedstawienie w zagregowanej formie osiągniętego w lotnictwie cywilnym poziomu bezpieczeństwa, wyrażonego za pomocą danych liczbowych będących efektem analizy informacji zgromadzonych przez ULC oraz EASA.
 
To drugie z serii nowych w swej formie sprawozdań rocznych, które przybliżają skonsolidowane informacje dotyczące osiąganego poziomu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym.
 

 

 

3 listopada w wieku 86 lat zmarł Jerzy Popiel, pilot szybowcowy, samolotowy, śmigłowcowy, instruktor, inżynier lotniczy.

 


Flagowy Gulfstream
(2019-11-05)

 

 

W przeddzień odbywającej się w Las Vegas wystawy NBAA-BACE (22-24 października) Gulfstream zaprezentował pełnowymiarową makietę nowego odrzutowca biznesowego G700.

 


 

 

Do PLL LOT z zakładów w North Charleston został dostarczony piętnasty Boeing 787 Dreamliner.

 


 

 

Do klienta trafiła 500. Cessna Grand Caravan EX.

 


 

 

Nowy turbośmigłowy Pilatus został zaprezentowany na wystawie NBAA-BACE w Las Vegas, odbywającej się w dniach 22-24 października 2019 r.

 


 

 

Linie Czech Airlines zamówiły cztery samoloty A220-300 oraz zdecydowały się na maszyny pasażerskie o większym zasięgu, zmieniając poprzednio zamówione trzy A320neo na trzy A321XLR.

 


 

 

Francuski Daher sfinalizował proces przejęcia firmy Quest Aircraft, mieszczącej się w Sandpoint w stanie Idaho w USA.

 


 

 

Tegoroczna jubileuszowa 10. Noc w Instytucie Lotnictwa okazała się rekordowa pod względem liczby gości.

 


 

 

Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (BMI) formalnie wdrożyło do eksploatacji dwa śmigłowce Airbus H125, które zostały bogato doposażone pod kątem potrzeb organów ścigania i prowadzenia misji ratowniczych. 

 


 

 

Obchodzone 20 października święto kontrolera ruchu lotniczego było okazją do prezentacji przez PAŻP nowej wieży kontroli lotniska w Katowicach.

 


 

 

Spot Urzędu Lotnictwa Cywilnego „Laser to nie zabawka” został nagrodzony podczas 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych, Dokumentów i Reportaży TV oraz Filmów Korporacyjnych „FilmAT Festival”.

 


Odszedł Jan Winczo
(2019-10-16)

 

 

16 października 2019 r. w wieku 89 lat zmarł instruktor pilot Jan Winczo.

 


 

 

W dniach 12-13 października na lotnisku Warszawa-Babice zostały rozegrane Warszawskie Zawody Samolotowe.

 


 

 

Podczas corocznego spotkania miłośników GSS AP Żar zasłużonym instruktorom wręczono statuetki Dedala.

 


A220 dla Air Austral
(2019-10-16)

 

 

Francuska linia Air Austral, mająca siedzibę na wyspie Réunion, zatwierdziła umowę na pozyskanie trzech samolotów A220-300.

 


 

 

W sierpniu 2020 r. PLL LOT uruchomią nowe bezpośrednie połączenie z Warszawy do San Francisco.

 


 

 

Pierwszy człowiek, który wyszedł w przestrzeń kosmiczną, zmarł 11 października w Moskwie. Miał 85 lat.

 


 

 

Pierwszy PC-24 na kontynencie południowoamerykańskim został przekazany do klienta w Chile – poinformował Pilatus Aircraft. 

 


Milion godzin R66
(2019-10-19)

 

 

Turbinowe śmigłowce R66 spędziły w powietrzu ponad milion godzin.

  


 

 

5 października zakończyły się XII Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego.

 


 

 

 

Targi Lotnicze, które odbyły się w Kielcach po raz pierwszy w rozszerzonej formule, bardzo spodobały się specjalistom z różnych dziedzin lotnictwa. 

 


 

 

Firma Xeos uruchomiła zakład serwisowania silników lotniczych w Środzie Śląskiej.

 


 

 

Samolot klasy biznes Cessna Citation Longitude otrzymał certyfikat typu FAA.

 


Sonaca w Namur
(2019-09-27)

 

 

Belgijska Sonaca Aircraft zaprezentowała swoje nowe obiekty na lotnisku Namur.

 


 

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprasza na największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną – 10. Noc w Instytucie Lotnictwa.

 


 

 

W dniach od 18 do 21 września na lotnisku Aeroklubu Białostockiego w Krywlanach rozgrywane były 9. Samolotowe Rajdowe Mistrzostwa Polski. 

 


 

 

PLL LOT rozwijają ofertę lotów z lotniska Kraków-Balice do USA.

 


Jako dodatek do PLAR 09/2019 mamy fototapety z belgijskim śmigłowcem Dynali w najnowszej wersji H3 Sport z silnikiem o mocy 135 KM. Odwiedziliśmy wytwórnię, by się przekonać, jakie modyfikacje w nim wprowadzono i jaki jest ich efekt. Zdjęcia Roman Peczka.

 


 

 

O śmierci Janusza Orłowskiego poinformowało Stowarzyszenie Gekon Glide Club, którego był członkiem.

 


 

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie zakupi samolot wielosilnikowy.

 


Bezzałogowy Kermit
(2019-09-16)

 

 

Michał Imiołek – konstruktor z Krakowa – od kilku lat pracuje samotnie nad Wielozadaniowym Samolotem Bezzałogowym I-014 Kermit.
 

AP: Dziękujemy!
(2019-09-12)

 


 

 

W dniach 7-9 września 2019 r. w Inowrocławiu odbył się I Kujawski Zlot Wiatrakowców.

 


 

 

Polikarp Adamiec zmarł 4 września 2019 r. Miał 90 lat.

 


 

 

Linie EgyptAir odebrały pierwszy z 12 zamówionych samolotów A220-300.

 


 

 

Spotkanie informatorów, kontrolerów ruchu lotniczego, pilotów i fanów lotnictwa odbędzie się na lotnisku w Giżynie 14 września.

 

W programie m.in. wykłady i dyskusje panelowe poświęcone współpracy informatorów i kontrolerów z pilotami GA, klasyfikacji przestrzeni powietrznej, frazeologii lotniczej.

 

Spotkanie na EPMY (N525624 E0150148) rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do 19.

 

Na zakończenie lotniczy grill.

 

Wstęp wolny.

 

 

 


 

 

Airbus Helicopters dostarczył tysięczny wielozadaniowy śmigłowiec H215 Super Puma.

 


 

 

W ostatnim tygodniu sierpnia na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce prowadzone były próby w ramach projektu Enhanced RPAS Automation (ERA).

 


 

 

Od 27 do 28 września 2019 r. w Kielcach będą odbywać się targi lotnicze Aviation Expo.

 


KSA wybiera PC-24
(2019-09-03)

 

 

Szwedzka organizacja realizująca lotniczy transport sanitarny „Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg” (KSA) zamówiła sześć Pilatusów PC-24 w konfiguracji medycznej.

 


 

Już po raz czwarty startuje Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym.
 
Olimpiada zainicjowana przez pasjonatów lotnictwa z Białej Podlaskiej ma zasięg ogólnokrajowy.
 
Współzawodnictwo jest organizowane w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież i pozostali.
 
Pierwszy etap olimpiady zostanie rozstrzygnięty przez Internet.
 
Na zgłoszenia uczestnictwa organizatorzy czekają do 23 września.
 
 

 

 

Wyspecjalizowana w przewozach długodystansowych linia AirAsia X potwierdziła zamówienie kolejnych samolotów Airbus.

 


 

 

Rada Nadzorcza PLL LOT po przeprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym powołała Rafała Milczarskiego na stanowisko prezesa zarządu spółki.

 


 

 

Należące do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego śmigłowce EC135 wylatały już 75 tysięcy godzin.

 


Dwusetny Bell 505
(2019-08-27)

 

 

 

W sierpniu został dostarczony dwusetny śmigłowiec Bell 205 Jet Ranger X.

 


Festyn w Elblągu
(2019-08-23)

 

Aeroklub Elbląski zaprasza na tegoroczną odsłonę Festynu Lotniczo-Rodzinnego, 

 

 

Festyn odbędzie się 7 września 2019 r. na lotnisku Elbląg (EPEL) w godzinach 11:00-18:00.

 

W programie imprezy znalazły się m.in. wystawa statyczna statków powietrznych, zarówno Aeroklubu Elbląskiego, jak i przybyłych gości - zobaczymy zarówno cywilne, jak i wojskowe statki powietrzne.

 

Przygotowane będą także wystawy sprzętu wojskowego, straży pożarnej i policji.

 

 


 

 

22 sierpnia 2019 r. na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego rozpoczynają się nawigacyjne mistrzostwa Polski.

 


 

 

W sierpniu certyfikat amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) otrzymał Tecnam P2012 Traveller.

 


 

 

14 sierpnia 2019 r. przekroczona została liczba 300.000 lądowań od wprowadzenia śmigłowców EC135 w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

 


 

 

Regionalny przewoźnik z USA Cape Air odebrał dwa pierwsze Tecnamy P2012 Traveller.

 


 

31 sierpnia na rzeszowskim niebie zobaczymy jedne z największych pokazów lotniczych w Polsce.

 


Nowy Syton w Polsce
(2019-08-14)

 

 

Firma Boreas Aviation sprowadziła w lipcu do Polski turbinowy śmigłowiec Syton AH-130.

 


Zlot wiatrakowców
(2019-09-04)

 

 

W dniach 7-8 września (sobota i niedziela) w Inowrocławiu odbędzie się I Kujawski Zlot Wiatrakowców.

 


 

 

Linie lotnicze AirAsia odebrały pierwszy samolot A330neo-900, przeznaczony dla wyspecjalizowanej w przewozach dystansowych spółki zależnej, AirAsia X Thailand.

 


 

 

Na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu zakończyły się 11 Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej.

 


 

 

Chińska administracja lotnictwa cywilnego zatwierdziła certyfikat typu samolotu DA62.

 


 

 

LOT zwiększa częstotliwość rejsów łączących Warszawę z lotniskami regionalnymi.

 


Seminarium GA w ULC
(2019-08-07)

 

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza na seminarium poświęcone przepisom Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1321/2014 w zakresie lotnictwa ogólnego. 

 


 

 

W ostatnich dniach lipca rozpoczęły się próby systemu ratunkowego odrzutowca Flaris.

 


 

 


Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie i LOT Aircraft Maintenance Services podpisały porozumienie o współpracy.

 


Pokazy 100-lecia AP
(2019-07-31)

 
W sobotę 31 sierpnia na lotnisku Rzeszów-Jasionka odbędą się Centralne Pokazy Lotnicze na 100-lecia Aeroklubu Polskiego.
 
W pokazach weźmie udział kilkudziesięciu pilotów cywilnych i wojskowych, a w powietrzu zobaczymy samoloty, szybowce, śmigłowce, wiatrakowce, motoparalotnie i spadochrony. Swoje umiejętności zaprezentują grupy akrobacyjne.
 
Szczególnymi uczestnikami jubileuszowych pokazów będą piloci – zawodnicy Aeroklubu Polskiego.
 

 

 

Zawodniczka Aeroklubu Częstochowskiego zdobyła złoty medal na 10. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced.

 


Sabat w Elblągu
(2019-07-25)

 

 

XXII Zlot Polskich Pilotek im. Ireny Kostki „Sabat 2019” odbędzie się w dniach 5-8 września w Elblągu.

 


 

25 sierpnia na lotnisku Babice odbędzie się zlot „50 lat minęło”, poświęcony dawnemu lotnisku na Gocławiu, gdzie Aeroklub Warszawski prowadził działalność do 1977 r.
Zlot odbędzie się w 50 rocznicę podstawowego szkolenia szybowcowego na Gocławiu na szybowcu SZD-10 Czapla.

Szczegóły w zaproszeniu.

 


 

 

Bartolini Air oraz Ryanair wspólnie będą szkolić pilotów.

 


Mazury Air Show
(2019-07-19)

 

 

Ukazało się wydawnictwo promujące tegoroczną edycję Mazury AirShow.

 


 

 

48. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów i 62. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów zakończone.

 


 

 

Jako dodatek do PLAR 07/2019 mamy zestaw fototapet z włoskim samolotem Fly Synthesis Syncro, dostępnym w kategorii ultralekkiej oraz LSA.

Pierwszym egzemplarzem w Polsce lataliśmy w czerwcu nad Zalewem Sulejowskim; zdjęcia Roman Peczka.


 

 

11 lipca 2019 r. na lotnisku w Gliwicach odbył się uroczysty odbiór dwóch samolotów AT-3, przekazanych do użytkowania przez Politechnikę Śląską

 


Sztandar dla BLMW
(2019-07-17)

 

 

W sobotę 13 lipca 2019 r. na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i piknik lotniczy z pokazami w powietrzu.

 


 

 

Jedna z najsłynniejszych grup lotniczych na świecie uświetni ogólnopolski finał Red Bull Konkurs Lotów w Gdyni.

 


 

 

Na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania ATOL oraz systemu automatycznego kołowania AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

 


 

 

GB Aircraft, przedstawiciel wiodących marek producentów samolotów, rozszerza działalność o sprzedaż cywilnych śmigłowców firmy MD Helicopters.

 


 

 
Urząd Lotnictwa Cywilnego wdrożył trzecią edycję Krajowego Planu Bezpieczeństwa na lata 2019-2022.
 
Krajowy Plan Bezpieczeństwa stanowi załącznik do Krajowego Programu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
 
Plan wskazuje obszary zagrożeń występujące w lotnictwie cywilnym wraz z określonymi działaniami niezbędnymi do wdrożenia, zarówno przez podmioty lotnicze jak i nadzór państwowy.
 
Wdrożenie tych działań ma na celu skuteczne zarządzanie ryzykiem wystąpienia wskazanych zagrożeń oraz utrzymanie ich na akceptowalnym poziomie bezpieczeństwa.
 
 
 


 

Wraz z Aeroklubem Krakowskim zapraszamy w dniach 10-11 sierpnia na aeroklubowe lotnisko w Pobiedniku Wielkim na

 

Wilco – Weekend z Angielskim

 

To wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą potrenować w praktyce swoją korespondencję lotniczą w języku angielskim.

 


LOT szuka prezesa
(2019-07-15)

 

 

PLL LOT ogłosiły postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu spółki.

 


 

 

Instytut Lotnictwa poinformował o zakończeniu testów wytrzymałościowych kompozytowego demonstratora kesonu skrzydła samolotu ILX-34.

 


 

 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Uczelnia Łazarskiego podpisały list intencyjny w sprawie wymiany doświadczeń oraz wspólnych działań na rzecz rozwoju potencjału innowacyjnego.

 


 

 

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) rozpoczął praktyczne szkolenie lotnicze studentów na lotnisku w Gliwicach.

  

Polecamy przygotowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej nowe wydanie mapy Polski ICAO 1:500000 dla lotów VFR.

 

Stan na lipiec 2019.

 

Dostępne w sklepie PLAR: Mapy

 


 

 

Kilkadziesiąt statków powietrznych z najlepszymi pilotami za sterami będzie można zobaczyć w ostatnią sobotę wakacji na podkarpackim niebie.
 

LOT poleci na Daxing
(2019-07-10)

 

 

PLL LOT od 28 października 2019 r. uruchomi połączenie z Warszawy na nowe lotnisko Daxing w Pekinie.

 


 

 

Organizacja szkolenia lotniczego Smart Aviation odebrała trzy nowe samoloty P2008JC MkII.

 


 

 

Na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbyły się 38. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika.

 


 

 

Tecnam zakończył dostawy 12 egzemplarzy P2002JF do greckich sił powietrznych.

 


PC-24 w Polsce
(2019-07-01)

 

 

W czerwcu firma JB Investments dostarczyła pierwszy egzemplarz Pilatusa PC-24 do klienta w Polsce. 

 


 

 

Prototyp pięciołopatowej wersji śmigłowca H145 dotarł do Chile na serię prób w locie na dużych wysokościach.

 


 

 

PAŻP oddaje do użytku operacyjnego Integrated Web Briefing (IWB) – kompletny system służący do planowania operacji lotniczych i obsługi planów lotu

 


Elektryczny Bristell
(2019-06-25)

 

 

Napędzany silnikiem elektrycznym czeski Bristell Energic wykonał pierwszy lot.

 


 

 

Instytut Lotnictwa znalazł się w gronie wiodących instytutów badawczych w dziedzinie aeronautyki i kosmonautyki w Europie, sygnujących zobowiązanie wobec Komisji Europejskiej w ramach współpracy EREA.

 


 

 

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają pierwszą edycję konkursu na pracę dyplomową z zakresu lotnictwa pasażerskiego i transportu cargo.
 

 

 

Zamieszczamy program pokazów lotniczych Fly Fest 2019, które w dniach 6-7 lipca odbędą się na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

 


 

 

Już jutro (20 czerwca 2019 r.) odbędzie się kolejna (jedenasta) edycja imprezy lotniczej pn. Międzynarodowy Rajd po Lotniskach Warmii i Mazur.

 


 

 

Blisko 200 paneli fotowoltaicznych rozpoczyna pracę na lotnisku Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

 


 

 

Japoński pilot Yoshihide Muroya został zwycięzcą rozgrywanego w Rosji wyścigu Red Bull Air Race.

 


 

 

W niedzielę 23 czerwca o godz. 11.00 w podczęstochowskich Żarkach odbędzie się ostatnie pożegnanie Przemysława Łośko.

 


 

 

25 maja 2019 r. na lotnisku w Kąkolewie odbył się piknik połączony z pokazami lotniczymi.

 


Red Bull X-Alps trwa
(2019-06-18)

 

 

W tegorocznej edycji rajdu bierze udział 32 pilotów paralotniowych z 20 państw.

 


 

 

W poniedziałek 17 czerwca w Hangarze nr 3 LOT AMS miał miejsce roll out samolotu PLL LOT Bombardier Q400 w specjalnym, rocznicowym malowaniu 100-lecia Aeroklubu Polskiego.

 


 

 

Samolot Jak-52 rozbił się w sobotę 15 czerwca, pierwszego dnia Płockiego Pikniku Lotniczego. Jego pilot zginął.

 


Gala 100-lecia AP
(2019-06-17)

 

 

W sobotę 15 czerwca w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się Gala 100-lecia Aeroklubu Polskiego.

 


 

 

Sześć medali – cztery złote, srebrny i brązowy – zdobyli polscy piloci na rozgrywanych w Hiszpanii XXIV Mistrzostwach Świata w Lataniu Precyzyjnym.

 


 

 

Francuski producent samolotów z rodziny TBM podjął decyzję o przejęciu mieszczącej się w Sandpoint w stanie Idaho firmy Quest Aircraft Company.

 


LOT wraca do Bejrutu
(2019-06-14)

 

 

Od połowy czerwca 2019 r. samoloty PLL LOT ponownie latają z Warszawy do stolicy Libanu.

 


 

 

Diamond i Leonardo oferują morski samolot patrolowy, opracowany na bazie dwusilnikowego DA62.

 


 

 

Po prawie 40 latach od słynnej ucieczki za żelazną kurtynę, słynny An-2 „Wiedeńczyk” ponownie wyląduje w stolicy Austrii.

 


 

 

Na lotnisku Warszawa-Babice podsumowano przelot pierwszego seryjnie produkowanego samolotu elektrycznego.

 


Nowe radary PAŻP
(2019-06-13)

 

 

23 maja 2019 r. PAŻP oddała do pracy operacyjnej cztery nowe wtórne radary dozorowania MSSR (Monopulse Secondary Surveillance Radar) Mode S.

 


 

 

Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski) wywalczył tytuł wicemistrza świata w wyścigach szybowcowych.

 


 

 

W Pruszczu Gdańskim zostały rozegrane mistrzostwa Polski w akrobacji samolotowej i szybowcowej.

 


 

 

8 czerwca 2019 r. we Wrocławiu rozpoczął się przelot po Polsce pierwszego seryjnie produkowanego samolotu elektrycznego, słoweńskiego Alpha Electro.

 


 

 

29 maja 2019 r. odbyły się wybrane próby statyczne motoszybowca AOS-H2, przygotowane przez pracowników Katedry Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki Rzeszowskiej przy udziale studentów.

 


Motoparalotniowe MP
(2019-06-10)

 

 

W dniach 5-9 czerwca 2019 r. w Jutrosinie odbyły się V Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski.

 


 

 

Słoweński samolot elektryczny Alpha Electro wykona przelot z Wrocławia do Warszawy.

 


 

 

Z okazji jubileuszu w Muzeum Historycznym w Legionowie zorganizowana została stała wystawa „Dzieje Legionowa 1877-1990”. Obchody uatrakcyjniła Fiesta Balonowa.

 


 

 

Instruktorzy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL) Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie wzięli udział w zaawansowanym szkoleniu dla pilotów wykonujących loty na śmigłowcu G2 Cabri we Francji.

 


 

 

31 maja 2019 r. przed południem rozbił się samolot Midget Mustang. Jego pilot zginął.

 


 

 

1 czerwca o godzinie 7 rano rozpoczęła działalność baza sezonowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w Zegrzu Pomorskim.

 


LOT-em do Miami
(2019-06-03)

 

 

1 czerwca 2019 r. PLL LOT zainaugurowały bezpośrednie połączenie z Warszawy do Miami w USA.

 


Zginął pilot AZM
(2019-06-03)

 

 

Pilot Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Patryk Kwiatkowski zginął 31 maja 2019 r. w wypadku samolotu Midget Mustang.

 


 

 

Już w ten weekend – 8-9 czerwca – odbędą się pokazy lotnicze w Świdniku.

 


 

 

Od pierwszej dostawy w lutym 2018 r. szwajcarski Pilatus dostarczył klientom 30 samolotów PC-24.

 


Airbus na Węgrzech
(2019-05-30)

 

 

W mieście Gyula na wschodzie Węgier powstanie zakład produkcyjny Airbus Helicopters.

 


Na Antku do Tokio
(2019-05-29)

 

 

28 maja 2019 r. z warszawskiego lotniska Babice wystartował An-2, na którym polska załoga pod dowództwem podróżnika i przewodnika po Syberii Romualda Koperskiego zamierza dolecieć do stolicy Japonii.

 


 

 

W organizowanym przez Aeroklub Krakowski 57 Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki wzięło udział 18 pilotów z Polski, jeden z Norwegii i jeden ze Szwajcarii.

 


 

 

Cztery medale zdobyli polscy zawodnicy na rozgrywanych w Turbi Szybowcowych Mistrzostwach Europy.

 


 

 

W środę 22 maja Zarząd Aeroklubu Polskiego został zaproszony na audiencję generalną do papieża Franciszka.

 


 

 

23 maja odbyło się otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Opolu.

 


 

 

EASA przyznała certyfikat typu nowemu modelowi francuskiego Dahera z serii TBM.

 


 

 

Na lotnisku Zielona Góra-Babimost trwają próby w locie polskiego odrzutowca Flaris LAR 1.

 


 

 

W dniach 26-28 kwietnia 2019 r. w Poznaniu odbyła się szósta edycja szkolenia Cirrus Pilot Proficiency Program (CPPP).

 


 

 

Oficjalne otwarcie 20. Szybowcowych Mistrzostw Europy odbyła się w sobotę 11 maja 2019 r. na stalowowolskich błoniach.
 

Dynali H3 w Milewie
(2019-05-13)

 

 

Dynali Polska oraz Lądowisko Milewo zapraszają na Dzień Otwarty z Dynali H3.

 


 

 

6 maja 2019 r. na lotnisku Poznań-Krzesiny odbyło się powitanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 8.

 


Poczta samolotowa
(2019-05-10)

 

 

Aeroklub Poznański oraz Polski Związek Filatelistyczny Okręg Wielkopolski organizują samolotową pocztę specjalną upamiętniającą 100-lecia powstania w Poznaniu Aeroklubu Polskiego.

 


 
 
Przedstawiamy harmonogram wydarzeń odbywających się w ramach jubileuszu 100-lecia Aeroklubu Polskiego.
 

 

 

W dniach 24-25 kwietnia 2019 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się kolejna już edycja Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
 

 

 

5 maja 2019 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta msza święta w intencji 100-lecia Aeroklubu Polskiego.
 

 

 

1 maja 2019 r. na stanowisko sekretarza generalnego – dyrektora zarządzającego Aeroklubu Polskiego został powołany Piotr Czarnecki.

 


 

 

Świetnie spisali się polscy szybownicy podczas międzynarodowych zawodów Pribina Cup w słowackiej Nitrze.

 


Teraz eFlyer
(2019-04-29)

 

 

Opracowany przez amerykańską firmę Bye Aerospace samolot Sun Flyer został przemianowany na eFlyer.

 


 

 

Ośrodek Szkolenia Lotniczego Ventum Air wzbogacił się o kolejny, już ósmy samolot Cruiser PS-28.

 


Cztery AW101 dla MW
(2019-04-26)

 

 

Do polskiej Marynarki Wojennej zostaną dostarczone cztery wielozadaniowe śmigłowce morskie AW101.

 


Tysięczny Sinus
(2019-04-25)

 

 

Świętująca trzydziestolecie działalności słoweńska firma Pipistrel w marcu wyprodukowała 1000. samolot z popularnej także w Polsce rodziny ultralekkich dwumiejscowych górnopłatów Sinus/Virus.

 


Project Propeller
(2019-04-25)

 

 

„Project Propeller” to coroczne spotkania weteranów załóg latających z czasów drugiej wojny światowej na różnych lotniskach w Wielkiej Brytanii.

 


 

 

21 kwietnia 2019 r. zmarł Piotr Pieszyński, wieloletni członek Mikrolotowej Kadry Polski. Miał 44 lata.

 


Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.
 
Drugie wydanie Biuletynu poświęcone jest m.in. kontroli jakości paliw lotniczych w obecnym stanie prawnym, a także podejściu naszych podmiotów lotniczych do tego zagadnienia. Artykuł opublikowany w numerze inauguruje prace ULC w zakresie usystematyzowania tego obszaru.
 
W Biuletynie znajduje się również informacja na temat warsztatów USSR (Upset, Stall and Spin Recovery), składających się z części teoretycznej i praktycznej, poświęconych m.in. przeciągnięciom i korkociągom.
 

 

 

Flota Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego powiększyła się o samolot Czech Sport Aircraft PS-28 Cruiser.

 


 

 

W 2018 r. polskie lotniska obsłużyły 45,7 mln pasażerów, czyli aż o 14 proc. więcej niż w roku ubiegłym – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
 

 

 

W dęblińskim 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego rozpoczęło się praktycznie szkolenie podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej na nowych samolotach szkolno-treningowych M-346 Bielik.

 


 

 

Na lotnisku Aeroklubu Radomskiego zostały rozegrane rozpoczynające sezon XIV Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka.

 


 

 

Szwajcaria Bałtowska to największy i najnowocześniejszy ośrodek narciarski w woj. świętokrzyskim.

 


 

 

Straż Graniczna odebrała 11 kwietnia 2019 r. śmigłowiec Robinson R44 Raven II.

 


 

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował agendę Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

  

Jako dodatek do PLAR 04/2019 mamy dwa zestawy fototapet: ze szkolnym, dwuosobowym śmigłowcem R44 Cadet oraz z samolotem Terrier 3, który powstał w wyniku przebudowy Austera przez firmę Beagle. Autorem fotografii jest Keith Wilson.

 

 


Flaris poleciał
(2019-04-08)

 

 

5 kwietnia 2019 r. pierwszy lot wykonał Flaris Lar 1, polski odrzutowiec skonstruowany przez firmę Metal-Master.

 


W odpowiedzi na list otwarty redaktorów Przeglądu Lotniczego i dlapilota.pl Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował informację o aktualnej sytuacji Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i podjętych środkach dla jej poprawy.

 


Nowe samoloty Pipera
(2019-04-05)

 

 

Amerykański producent zaprezentował dwa nowe modele samolotów szkolnych – Pilot 100 i Pilot 100i.

 


 

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę na rozpoczęcie prób w locie polskiego odrzutowca Flaris Lar 1 – poinformował producent samolotu, firma Metal-Master.

 


 

 

Słowacka firma AeroMobil poprzez doradcę poszukuje źródeł finansowania na rozwój swoich projektów latających pojazdów.

 


 

 

Lotnicza Akademia Wojskowa i zakłady PZL-Świdnik podpisały 2 kwietnia 2019 r. w Świdniku umowę dotyczącą uruchomienia w Dęblinie studiów dualnych.

 


 

 

Węgierski Magnus Aircraft kontynuuje prace przy projekcie samolotu elektrycznego eFusion.

 


 

 

31 marca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otwarta została wystawa „Samoloty RWD 1925-1939”.

 


 

 

Brazylijski Embraer dostarczył 500. odrzutowiec biznesowy serii Phenom 300.

 


 

 

Ośrodek szkolenia lotniczego Ventum Air zakupił nowy francuski symulator Alsim AL250.

 


 

 

W Szwajcarii działa już pierwsza sieć szybkich ładowarek dla samolotu Alpha Electro.

 


Pierwszy taki lot
(2019-03-26)

 

 

23 lutego pasażerski Tecnam P2012 Traveller wykonał pierwszy lot bez pilota testowego na pokładzie.

 


Praetor po próbach
(2019-03-26)

 

 

Embraer poinformował o zakończeniu prób certyfikacyjnych odrzutowca Praetor 600.

 


List otwarty do ULC
(2019-03-25)

List otwarty Krzysztofa Krawcewicza, Redaktora Naczelnego Przeglądu Lotniczego oraz Pawła Korca, Redaktora Naczelnego portalu dlapilota.pl do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona.


Szanowni Czytelnicy,
(2019-03-25)
w związku z drastyczną podwyżką kosztów wysyłki wprowadzoną przez Pocztę Polską (z 2,60 na 4,00 zł) jesteśmy zmuszeni podnieść nieco cenę rocznej prenumeraty PLAR.
Od 1 kwietnia 2019 r. będzie ona wynosić 159 zł.
W przypadku zamówienia prenumeraty do 31 marca 2019 r. obowiązuje dotychczasowa cena 150 zł.
Cena prenumeraty cyfrowej nie ulega zmianie i wynosi 142,80 zł (e-kiosk) oraz 142,68 zł (publio).

15 lat E-Jetów
(2019-03-25)

 

 

Pierwszy komercyjny lot samolotu z rodziny E-Jet został wykonany 17 marca 2004 r.

 


 

 

Flota Aeroklubu Krakowskiego wzbogaciła się o samolot Cessna 172L o znakach SP-KLO.

 


 

 

O śmierci pilota poinformował 22 marca 2019 r. Aeroklub Radomski.

 


Mocniejsze Dynali H3
(2019-03-21)

 

 

Dynali – Ultralight Helicopter Manufacturer właśnie wprowadza do produkcji dwie nowe wersje H3.

 


 

 

Trzy nowe samoloty wzbogaciły flotę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

 


Większy Kopter
(2019-03-15)

 

 

Czwarty egzemplarz prototypowy szwajcarskiego śmigłowca SH09 będzie posiadać większą kabinę.

 


VTOL od Pipistrela
(2019-03-14)

 

 

Pipistrel i Honeywell podpisały porozumienie o współpracy dotyczącej miejskich platform komunikacyjnych.

 


 

 

W zakładzie produkcyjnym MIHAN w Nagpur w Indiach powstała pierwsza część kabiny odrzutowca Falcon 2000.

 


B737 MAX uziemione
(2019-03-12)

 

 

W związku z kolejnymi decyzjami agencji lotnictwa cywilnego, LOT tymczasowo wstrzymał operacje na samolotach Boeing 737 MAX 8 – poinformował przewoźnik 12 marca.

 


Konferencja BL
(2019-03-12)

 

 

Coroczna Konferencja Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym, poświęcona zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA), odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2019 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

 


 

 

Podczas Szkolenia Metodyczno-Zawodowego Kierowników Szkolenia ATO w Spale zostały wręczone Złote Medale Aeroklubu Polskiego.

 


 

 

Flagowy odrzutowiec klasy biznes Bombardiera w lutym br. otrzymał certyfikat EASA.

 


 

 

Nieprodukowaną od 2017 r. Cessnę Citation Mustang można wyposażyć w glass cockpit Garmin G1000 NXi.

 


 

 

Pod koniec 2018 r. Flight Design general aviation CZ, czeska spółka zależna od niemieckiej Flight Design, otrzymała od EASA Zatwierdzenie Organizacji Produkującej (POA).

 


 

 

Już 13 marca w murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się konferencja „Przyszłość rynku lotniczego”.

 


40 lat R22
(2019-03-01)

 

 

By uczcić jubileusz, producent przygotował śmigłowiec w okolicznościowym malowaniu wg schematu egzemplarza z numerem fabrycznym S/N 0001.

 


 

 

Aeroklub Kujawski prowadzi projekt zachęcający uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu do uprawiania sportów lotniczych.

 


 

 

18 lutego 2019 r. w Dęblinie odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa lotów Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego działającego w Lotniczej Akademii Wojskowej.

 


 

 

Pierwszy w tym roku Biuletyn Bezpieczeństwa ULC m.in. podsumowaniu 2018 roku w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.

 


 

 

Zwycięzcą pierwszego w 2019 r. wyścigu Red Bull Air Race został Japończyk Yoshihide Muroya.

 


LOT-em z Budapesztu
(2019-02-14)

 

 

We wrześniu polski przewoźnik uruchomi nowe loty z Budapesztu do Brukseli i Bukaresztu.

 


 

 

W dniach 22-24 lutego 2019 r. już po raz szósty odbędą się Nowotarskie Zimowe Zawody Balonowe o Puchar Firmy PCD Salami.

 


 

 

Coroczne Spotkanie Szybowników odbędzie się na terenie GSS Żar w dniach 15-16 lutego 2019 r.

 


J-RO po tuningu
(2019-02-13)

 

 

Opisywany w PLAR 5/2016 francuski wiatrakowiec DTA J-RO jest jeszcze lepszy.

 


 

 

7 lutego 2019 r. w PZL Mielec odbyło się oficjalne przekazania trzeciego samolotu M28 niemieckiemu klientowi PD Sicherheit.

 


 

Jako dodatek do PLAR 02/2019 mamy zestaw fototapet ze słowackim samolotem WT-9 Dynamic w cięższej, 600-kg wersji, certyfikowanej przez EASA w klasie CS-LSA. Egzemplarz testuje nasz korespondent Dave Unwin, autorem fotografii jest Keith Wilson.


 

 

Marzenia o lataniu balonem i samodzielnym prowadzeniu tego statku powietrznego można zrealizować w Warszawie.

 


 

 

6 lutego 2019 r. w PAŻP odbyło się podsumowanie rocznej działalności Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) oraz przedstawienie kierunków jego działalności w roku 2019.

 


Sukces na Wind Games
(2019-02-07)

 

 

Podczas odbywających się na przełomie stycznia i lutego w Hiszpanii zawodów The Wind Games 2019, Andrzej Sołtyk wygrał złoto w konkurencji Solo Speed.

 


Cumulusy rozdane
(2019-02-07)

 

 

2 luteg0 2019 r. podczas uroczystej Gali Finałowej w hotelu Marriott by Courtyard w Gdyni zostały wręczone Cumulusy 2018.

 


 

 

Zapraszamy do przeczytania wywiadu na temat szkolenia PASS ATPL i problemów piętrzących się przed przyszłymi pilotami zawodowymi, którzy zanim uzyskają upragnioną licencję, muszą zgłębić ogromną ilość wiedzy i potem zaliczyć poszczególne przedmioty przed komisją Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jednak są sposoby, aby cykl przygotowań był bardziej efektywny.

 


 

 

29 stycznia 2019 r. w Komendzie Głównej Straży Granicznej została podpisana umowa na dostawę dwóch samolotów L-410 UVP E-20.

 


 

 

Aeroklub Polski zachęca do wsparcia polskich lotników poprzez przekazanie 1 % podatku.

 


 

 

W zakładach PZL Mielec podpisano 25 stycznia 2019 r. umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla polskiego wojska.

 


 

 

Spółka LOTOS-Air BP uruchomiła w styczniu bezpośrednią sprzedaż paliwa lotniczego w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.

 


 

 

W ubiegłym roku Airbus Helicopters dostarczył 356 śmigłowców i zarejestrował zamówienia brutto na 413 śmigłowców.

 


 

 

Międzynarodowy plebiscyt na 10 najlepszych sportowców lotniczych Cumulusy 2018 wszedł w ostatnią fazę.

 


 

 

W ubiegłym tygodniu po raz kolejny nastąpiła wymiana samolotów działających w ramach misji PKW EU Sophia z bazy NATO Sigonella na Sycylii.

 


Umowa PRz i WZL 4
(2019-01-18)

 

 

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 4 S.A. w Warszawie będą współpracowały z Politechniką Rzeszowską przy kształceniu studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa.

 


 

 

W 2018 r. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło w sumie 691 działań, w tym 230 z udziałem śmigłowca.

  

Jako dodatek do PLAR 01/2019 mamy potrójny zestaw fototapet z włoskim ultralajtem Texan Club. Egzemplarz ten to pierwszy samolot tego typu wpisany do prowadzonej przez ULC ewidencji. Autorem jesiennej sesji foto nad Zalewem Sulejowskim jest Roman Peczka.

 


 

 

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie z przedstawicielami Aeroklubu Orląt.

 


 

 

Instytut Lotnictwa wziął udział w opracowaniu nowoczesnych wirników śmigłowcowych.

 


LOT poleci do Indii
(2019-01-15)

 

 

Bezpośrednie rejsy z Warszawy do Delhi zostaną uruchomione 17 września 2019 r.

 


 

 

Aeroklub Warszawski zagra podczas 27 Finału WOŚP w niedzielę 13.stycznia br. na warszawskim Bemowie, w ramach imprezy Moto Orkiestra 2019 organizowanej przez Automobilklub Polski i Urząd Dzielnicy Bemowo.

 


List otwarty do ULC
(2019-01-11)

 

 

Publikujemy list otwarty naszego Czytelnika do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dotyczący organizacji pokazów lotniczych.

 


 

 

W tym roku nasi piloci samolotowi wezmą udział m.in. w mistrzostwach świata w Hiszpanii i Portugalii.

 


 

 

Linia czarterowa Enter Air sprowadziła do Polski kolejny egzemplarz B737 MAX 8.

 


 

 

Obsługująca loty VIP firma czarterowa Qatar Executive została pierwszym zagranicznym użytkownikiem odrzutowców biznesowych Gulfstream G500.

 


 

 

Podczas pikniku powstańczego 27 grudnia 2018 r. w Poznaniu można było zobaczyć repliki samolotów Fokker, zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską.

 


 

 

II Bałtowska Zimowa Fiesta Balonowa odbędzie się w dniach 11-13 stycznia 2019 r.

 


 

 

W 2018 r. śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrealizowały 11.395 misji, co daje rekordową liczbę lotów w historii LPR w ciągu roku.

 


 

 

Organizatorzy plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych Cumulusy 2018 ogłosili listę nominowanych.

 


Kalendarz AP 2019
(2018-12-31)

 

 

Już jest! Polecamy Kalendarz 100-lecia Aeroklubu Polskiego na rok 2019.

 


Foka po oblocie
(2018-12-28)

 

 

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego poinformował o oblocie wyremontowanego szybowca Foka.

 


 

 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poszukuje kandydatów na kurs na Informatorów Służby Informacji Powietrznej (FISO).

  

 

Certyfikat EASA otrzymał jedenastomiejscowy Tecnam P2012 Traveller – poinformował producent 20 grudnia 2018 r.

 


 

 

Finał III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym odbył się 10 grudnia 2018 r. w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych w Warszawie.

 


 

 

20 grudnia 2018 r. w siedzibie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie odbyło się przekazanie trzech samolotów Tecnam P2008JC MkII i dwóch śmigłowców Robinson R-44 Raven II.

 


 

 

Wieloletni kierownik Aeroklubu Kujawskiego zmarł 18 grudnia 2018 r. Miał 91 lat.

 


 

 

Oblot śmigłowca odbył się 14 grudnia 2018 r. wkrótce po opuszczeniu linii montażu końcowego w zakładach Airbus Helicopters w Marignane.

 


Z numerem 12/2018 udostępniamy dwa zestawy fototapet z mało znanym w Polsce samolotem Piper PA-20 Pacer. To ostatni górnopłat tego producenta, który odziedziczył wiele zalet modeli Cub i Super Cub, oferując cztery miejsca. Zdjęcia pięknego klasyka wykonał Keith Wilson.
 

 

 

Lotnicza Akademia Wojskowa zaprezentowała 14 grudnia 2018r. nowo zakupione samoloty i śmigłowce.

 


 

 

Do końca 2021 roku na lotnisku w Depułtyczach Królewskich zostanie oddany do użytku betonowy pas startowy.

 


 

 

W grudniowym numerze „Przeglądu Lotniczego” polecamy:

 


 

 

Pierwsza w Wielkiej Brytanii cyfrowa wieża kontroli ruchu lotniczego została uruchomiona 13 grudnia 2018 r. przez Cranfield University na lotnisku Bedfordshire.

 


 

 

Aż 11% prywatnych odrzutowców w Europie może zostać uziemionych z powodu braku aktualizacji systemów nawigacyjnych – alarmuje londyńska firma Colibri Aircraft.

 


 

 

W 2018 r. całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej ukończyło 30 osób.

 


40 lat Challengera
(2018-12-10)

 

 

W listopadzie 1978 r. w Montrealu w Kanadzie po raz pierwszy wzbił się w powietrze odrzutowiec klasy biznes Challenger 600.

 


 

 

Gala 100-lecia Lotnictwa Polskiego odbyła się w krakowskim muzeum 4 grudnia 2018 r.

 


 

 

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego obchodzony jest 7 grudnia.

 


Nocny SportStar
(2018-12-07)

 

 

Produkowany przez czeską firmę Evektor SportStar RTC otrzymał certyfikat Night VFR EASA.

 


 

 

Enter Air, największa polska prywatna linia lotnicza, odebrał pierwszego z sześciu zamówionych Boeingów 737 MAX 8.

 


 

 

Francuska Federacja Spadochronowa wspierana przez FAI podjęła starania o włączenie latania tunelowego do grona dyscyplin olimpijskich.

 


 

 

 

Okazją do spotkania jest wznowienie książki Ryszarda Witkowskiego „Śmigłowce: budowa i użytkowanie”.

 


PAŻP testuje IWB
(2018-12-04)

 

 

PAŻP uruchomiła testową wersję serwisu Integrated Web Briefing (IWB).

 


 

 

Ponad 100 tys. pasażerów przewiozły w tym roku PLL LOT między Polską i Chorwacją.

 


 

 

W dniu 30 listopada 2018 r. podpisano umowę na wymianę zestawu systemu obserwacji lotniczej zamontowanego na śmigłowcu Straży Granicznej PZL W-3AM Anakonda.

 


 

 

29 listopada 2018 r. w Komendzie Głównej Straży Granicznej podpisano umowę na dostawę śmigłowca Robinson R44 Raven II.

 


Medyczny PC-24
(2018-11-29)

 

 

Pierwszy medyczny Pilatus PC-24 został przekazany australijskiej organizacji Royal Flying Doctor Service.

 


 

 

W dniach 19-21 listopada 2018 roku w Warszawie odbyła Międzynarodowa Konferencja World Birdstrike Association (WBA) poświęcona ograniczaniu zagrożeń powodowanych przez zwierzęta (w szczególności ptaki) dla lotnictwa.

 


 

 

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zakończył się trwający ponad rok remont polskiego samolotu fotogrametrycznego z lat 60. WSK MD-12F.

 


 

 

Śmigłowiec AK1-3 firmy Flyargo wykonał 6 października 2018 r. lot z Pocztą Maltańską, związany z obchodami 60. rocznicy uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w Klasztorze w Stoczku Klasztornym.

 


 

 

W poniedziałek (26 listopada) warszawskie kino Iluzjon pokaże litewski film „Lot nad Atlantykiem”.

 


 

 

Celem zwołania Kongresu jest m.in. dokonanie wyboru nowej Komisji Rewizyjnej Aeroklubu Polskiego.

 


 

 

Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo pozyskany przez polską linię SkyTaxi wylądował 20 listopada 2018 r. w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

 


 

 

W zakładach PZL Mielec podpisano 19 listopada 2018 r. umowę na zakup trzeciego śmigłowca S-70i Black Hawk dla polskiej Policji.

 


Nowa baza LPR
(2018-11-20)

 

 

Nowo wybudowana baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Ostrowie Wielkopolskim została otwarta 16 listopada 2018 r.
 

 

 

W związku z rozpoczynającą się dzisiaj (19 listopada 2018 r.) 20. edycją Dni Belgijskich, do Warszawy przyleciał A320 „Aerosmurf”, jeden z pięciu samolotów Brussels Airlines nawiązujących swoim malowaniem do belgijskich ikon, czyli symboli tego kraju.

 


Z numerem 11/2018 udostępniamy aż sześć zestawów fototapet z jednoosobowym włoskim samolotem Eurofly Minifox. Wrażeniami z eksploatacji tej małej, ale starannie wykonanej konstrukcji dzieli się właściciel pilot Wiesław Jedynak. Zdjęcia w powietrzu wykonał Andrzej Rutkowski.


 

 

Najwyższe polskie odznaczenia szybowcowe zostały wręczone podczas ślubowania klas pierwszych w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

 


 

 

Swój czwarty sezon w zawodach Red Bull Air Race polski pilot zakończył z tytułem mistrza w Challenger Cup.

 


 

 

15 listopada 2018 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się uroczystość przedstawienia laureatów wpisu do Złotej Księgi Absolwentów PW.
 

 

 

Po raz pierwszy w historii PLL LOT przewiózł 8 mln pasażerów w ciągu jednego roku.

 

 


 

 

Grupa Leonardo powołała z dniem 15 listopada 2018 r. Beatę Stelmach na Prezesa Zarządu zakładów PZL-Świdnik.

 


 

 

Od 18 listopada w warszawskiej Skoczni Mokotów będzie prezentowana wystawa zorganizowana z okazji 100- lecia polskiego lotnictwa wojskowego i 90-lecia polskich lotów transatlantyckich.

 


Zawieszamy VARIO
(2019-02-13)
 
Drodzy Czytelnicy,

Z przykrością musimy zakomunikować, że po ponad siedmiu latach spędzonych z Wami zawieszamy wydawanie magazynu VARIO.
 
Numer 29 który pozostanie jeszcze jakiś czas w Empikach jest niestety ostatnim wydanym numerem.
 
Bardzo Was za to przepraszamy.
 
Prenumeratorów prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży sprzedaz@plar.pl, w celu otrzymania zwrotu wpłat za niezrealizowane prenumeraty.
 

 

 

Lotnicza Akademia Wojskowa zakupiła dwa śmigłowce Robinson R44 Raven II.

 


Nowy prezydent FAI
(2018-11-15)

 

 

Podczas 112. Konferencji Generalnej FAI w Luksorze w Egipcie delegaci wybrali nowego prezydenta FAI.

 


 

 

Połączenie z Warszawy do stolicy Libanu zostało na razie zaplanowane na okres od 14 czerwca do 15 września 2019 r.

 


 

Prezentujemy prace nagrodzone w konkursie fotograficznym „Od 25 lat łączy nas lot”.

 

Jury konkursowe jednomyślnie wskazało, jako najlepsze, zdjęcie „W kabinie inaczej” Roberta Jaszczyńskiego (zdjęcie obok).

 

Drugie miejsce zajął Krzysztof Szczygieł za zdjęcie „Autocień Szczyglaty”. Na trzecim miejscu znalazła się fotografia „SP-ANT” Roberta Wojciechowskiego.

 
Nagroda publiczności, za największą liczbę polubień na FB, trafiła w ręce Mateusza Adamskiego, autora zdjęcia pod tytułem: „Pewne kwestie pozostają niezmienne. Pożegnania”.
 
Organizatorem konkursu są Targi Kielce, a nasza redakcja patronuje mu medialnie.
 
Laureaci konkursu zostali nagrodzeni: zwycięzca wyłoniony przez jury sesją zdjęciową air-to-air dla Przeglądu Lotniczego ufundowaną przez Investa Aeroservice, natomiast laureaci II i III miejsca oraz nagrody publiczności lotami wiatrakowcem ufundowanymi przez Trendak Aviation.

 

 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opracowały pierwszą edycję Strategii Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski.

 


 

 

Flagowy odrzutowiec biznesowy Bombardiera otrzymał 7 listopada 2018 r. certyfikat FAA.

 


Dzień otwarty w MLP
(2018-11-09)

 

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza w niedzielę 18 listopada na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

 


 

 

W ciągu najbliższych 10 lat zostanie dostarczonych 8736 odrzutowych samolotów biznesowych o wartości 271 mld dolarów – prognozuje specjalizująca się w lotnictwie klasy biznes firma Jetcraft.

 


 

 

Chińskie władze lotnicze wydały certyfikat dwumiejscowemu elektrycznemu samolotowi szkolnemu RX1E-A.

 


 

 

27 października 2018 r. odbyła się gala finałowa tegorocznego festiwalu Fly Film Festival, podczas której ogłoszono jej zwycięzców.

 


 

 

Zaprezentowany wiosną 2018 r. na Heli-Expo Bell 407GXI otrzymał certyfikat amerykańskiej FAA.

 


Udany występ na MŚ
(2018-11-05)

 

 

Polska Kadra Narodowa zaliczyła świetny występ na III Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata w Egipcie.

 


 

 

Maja Kuczyńska wywalczyła brązowy medal podczas 3. Pucharu Świata w Lataniu Tunelowym w Bahrajnie.

  
ULC przygotował sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego za rok 2017.
 
Dokument opisuje stan bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym za rok 2017 w odniesieniu do lat poprzednich.
 
Jego celem jest przedstawienie w zagregowanej formie osiągniętego w lotnictwie cywilnym poziomu bezpieczeństwa, wyrażonego za pomocą danych liczbowych będących efektem analizy informacji zgromadzonych przez ULC oraz EASA.
 
Częściowa adaptacja formy i zakresu analogicznego sprawozdania EASA ASR pozwala na porównanie stanu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w Polsce z poziomem bezpieczeństwa osiąganym w skali europejskiej.
 

 

 

30 października 2018 r. w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyło się podpisanie umowy na dostawę śmigłowca H135.

 


Nowy dowódca BLMW
(2018-10-30)

 

 

Dowództwo nad Gdyńską Brygadą Lotnictwa Marynarki Wojennej objął kmdr pil. Jarosław Czerwonko.

 


 

 

Ruch w polskich portach lotniczych w pierwszej połowie 2018 r. ponownie wzrósł – wynika ze statystyk ULC.

 


 

 

29 października 2018 r. w egipskim Al-Fayoum nad jeziorem Karun odbędzie się otwarcie III Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostw Świata.

 


 

W sobotę, 27 października o godz. 17 w Konstancińskim Domu Kultury przy ul. Mostowej 15 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii lotniczej Wojciecha Mazurkiewicza.
 
Oderwanie strug powietrza opływającego skrzydło samolotu powstaje w czasie gwałtownych manewrów. Jest to zjawisko chwilowe i trudne do zaobserwowania bez odpowiednich warunków atmosferycznych.
 
– Dlatego też „Oderwanie” stało się tytułem wystawy, bo mam dosłownie chwilę, by zatrzymać w kadrze wyjątkowy moment – o swoich fotografiach mówi Wojciech Mazurkiewicz, mieszkaniec Konstancina-Jeziorny i pasjonat lotnictwa wojskowego.
 

 

 

Do 6 listopada 2018 r. w Galerii Słonecznej, mieszczącej się w budynku Biblioteki Publicznej im. Z.J. Rumla na warszawskiej Pradze, można oglądać wystawę „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933”.

 


 

 

W dniu 13 października na lotnisku na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego odbyły się zawody Małopolska Lotnicza Jesień 2018. 

 


 

 

W dniach 19-21 października 2018 r. w sudeckim Mieroszowie odbyły się paralotniowe III Mistrzostwa Polski w celności lądowania.

 


 

 

Na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego 21 października odbyły się zawody w celności lądowania.

  
Już po raz trzeci odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym.
 
Pierwszy etap olimpiady zostanie rozstrzygnięty przez Internet.
Zgłoszenia uczestnictwa należy nadsyłać na adres e-mail interwizja@interwizja.edu.pl do 25 listopada 2018 r.
 
Etap ten będzie obejmować cztery bloki programowe: historia lotnictwa i przemysłu lotniczego w Polsce, osiągnięcia sportowe, współczesne lotnictwo wojskowe oraz współczesne lotnictwo cywilne, przemysł i zaplecze badawczo-rozwojowe.
 
Etap II olimpiady (finał) zostanie przeprowadzony 10 grudnia br. w siedzibie Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie.

 


 

 

W dniach 9-18 października br. w przestrzeni powietrznej Ukrainy odbyło się międzynarodowe ćwiczenie Clear Sky 2018.

 


 

 

W Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej 22 października 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy najciekawszych polskich konstrukcji oraz osiągnięć naszego lotnictwa i kosmonautyki.

 


Sonaca dla szkół
(2018-10-22)

 

 

Do szkół lotniczych trafiły dwa pierwsze belgijskie samoloty Sonaca 200.

 


 

 

Airbus Helicopters kontynuuje prace rozwojowe demonstratora technologii, finansowanego ze środków UE w ramach programu Clean Sky 2.

  
20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

Data ta upamiętnia powstanie w 1961 r. Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers).
 
Kontrola ruchu lotniczego ma na celu usprawnienie przepływu ruchu lotniczego, którego natężenie wzrasta z każdym kolejnym rokiem.
 
Za zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi powietrznej w różnych państwach i regionach świata odpowiadają powołane w tym celu agencje i przedsiębiorstwa. W Polsce rolę tę pełni Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP).
 

 

 

Tablica upamiętniająca Bolesława Orlińskiego została odsłonięta 18 października 2018 r. na warszawskim Mokotowie, przy zbiegu ulic Racławickiej i Wołoskiej, gdzie mieszkał.

 


 

 

We wrześniu flota samolotów C-130E Hercules uzyskała łączny nalot 10000 godzin.

 


 

 

W dniach 6 i 7 października 2018 r. w Aeroklubie Warszawskim zostały rozegrane zawody szybowcowe i samolotowe na celność lądowania.
 

 

 

Wpływy z tytułu pozyskiwania środków z wpłat 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 rok przekazane Aeroklubowi Polskiemu wyniosły 224.591,13 zł.

  
W dniach 22-23 października 2018 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się wystawa polskich osiągnięć lotniczych.
 
Wystawa zatytułowana „Per aspera ad astra. Wystawa polskich osiągnięć lotniczych w 100-lecie odzyskania niepodległości” została przygotowana przez Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW.
 
Podczas wystawy zostaną przybliżone historia polskiego lotnictwa, jego stan obecny i perspektywy rozwoju.
 
Przedstawiony zostanie przekrój polskich konstrukcji lotniczych – samolotów, śmigłowców oraz obiektów bezzałogowych.
 

 

 

12 października 2018 r. warszawski Instytut Lotnictwa odwiedziło ponad 43 tys. osób – o 6 tys. osób więcej niż w poprzednim roku.

 


Certyfikowany Global
(2018-10-15)

 

 

Produkowany przez Bombardiera odrzutowiec klasy biznes Global 7500 otrzymał certyfikat typu Ministerstwa Transportu Kanady.

 


 

Zestaw fototapet z wiatrakowcem Xeeleex to dodatek do Przeglądu Lotniczego nr 10/2018. Produkowany przez francuską firmę DTA dwumiejscowy wiatrakowiec w Polsce jest tuningowany, dzięki czemu wzrastają jego osiągi oraz komfort użytkowania.

Zdjęcia w powietrzu wykonał Roman Peczka.

 


17 października w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Stanisław Skarżyński. Historyczny lot przez Atlantyk 1933”.
 
Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla (przy ul. Meissnera 5). Wernisaż rozpocznie się o godzinie 15.
 
Wystawa została objęta honorowym patronatem Ambasady Republiki Argentyny.
 
Podczas wernisażu prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego Stanisław Pawliszewski wygłosi „Słowo o Stanisławie Skarżyńskim”. Zostanie też przedstawiona prezentacja o bohaterze wystawy autorstwa przedstawiciela Stowarzyszenia Polsko-Argentyńskiego Michała Starosty.
 

Turbinowy Islander
(2018-10-12)

 

 

Certyfikat Ministerstwa Transportu Kanady otrzymał samolot BN2T Islander napędzany silnikami turbinowymi.

 


 

 

Trzecia edycja Targów Lotnictwa Lekkiego już w ten weekend w Kielcach.

 


 

 

W skład Polskiej Grupy Lotniczej weszły Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics.

 


 

 

7 października 2018 roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie podpisała porozumienie o współpracy z należącą do PLL LOT spółką LOT Crew.

 


 

 

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego 9 października 2018 r. świętowało swoje 55-lecie.

 


 

 

Już tradycyjnie Aeroklub Kujawski zorganizował jesienne zawody na celność lądowania, które były podsumowaniem sezonu lotniczego 2018.

 


 

 

Włoska firma Curti Aerospace przeprowadziła próby użycia balistycznego systemu spadochronowego na swoim śmigłowcu Zefhir.

 


 

 

Australijska firma MagniX zamierza wyposażyć samolot Cessna Caravan we własnej konstrukcji silnik elektryczny.

 


 

 

Aeroklub Warszawski zaprasza do udziału w XXVIII Ogólnopolskich Zawodach Szybowcowych na Celność Lądowania im. Pelagii Majewskiej.

 


 

 

Polska załoga balonowa w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański wywalczyła najbardziej prestiżowe balonowe trofeum na świecie.

 


 

 

Na lotnisku w Jasionce zainaugurowano budowę centrum serwisowego silników lotniczych Pratt & Whitney.

 


 

 

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, powołano nowego dyrektora Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych oraz jego zastępcę.

 


 

 

Gulfstream dostarczył pierwszy egzemplarz nowego biznesowego odrzutowca.

 


 

 

Z dniem 1 października 2018 r. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie zmienia nazwę na Lotnicza Akademia Wojskowa.

 


 

 

Podczas tegorocznej edycji targów rolniczych Agro Show w podpoznańskich Bednarach odbyła się premiera wiatrakowca AGRO X produkcji FlyArgo w wersji przeznaczonej do prowadzenia zabiegów agrotechnicznych.

 


 

 

9. Noc w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 12 października 2018 r. w godz. 17-23 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie.

 


Odszedł Henryk Rup
(2018-09-27)

Był wspaniałym instruktorem szybowcowym i pilotem samolotowym, od lat związanym z Aeroklubem Warszawskim. Do aeroklubu wstąpił w 1955 r., gdy rozpoczął szkolenie szybowcowe. Swój pierwszy lot wykonał na Żurawiu z Pelagią Majewską.

 
Od 1966 r. był pilotem szybowcowym I klasy i posiadaczem Złotej Odznaki Szybowcowej. Zdobył jeden warunek do Diamentowej Odznaki Szybowcowej (przelot 309 km, 1959 r.).
 
W 1976 r. ukończył kurs pilotażu samolotowego. Jako pilot samolotowy turystyczny wielokrotnie brał udział w lotach usługowych, wyrzucaniu skoczków spadochronowych i holowaniu szybowców.
 

Jurajskie rozegrane
(2018-09-26)

 

 

Na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego odbyły się zamykające lotniczy sezon XI Jurajskie Zawody Samolotowe im. Piotra Sikorskiego.

 


 

 

Symboliczne wbicie łopat pod budowę pasa startowego odbyło się we wtorek, 25 września 2018 r.

 


 

 

Jubileuszowe uroczystości odbyły się 22 września 2018 r. w aeroklubowym hangarze, przed wyeksponowanym samolotem Jak-12M.

 


 

 

Walka o słynne lotnicze trofeum rozpocznie się 28 września w Bernie w Szwajcarii.

  

Jako dodatek do PLAR 09/2018 mamy trzy komplety fototapet z samolotem akrobacyjnym Pitts S-2B. To akrobacyjny klasyk, którego historia sięga pierwszej połowy lat 40. Opisany przez nas egzemplarz to nowy nabytek ośrodka szkolenia Targor Flight w Grądach. Zdjęcia Roman Peczka.


 

 

Zarząd Aeroklubu Polskiego podjął decyzję o możliwości zawarcia z miastem Leszno porozumienia w sprawie lotniska.

 


 

 

W konferencji współorganizowanej przez PAŻP i Dowództwo Operacyjne RSZ wzięły udział służby operacyjne, wykonujące zadania we współdziałaniu ze służbą poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

 


 

 

11 września 2018 r. na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego rozpoczęły się oficjalnie 4. Balonowe Mistrzostwa Świata FAI Juniorów.

 


 

 

Podczęstochowskie Rudniki uzyskały certyfikat lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji.

  
Na lotnisku PWSZ w Chełmie odbyły się 61. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Seniorów i 47. Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski Juniorów.
 


 
 
W niedzielę 16 września 2018 r. o godz. 20.00 w kościele Św. Krzyża w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 odbędzie się premiera książki Marii Nurowskiej „Pamiętnik znaleziony w Katyniu”.
 
Autorka będzie opowiadać o nieznanych faktach z życia Janiny Lewandowskiej, pilotki i spadochroniarki, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu.
 
Wydarzenie uświetni prawykonanie specjalnie skomponowanego utworu Józefa Skrzeka „Requiem dla Janki”.
 
Autorka zaprasza serdecznie całe środowisko lotnicze.
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Aeroklub Polski przekazał Aeroklubowi Warmińsko-Mazurskiemu prawo użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków stanowiących teren i infrastrukturę lotniska Dajtki w Olsztynie.

 


Tecnamy dla LPR
(2018-09-05)

 

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe kupiło trzy włoskie samoloty Tecnam P2008JC MkII.

 


 

 

Wizerunki słynnych lotników można zobaczyć na specjalnie pomalowanym samolocie linii Enter Air.

 


 

 

Oblot samolotu odbędzie się w ciągu najbliższych tygodni – zapewnia producent Flarisa, firma Metal-Master.

 


 

 

W dniu Święta Lotnictwa Polskiego (28 sierpnia 2018 r.) na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odsłonięto pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”.

 


Na początku września rozpocznie się dystrybucja książki „Sytuacja awaryjna – kryzys w kabinie pilotów” z serii „Wiedza lotnicza”.
 
Sposób przedstawienia treści, która jest bardzo bogata merytorycznie, klasyfikuje tę pozycję nie tylko jako „zwykłą” książkę, ale także jako podręcznik pomocny przy szkoleniu lotniczym różnych specjalności i na różnym poziomie zaawansowania.
 
Lektura podręcznika wskazana jest pilotom, kontrolerom, mechanikom, dyspozytorom, studentom kierunków lotniczych, ale i hobbystom zainteresowanym tematyką, czy też pracownikom działów naziemnych.
 
Jej odbiorcami są również doświadczeni użytkownicy przestrzeni powietrznej.

Festyn na EPEL
(2018-08-29)

 

Na elbląskim lotnisku 8 września odbędzie się doroczny Festyn Lotniczo-Rodzinny.
 
Na imprezę zainteresowanych tematyką małego lotnictwa zapraszają Aeroklub Elbląski, Urząd Miasta Elbląga oraz BMW Klub Elbląg.
 
Festyn odbędzie się w godzinach 11-18 na terenie aeroklubowego lotniska.
 
Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych: pokazy dynamiczne i statyczne statków powietrznych (w tym akrobacja szybowcowa wykonaniu Jerzego Makuli), wystawy statyczne sprzętu wojskowego, służb, stoiska gier i zabaw i stoiska gastronomiczne. 
 
 
 

 

 

Pilot samolotowy, szybowcowy i lekarz zmarł 26 sierpnia 2018 r. po długiej i ciężkiej chorobie.

 


 

Od 28 sierpnia do końca września 2018 r. w holu głównym biurowca PLL LOT można oglądać najcenniejsze polskie pamiątki lotnicze.
 
Na wystawie przygotowanej przez Aeroklub Polski i PLL LOT, prezentowane są trzy eksponaty, które przetrwały wojenną zawieruchę i są świadectwem wspaniałej historii polskiego lotnictwa:
 
- Trofeum zdobyte przez przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę podczas zawodów Challenge w Berlinie w dniu 28 sierpnia 1932 r. Na pamiątkę tego wydarzenia tego dnia obchodzone jest Święto Lotnictwa Polskiego;
- Puchar Gordona Bennetta zdobyty przez polskie załogi balonowe w latach 30. ubiegłego wieku.
- Księga pamiątkowa Aeroklubu Polskiego prowadzona od 1931 r.
 

 

 

26 sierpnia 2018 r. odbyła się oficjalna ceremonia zakończenia 46 Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów oraz Międzynarodowych Zawodów Szybowcowych Leszno Cup 2018.

 


 

Trzy komplety fototapet z helikopterem Bell 505 Jet Ranger X to dodatek do sierpniowego „Przeglądu Lotniczego”. Nowy jednosilnikowy model amerykańskiego producenta już stał się rynkowym przebojem w swojej klasie. Do Polski dostarczono dwa egzemplarze. Autorem zdjęć jest Andrzej Rutkowski.


 

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kiecach Instytut Lotnictwa zaprezentuje model nowego samolotu.

 


 

 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprasza do swojego namiotu.

 


 

 
W dniach 25-26 sierpnia (sobota i niedziela) odbędzie się już 16. edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu.
 
Tradycyjnie zapraszamy do naszego stoiska, gdzie będzie można zapoznać się z częścią oferty sklepu PLAR oraz porozmawiać z przedstawicielami redakcji.
 
Jak zapowiadają organizatorzy, udział w tegorocznych pokazach na radomskim lotnisku weźmie 21 państw.
 
W powietrzu zobaczymy solistów i zespoły akrobacyjne, wiele atrakcji czeka także na wystawach naziemnych. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące pokazów, w tym program, znajdują się na stronie www.airshow.wp.mil.pl.

Alpejski Pilatus
(2018-08-22)

 

 

Projekt nowego malowania demonstracyjnego PC-12NG inspirowany jest tradycyjną, szwajcarską sztuką wycinania papieru.

 


 

 

Organizatorem nawigacyjnych mistrzostw Polski będzie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

 


 

 

Polacy medalistami 16. Mikrolotowych Mistrzostw Świata. W klasie wiatrakowców zajęliśmy całe podium.

 


Polscy medaliści
(2018-08-12)

 

 

W czterech finałach mistrzostw świata polscy zawodnicy zdobyli aż siedem medali, w tym cztery złote.

 


 

 

Honda Aircraft poinformowała o rozpoczęciu dostaw samolotu HondaJet Elite.

 


 

 

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej planuje zakup samolotu Piper PA-28 Arrow.

 


Robinsony dla LPR
(2018-08-07)

 

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zakupiło dwa nowe śmigłowce Robinson R44 II.

 


G500 z certyfikatami
(2018-08-03)

 

 

Biznesowy odrzutowiec Gulfstream G500 otrzymał 20 lipca przyznane przez FAA certyfikat typu oraz certyfikat produkcyjny.

 


 
ULC opublikował „Poradnik – jak zorganizować i przeprowadzić pokazy lotnicze.
 
Poradnik ma przybliżyć organizatorom w sposób uporządkowany przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie lotów próbnych i akrobacyjnych oraz pokazów lotniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1488) tak, aby proces organizacji i przeprowadzenia pokazów lotniczych przebiegł sprawnie i bezpiecznie.
 
Poradnik został przygotowany z uwzględnieniem doświadczeń, analiz i wniosków zdobytych podczas realizacji pokazów lotniczych w FIR Warszawa w latach 2009-2017.
 
 

 

 

Założyciel i prezes Fundacji Wiedeńczyk An-2 zmarł 31 lipca 2018 r.

 


 

Dodatkiem do PLAR 7/2018 jest zestaw fototapet z nowym Tecnamem P2008JC, wyposażonym w glass cockpit Garmin G3X Touch. Pierwsze egzemplarze samolotu w ulepszonej, certyfikowanej w grudniu 2017 r. wersji oznaczonej MkII są już w Polsce. Autorem zdjęć w locie jest Andrzej Rutkowski.


 

 

Po prowadzonych przez dwa lata pracach restauracyjno-konserwacyjnych przy jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego, uruchomiony został jego silnik.

 


C-130J w Powidzu
(2018-08-01)

 

 

30 lipca 2018 r. w Powidzu rozpoczęła się kolejna edycja polsko-amerykańskiego szkolenia lotniczego Aviation Detachment 18-4.

 


 

 

Blisko 40 tysięcy pasjonatów lotnictwa z Polski i zagranicy wzięło udział w IV Podkarpackich Pokazach Lotniczych w Mielcu.

 


 

 

Na Żarze w Międzybrodziu Żywieckim odbyły się IV Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski 2018.

 


 

 

24 lipca na lotnisku Aeroklubu Radomskiego w Piastowie zakończyły się 52 Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej.

 


 

 

 
Jubileuszowa edycja pokazów odbędzie się w dniach 4-5 sierpnia 2018 r. nad jeziorem Niegocin oraz na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo.
 

 

 

Instruktor pilot Stanisław Michalczuk zmarł 14 lipca 2018 r.

 


Dziewięćsetny TBM
(2018-07-25)

 

 

Francuski Daher dostarczył odbiorcy 900. wyprodukowany samolot z rodziny TBM.

 


 

 

30 załóg wzięło udział w 34 Balonowych Mistrzostwach Polski, które odbywały się w dniach 19-22 lipca 2018 r. na północnej Jurze.

 


 

 
Na lotniku Aeroklubu Ostrowskiego w niedzielę (22 lipca) zakończyły się 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata FAI. Polska reprezentacja wywalczyła złoto drużynowe i cztery medale indywidualne.
 

 

 

Organizatorem tegorocznych XXXIV Balonowych Mistrzostw Polski są podczęstochowskie gminy Janów i Olsztyn.

 


 

 

Pilot szybowcowy i samolotowy, konstruktor szybowcowy i ekspert od prób w locie statków powietrznych zmarł 15 lipca 2018 r. w wieku 94 lat.

 


 

 

Airbus Helicopters podpisał umowę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy na zakup 55 cywilnych śmigłowców.

 


 

 

Do 28 lipca w Montalegre na północy Portugalii będą trwały XV Paralotniowe Mistrzostwa Europy.

 


 

 

W ostatni weekend (12-15 lipca) w Lesznie zostały rozegrane Mikrolotowe Mistrzostwa Polski.

 


 

 

W najbliższą sobotę (21 lipca) Aeroklub Podhalański zaprasza na rodzinny piknik lotniczy.

 


 

 

Zgodnie z wdrożoną w Airbus Helicopters strategią specjalizacji poszczególnych wytwórni, gotowa już tylna część kadłuba H160 została zmontowana w Albacete w Hiszpanii.
 

 

 

 

Plane4You świętuje sprzedaż setnego samolotu.
 

 

 

W czwartek (12 lipca) w Lesznie rozpoczynają się Mikrolotowe Mistrzostwa Polski.

 


King Air z iTAWS
(2018-07-12)

 

 

Turbośmigłowe samoloty Beechcraft King Air 350i oraz King Air 350ER otrzymają system iTAWS.

 


 

 
W lipcu firma LZ dostarczyła do Polski kolejny balon produkcji Balony Kubíček.
 
Pierwsze napełnienie balonu odbyło się w siedzibie producenta w Brnie w Czechach.
 
Balon typu BB-34Z otrzymał znaki SP-BAL.
 
Jego pojemność wynosi 3400 m sześc.
 
W koszu może przewieźć 4-5 osób.
 
Na powłoce balonu umieszczona jest reklama serków Almette wytwarzanych przez Hochland.
 

 

 

Poniedziałek (9 lipca) był drugim dniem rozgrywanych w Michałkowie 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata (World Gliding Championships).

 


Zmiana prezesa PAŻP
(2018-07-10)

 

 

Z dniem 9 lipca 2018 r. na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej został powołany Janusz Janiszewski.
 

 

 

W niedzielę 8 lipca 2018 r. pierwsze konkurencje rozegrali uczestnicy 35. Szybowcowych Mistrzostw Świata.

 


 

 

8. Rajdowe Mistrzostwa Polski zostały rozegrane na lotnisku Aeroklubu Nowy Targ.

 


 

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kpt. Piotrem Czubanem.

 


 

 

Xeeleex to nowy wiatrakowiec francuskiego producenta DTA.

 


 

 

Do tragicznego wypadku doszło w okolicach miejscowości Pasłęk w województwie warmińsko-mazurskim podczas lotów nocnych. Pilot samolotu zginął.
 

 

 

4 lipca br. Safran Aircraft Engines Poland otworzył w Sędziszowie Małopolskim nowy zakład, w którym ulokowano produkcję łopatek turbin niskiego ciśnienia do silników LEAP produkowanych przez CFM International.

 


 

 

Zawody zostaną rozegrane na lotnisku trawiastym przy ul. Sportowej w Świdniku.

 


 

 

Na linię montażu końcowego w Hamburgu w czerwcu został przekazany pierwszy dyspozycyjny Airbus ACJ320neo.

 


Ulepszony Kodiak
(2018-07-04)

 

 

Dziesięć lat po dostarczeniu pierwszego Kodiaka 100, amerykański Quest Aircraft uzyskał certyfikat dla kolejnej generacji Series II.

 


 

 

W dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018 r. na lotnisku Wolsztyńskiego Stowarzyszenia lotniczego w Powodowie został rozegrany Mikrolotowy Puchar Polski.

 


 

 

W dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 r. na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu zostały rozegrane XXIII Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej.

 


 

 

Odrzutowy Pilatus wykonał pierwszy start i lądowanie na nieutwardzonym pasie startowym.

 


16 mln na Krywlany
(2018-06-29)

 

 

Województwo Podlaskie przekaże na rzecz budowy lokalnego lotniska w Białymstoku kwotę 16 mln zł.

 


 

 

W czwartek (28.06.2018) na Lotnisku Chopina wylądował B787-9 w biało-czerwonych barwach, należący do PLL LOT.

 


 

 

 

W lipcu na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego odbędą się 35. Szybowcowe Mistrzostwa Świata FAI.

 


Gaspol Cup w Rypinie
(2018-06-26)

 

 

Zawody Balonowego Pucharu Polski w Rypinie rozpoczynają się 27 czerwca 2018 r.

 


Certyfikowana Sonaca
(2018-06-26)

 

 

12 czerwca 2018 r. belgijska Sonaca 200 otrzymała certyfikat EASA.

 


 

 

Polski pilot wygrał zawody Challenger Cup podczas Red Bull Air Race w Budapeszcie.

 


 

 

21 czerwca 2018 roku w hangarze LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) odbyła się uroczystość podpisania umowy z holenderskim przewoźnikiem KLM Cityhopper.

 


 

 

Sebastian Kawa został tegorocznym laureatem Nagrody im. Benedykta Polaka.

 


 

 

Odrzutowiec dyspozycyjny Flaris Lar 1 przeszedł właśnie końcowe próby silnika. Pierwszy lot już w przyszły miesiącu – zapewnia producent.

 


 

 

Replika myśliwca pojawiła się przed Pałacem Jabłonowskich, gdzie mieści się siedziba władz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

 


 

 

Od 4 do 8 lipca 2018 r. na lotnisku w Nowym Targu będą odbywać się 8. Rajdowe Samolotowe Mistrzostwa Polski.

 


 

 

21 czerwca 2018 r. zakończy się projekt wdrożenia operacyjnego instrumentalnych procedur podejścia do lądowania wykorzystujących sygnały satelitarne ze wspomaganiem SBAS (EGNOS) do minimów porównywalnych z minimami podejścia precyzyjnego ILS CAT I.

 


 

 Na fototapecie wylądował sześciomiejscowy Piper M350 opisany w PLAR 6/2018. To jedyny produkowany obecnie samolot z silnikiem tłokowym i ciśnieniowaną kabiną. Jego prezentacja odbyła się w 2015 roku. Samolot nad równinami Mazowsza sfotografował Roman Peczka.

 


Najlepsi w Lesznie
(2018-06-19)

 

 

Na lotnisku Aeroklubu Leszczyńskiego zakończyły się Szybowcowe Mistrzostwa Polski oraz Regionalne Zawody Szybowcowe.

 


 

 

Cztery medale wywalczyły polskie załogi na FAI Helicopter World Cup (Helicopter Races 2) na lotnisku w Wycombe Airpark w Wielkiej Brytanii.

 


Kongres AIRMED 2018
(2018-06-15)

 

 

Organizatorem międzynarodowego, cyklicznego kongresu było Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 


 

 

Odrzutowce Gulfstreama nie ustają w biciu światowych rekordów w lotach na duże odległości.

 


 

 

W 85. rocznicę przelotu Stanisława Skarżyńskiego nad Atlantykiem wszystkie samoloty 8 Bazy Lotnictwa Transportowego zostały ozdobione wizerunkiem pilota.

 


 

 

Kanadyjski producent zaprezentował dwa nowe modele odrzutowców biznesowych.

 


Nowy LUZES w Powidzu
(2018-06-12)

 

 

Do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu  w maju br. zostało przekazane nowe lotniskowe urządzenie zasilania elektroenergetycznego samolotów LUZES V/D serii V na podwoziu samochodu Jelcz.

 


 

 

Załoga Michał i Marcin Wieczorkowie z Aeroklubu Krakowskiego zwyciężyła w 37. Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Zdzisława Dudzika.

 


 

 

Prezes ULC Piotr Samson oraz przewodniczący PKBWL Andrzej Lewandowski podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zdarzeń lotniczych. 

 


 

Już są! Nowe mapy PAŻP edycja 2018!

Do nabycia w naszym sklepie sklep.plar.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 


Mniej obsług PC-12
(2018-06-07)

 

 

Szwajcarski Pilatus wprowadził nowy plan obsług samolotów PC-12.

 


Nowa inwestycja PRz
(2018-06-07)

 

 

Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto nowoczesne, unikalne w skali świata stanowisko do badań uszczelnień węglowych stosowanych w silnikach lotniczych.
 

 

 

Nowym dowódcą 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego został płk dypl. Waldemar Cyran.

 


 

 

LOT powiększa flotę o sześć kolejnych wąskokadłubowych Boeingów 737 MAX.

 


 

 

W Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej uczczono 80. rocznicę przelotu szybowcowego Tadeusza Góry z Bezmiechowej Górnej do Solecznik Małych k. Wilna.

 


 

 

Na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie zostały rozegrane 27. Zawody Ostrów Glide w klasie Club oraz 8. Mistrzostwa Polski w klasie 15 m.

 


 

 

Puchar Polski w Akrobacji Samolotowej odbywał się w dniach 25-30 maja br. na zielonogórskim lotnisku Przylep (EPZP).

 


Ostrów Glide 2018
(2018-06-01)

 

 

W Michałkowie odbywają się zawody szybowcowe Ostrów Glide 2018 w klasie Klub i Mistrzostwa Polski w klasie 15-metrowej.

 


 

 

Polska Grupa Lotnicza zamierza przejąć działające na naszym rynku spółki lotnicze.

 


Ulepszona HondaJet
(2018-05-30)

 

 

HondaJet Elite zadebiutowała na odbywających się w Genewie Targach i Wystawie Lotnictwa Biznesowego EBACE 2018.

 


 

 

Zawody odbędą się na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego 2 czerwca 2018 r.

 


 

 

Organizowana przez Aeroklub Częstochowski impreza odbyła się w weekend 26-27 maja.

 


 

 

XVII Zawody Mikrolotowe o puchar Ziemi Obornickiej odbędą się w dniach 1-3 czerwca 2018 r.

 


DART-550 oblatany
(2018-05-28)

 

 

W maju odbył się pierwszy lot nowego wariantu szkolno-akrobacyjnego samolotu DART-550 – poinformował Diamond Aircraft.

 


 

 

24 maja 2018 r. podczas misji HEMS została osiągnięta liczba 250 000 lądowań na śmigłowcach EC 135 użytkowanych przez LPR.

 


 

 

Trzeci w tym sezonie wyścig Red Bull Air Race odbył się w dniach 26-27 maja 2018 r.

 


 

 

Informacja PAŻP dotycząca wdrożenia separacji międzykanałowej 8,33 kHz poniżej FL195.

 


 

 

Dwutygodniowe ćwiczenie tygrysich eskadr w Krzesinach zakończyło się 25 maja 2018 r.

 


 

 

Instytut Lotnictwa podpisał list intencyjny w sprawie budowy samolotu ILX-34. Ogólne założenia projektu zostały ujawnione.

 


 

 

37 Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Zdzisława Dudzika odbędą się w dniach 6-10 czerwca 2018 r. na lotnisku w Międzybrodziu Żywieckim.
 

 

 

15-osobowy zespół zamierza zbudować południowoafrykański samolot w ciągu sześciu dni.

 


 

 

23 maja 2018 r. zostało podpisane porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 w Radomiu.
 

 

 

Leszczyńskie Zawody Mikrolotowe, które miały być rozegrane w dniach 25-27 maja 2018 r., zostały odwołane.

 


 

 

W czerwcu pierwszy korporacyjny Airbus z nowej rodziny trafi na linię montażu końcowego.

 


 

 

W podrzeszowskiej Jasionce rozpocznie się wkrótce budowa EME Aero. To wspólne przedsięwzięcie firm Lufthansa Technik i MTU Aero Engines.

 


 

 

Organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie pokazy lotnicze Poznań Air Show przyciągnęły prawie 70 tysięcy gości.

 


 

 

W dniach 11-20 maja 2018 r. w Turbi odbyły się Szybowcowe Mistrzostwa Polski.

 


 

 

21 maja 2018 r. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie nawiązała oficjalną współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

 


 

 

Tegoroczne Paralotniowe Mistrzostwa Polski zostaną rozegrane w Bułgarii.

 


 

 

W czerwcu w Bezmiechowej odbędzie się uroczystość upamiętniająca historyczny przelot Tadeusza Góry.

 


 

 

Lot na wojskowym lotnisku w Krzesinach wykonał płk pil. Rościsław Stepaniuk.

 


 

 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prezentuje nowe pamiątki po płk. pil. Stanisławie Skarżyńskim.

 


 

Na fototapetach, które dodajemy do PLAR 5/2018, przedstawiamy w trzech odsłonach belgijski Dynali H3 EasyFlyer, który jako pierwszy helikopter został wpisany do prowadzonej przez ULC ewidencji ultralekkich statków powietrznych. Autorem zdjęć jest Roman Peczka.

 


Pokazowe plany SLE
(2018-05-17)

 

 

Podczas odbywających się w Polsce pokazów lotniczych Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 prezentuje swoje trzy samoloty.

 


 

 

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o pozwoleniu na przebudowę i rozbudowę lotniska w Suwałkach.

 


 

 

Zakłady PZL Mielec podpisały z armią Ekwadoru umowę na dostawę jednego egzemplarza M28.

 


 

 

Spółka Gulfstream Aerospace poinformowała o kolejnych rekordowych lotach swoich biznesowych odrzutowców.

 


 

 

Wybitny pilot doświadczalny zmarł 12 maja 2018 r. w Warszawie w wieku 87 lat.

 


 

 

Instytut Lotnictwa inicjuje budowę polskiego innowacyjnego samolotu.

 


 

 

Na lotnisku 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego rozpoczęło się sojusznicze ćwiczenie z udziałem 80 statków powietrznych z 16 państw.

 


 

 

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczyna pierwszy etap projektu przewidującego budowę i modernizację baz HEMS.

 


 

 

56. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki odbył się w dniach 11-12 maja 2018 r. na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

 


 

 

Piknik odbędzie się 18 maja 2018 r. na lotnisku Aeroklubu Radomskiego w Piastowie.

 


Mikroloty w Lesznie
(2018-05-11)

 

 

Leszczyńskie Zawody Mikrolotowe zostaną rozegrane w dniach 25-27 maja 2018 r.

 


 

 

Gośćmi Instytutu Lotnictwa byli Ryszard Witkowski i Marcin Szamborski.

 


Sky Show Sobienie
(2018-05-09)

 

 

Dwudniowy piknik lotniczy w Sobieniach Królewskich pod Warszawą odbędzie się w dniach 16-17 czerwca 2018 r.

 


 

Do 8 czerwca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie prezentowana jest wystawa „Samoloty Szkolne Polskiego Lotnictwa Wojskowego 1918-2018”.
 
Wystawa przedstawia typy samolotów używanych do szkolenia pilotów wojskowych w Polsce od momentu odzyskania niepodległości w 1918 r. do chwili obecnej, także na obczyźnie podczas II wojny światowej.
 
Wystawa kładzie szczególny nacisk na nieco zapomniane dziś konstrukcje, używane w latach 20. i 30., jak Bartel BM-4 (pierwszy samolot polskiej konstrukcji produkowany seryjnie), Bartel BM-5 czy Morane AR-35, znane choćby ze wspomnień Janusza Meissnera.
 

 

 

Na X Motoparalotniowych Mistrzostwach Świata w konkurencjach klasycznych w Tajlandii polscy zawodnicy zdobyli sześć medali.

 


 

 

Utytułowany pilot samolotowy i śmigłowcowy zmarł 2 maja 2018 r. Miał 87 lat.

 


Lot Żwirki
(2018-05-04)

 

 

56. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki już za kilka dni.

 


 

 

Modelarska impreza odbędzie się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w dniach 30 czerwca – 1 lipca 2018 r.

 


 

 

Wiceprezes Aeroklubu Polskiego zginął w wypadku lotniczym.

 


 

 

PAŻP rozpoczyna nabór na kurs dla kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego.

 


 

 

Na gliwickim lotnisku wkrótce rozpoczną się przygotowania do budowy nowego pasa startowego.

 


Ił-2 na Ławicy
(2018-04-26)

 

 

Na poznańskim lotnisku 24 kwietnia 2018 r. wylądował radziecki Ił-2.

 


 

 

Produkowany w Krośnie samolot KR-030 Topaz został doceniony w USA.

 


 

 

Airbus Helicopters oraz Schiebel przetestowały zdolności w zakresie współdziałania platform bezzałogowych i załogowych.

 


 

 

Setną rocznicę odzyskania niepodległości Kraków uczci festiwalem balonowym Niebo Wolności.

 


 

 

Tegoroczna edycja Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym odbyła się na Uczelni Łazarskiego w dniach 18-19 kwietnia 2018 r.

 


 

 

Aż cztery medale wywalczyli polscy zawodnicy na Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych Flight Challenge Cup na lotnisku w Prievidzy na Słowacji.

 


 

 

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wraz z władzami lotniczymi krajów członkowskich UE uruchomiła kampanię informacyjną dla pilotów lotnictwa ogólnego w kwestii unikania wlotu w zastrzeżoną przestrzeń powietrzną.

 


 

 

XIX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe zostaną rozegrane w Krośnie w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 r.

 


 

 

Na Politechnice Rzeszowskiej 23 kwietnia 2018 r. odbędą się Warsztaty Techniczne.

 


 

 

Ryszard Witkowski odebrał przyznany przez Komisję Wiropłatową FAI Złoty Medal.

 


 

 

Do floty przewoźnika dołączył pierwszy z sześciu zamówionych Embraerów 195.

 


 

 

W miejscowości Napoleon (Śląskie) 15 kwietnia 2018 r. odbył się dzień otwarty Muzeum 303 im. ppłk. Pil. Jana Zumbacha.

 


35 lat Drabpolu
(2018-04-18)

 

 

Firma została założona przez Pawła Drabczyńskiego w 1983 r. jako „Zakład Naprawy Sprzętu Elektroniki Samochodowej”…

 


 

 

Biznesowy odrzutowiec G500 ustanowił osiem nowych rekordów prędkości przelotów pomiędzy parami miast.

 


 

 

Podchorążowie dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie wykonują loty szkolne na M28 Bryza.

 


 

 

Dwa złote i jeden srebrny medal wywalczyli polscy zawodnicy na 1 Tunelowych Mistrzostwach Europy w norweskim Voss.

 


HondaJet w Polsce
(2018-04-16)

 

 

Na warszawskim lotnisku 12 kwietnia 2018 r. odbyła się uroczysta prezentacja pierwszej w Polsce HondyJet.

 


 

 

W kalendarzu zespołu akrobacyjnego z Dęblina na 2018 rok znalazło się 16 pokazów i przelotów.

 


Piloci na stadionie
(2018-04-13)

 

 

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie dwaj piloci motoparalotniowi zmierzyli się z lekkoatletką i kolarką. Będzie można zobaczyć to na filmie.

 


 

Jako dodatek do PLAR 4/2018 dodajemy dwa zestawy fototapet z wojskowymi zespołami akrobacyjnymi „Orlik” i „Biało-Czerwone Iskry”, opisanymi przez Filipa Modrzejewskiego, który w ramach cyklu na 100-lecie lotnictwa wojskowego wykonał wspaniałe zdjęcia air-to-air.

 


 

 

Prototyp elektrycznego samolotu pierwszy lot wykonał 10 kwietnia 2018 r.

 


 

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie została współorganizatorem pokazów lotniczych Świdnik Air Festival.

 


 

 

Opracowany przez Cirrusa samolot SF50 został uhonorowany prestiżową nagrodą Colliera.

 


 

 

Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 r. prawie 40 mln pasażerów, co stanowi 18 proc. wzrostu w stosunku do 2016 r. – poinformował ULC.

 


 

 

28 lipca 2018 r. na lotnisku w Mielcu odbędą się IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze.

 


 

 

ULC opublikował agendę Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym, poświęconej zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA).

 


 

 

XCub otrzymał certyfikat typu EASA – poinformowała 6 kwietnia 2018 r. firma CubCrafters, producent samolotu.

 


 

 

Politechnikę Rzeszowską 9 kwietnia 2018 r. odwiedzili przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Wilnie.

 


 

 

W międzynarodowym ćwiczeniu biorą udział samoloty z 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

 


Cisza nocna na EPWA
(2018-04-10)

 

 

Od 25 marca 2018 r. na warszawskim Lotnisku Chopina obowiązuje zakaz planowania operacji lotniczych w godzinach nocnych.

 


 

 

W Krośnie rozpoczynają działalność Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Aeroklub Mielecki.

 


 

 

W 13 Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. Wacława Wieczorka pierwsze miejsca zajęli Krzysztof i Michał Wieczorkowie. 
 

Medale w Nitrze
(2018-04-09)

 

 

W rozgrywanych na Słowacji Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych Pribina Cup 2018 Polacy trzykrotnie stawali na podium.

 


 

 

Polska zawodniczka wywalczyła pierwsze miejsce wśród kobiet na Pan American Paragliding Championship i zajęła dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

 


Laser to nie zabawka
(2018-04-06)

 

 

5 kwietnia 2018 r. ruszyła ogólnopolska kampania, której celem jest uświadomienie społeczeństwa, jak niebezpieczne jest oślepianie pilotów laserem.

 


 

 

XIV Małopolski Piknik Lotniczy odbędzie się w dniach 23-24 czerwca 2018 r. - poinformowało krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

 


 

 

27 marca 2018 r. w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się warsztaty poświęcone organizacji pokazów lotniczych.

 


 

 

Dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na lotnisku zostanie wybudowany betonowy pas startowy.

 


 

 

Brazylijski Embraer dostarczył pierwszy egzemplarz nowego modelu biznesowego odrzutowca Phenom 300E.

 


 

 

31 marca 2018 r. zmarł Jan Tadeusz Karpiński – poinformował Aeroklub Polski.

 


 

 

W 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu rozpoczęło się praktyczne szkolenie dęblińskich podchorążych.

 


 

 

EASA zatwierdziła wersję P2010 z mocniejszym silnikiem – poinformował Tecnam.

 


 

 

Kolejna rotacja Aviation Detachment w Powidzu zakończyła się 28 marca 2018 r.

 


CPDLC już działa
(2018-04-04)

 

 

PAŻP poinformowała o uruchomieniu w polskiej przestrzeni powietrznej łączności kontroler-pilot za pomocą łącza danych CPDLC.

 


 

 

Podczas tegorocznej akcji „Wielkanoc 2018” łódzcy policjanci wykorzystali śmigłowiec.

 


 

 

Lotnisko Chopina 29 marca 2018 r. otrzymało od ULC certyfikat uprawniający do wykonywania operacji lądowania w Kategorii IIIA na kierunku drogi startowej „33” .

 


Super-Pac
(2018-03-29)

 

 

Nowozelandzka firma Pacific Aerospace wprowadza nową wersją samolotu P-750 XSTOL.

 


 

 
12 maja 2018 r. w Iławie odbędzie się druga edycja Lotniczej Majówki.
 
Podczas imprezy w powietrzu zaprezentują się m.in. grupy akrobacyjne Żelazny oraz Biało-Czerwone Iskry.
 
W pokazach indywidualnych zobaczymy samoloty MIG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, XA-41 pilotowany przez Artura Kielaka, a także słynny myśliwiec Spitfire, za sterami którego zasiądzie Steve Stead.
 
Organizatorzy zapraszają także do odwiedzenia stoiska poświęconego Dywizjonowi 303, na którym będą eksponowane liczne pamiątki. 
 
 

 

 

Największa polska czarterowa linia lotnicza otworzyła Enter Air Services – firmę zajmującą się obsługą techniczną samolotów.

 


CAP 10 powróci?
(2018-03-28)

 

 

Francuski Robin Aircraft rozważa wznowienie produkcji samolotu akrobacyjnego CAP 10.

 


 

 

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przekazały do Urzędu Lotnictwa Cywilnego dwa bezzałogowe statki powietrzne do celów szkoleniowych.

 


 

 

Na lotnisku w Kruszynie 25 marca 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze 2018 pn. „31. Mały Puchar Gordona Bennetta” w klasie F7A/M.

 


FIS w Chełmie
(2018-03-27)

 

 

20 marca br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyło się spotkanie z pracownikami Służby Informacji Powietrznej.

 


 

 

Siły Powietrzne otrzymają cztery dodatkowe samoloty M-346 Bielik – poinformował Inspektorat Uzbrojenia.

 


Fiesta w Lesznie
(2018-03-26)

 

 

I Leszczyńska Fiesta Balonowo-Spadochronowa przeszła do historii.

 


 

 

Liczba zgłaszanych zdarzeń z udziałem laserów w ostatnich latach oscyluje pomiędzy wartościami 100-130 zdarzeń rocznie – poinformował ULC.

 


 

 

Podczas IX Sprawozdawczo-Wyborczego Kongresu Aeroklubu Polskiego delegaci wybrali nowego prezesa Aeroklubu Polskiego.

 


Zawody w Rudnikach
(2018-03-23)

 

 

Aeroklub Częstochowski jest organizatorem 13 Ogólnopolskich Zawodów Samolotowych im. Wacława Wieczorka.

 


B787-9 w Locie
(2018-03-23)

 

 

23 marca 2018 r. na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował pierwszy z zamówionych przez PLL LOT samolotów Boeing 787-9.

 


CAMO na Bella 505
(2018-03-23)

 

 

Mieszcząca się w Pile spółka Investa Centrum Obsługi Inwestycji rozszerzyła swój certyfikat CAMO o śmigłowiec Bell 505.

 


ILX-32 w Nevadzie
(2018-03-22)

 

 

Przedstawiciele Instytutu Lotnictwa uczestniczyli w testach bezzałogowego samolotu ILX-32 MOSUP na pustyni w Nevadzie.

 


 

 

Były dyrektor pokazów Małopolskich Pikników Lotniczych zmarł 20 marca 2018 r. Miał 73 lata.

 


 

 

Według danych zebranych przez firmę Skycop, w latach 2010-2015 w całej Unii Europejskiej odbyło się 95 strajków pracowników linii lotniczych, obejmujących łącznie 176 dni.

 


SkyCourier w tunelu
(2018-03-22)

 

 

Textron Aviation poinformował o zakończeniu wstępnych prób modelu nowej Cessny w tunelu aerodynamicznym.

 


 

 

5 kwietnia 2018 r. dwie kobiety z Indii wyruszą na motoszybowcu Sinus w podróż dookoła świata.

 


 

 

Z okazji setnej rocznicy powstania RAF brytyjska poczta wypuściła serię okolicznościowych znaczków.

 


 

 

Portal dlapilota.pl wspólnie z Jastrzębską Spółką Węglową Innowacje i liderami rynku stworzył konsorcjum do implementacji U-Space.

 


 

 

Pierwszy z zamówionych przez przewoźnika B787-9 ma wylądować na lotnisku Chopina 23 marca 2018 r.

 


 

 

Podczas 20. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni wyróżniono pilota Tomasza Wojtowicza.

 


 

Komplet dodatków do PLAR 3/2018 dopełnia fototapeta z ultralekkim Texanem. Produkowany przez włoską firmę FlySynthesis samolot jest bardzo prawidłowy w pilotażu, o czym przekonaliśmy się latając nim nad Lido di Jesolo. Wrażeniami dzieli się Krzysztof Krawcewicz, zdjęcia Roman Peczka.


 

 

Gospodarzem pierwszych mistrzostw świata w wyścigach dronów będą Chiny.

 


 

 

ULC zaprasza na coroczną Konferencję Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym poświęconą zarobkowym przewozom lotniczym (CAT) i lotnictwu ogólnemu (GA).

 


 

 

Załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ Darłowskiej Grupy Lotniczej realizowały 14 marca 2018 r. loty na zastosowanie bojowe.

 


 

 

Zbudowany w liczbie 10.000 egzemplarzy B737 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

 


 

 


Instytut Lotnictwa uruchomił serwis internetowy z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego.

 


 

 

Znajdujący się w zbiorach dęblińskiego Muzeum Sił Powietrznych samolot TS-8 Bies zostanie wyremontowany.

 


 

 

Spadochronowa Reprezentacja WP wzięła udział w Americup 2018 – zawodach rozegranych w Skydiving Center w miejscowości Lake Wales.

 


Elektryczna Cora
(2018-03-13)

 

 

Cora to innowacyjny statek powietrzny, opracowany przez amerykański startup Kitty Hawk.

 


 

 

Airbus Helicopters otrzymał kontrakt na dostawę 35 dodatkowych śmigłowców UH-72A Lakota dla wojsk lądowych USA.

 


 

Kolejne fototapety jako dodatek do PLAR 3/2018. Opisany przez nas ukraiński helikopter AK1-3 jest już dostępny w Polsce. Dwa miejsca, silnik Subaru, MTOW 650 kg i ciekawa konstrukcja głowicy. Do pilotowania wystarczy świadectwo kwalifikacji. Zdjęcia wykonał Roman Peczka.


 

 

Sezon sportowej rywalizacji w lataniu precyzyjnym rozpocznie się za niecały miesiąc na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego.

 


 

Określenie „nieliczny” zawarte w tytule stanowi – jak przypomina MLP – odwołanie do słów Winstona Churchilla kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.
 
Udział w bitwie o Anglię stanowi jedynie fragment bogatego życiorysu Karola Pniaka, obok kampanii wrześniowej, walk w Afryce czy członkostwa w „trójce Bajana”. Niepodważalne walory pilota myśliwskiego uzupełnia – pochodzący z wypowiedzi i wspomnień ówczesnych kolegów – obraz człowieka koleżeńskiego, życzliwego i chętnego do pomocy.
 
Wystawa będzie prezentowana w Krakowie w dniach 13 marca – 20 kwietnia 2018 r. dzięki uprzejmości Muzeum Miasta Jaworzna.

 

Do PLAR 3/2018 dodajemy aż trzy zestawy fototapet. Na jednej z nich znany klasyk z rodowodem Mustanga, czyli Ryan Navion. Pochodzący z 1951 r. egzemplarz, opisany przez Dave’a Unwina, wciąż wspaniale się prezentuje, co widać na zdjęciach, których autorem jest Keith Wilson.

 


WT9 LSA na Wyspach
(2018-03-09)

 

 

Słowacki samolot będzie dostępny w Wielkiej Brytanii w wersji LSA.

 


 

 

Ponad 700 maturzystów i gimnazjalistów mogło poznać od środka dęblińską Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych.

 


 

 

Zarząd Aeroklubu Polskiego podjął decyzję o przystąpieniu AP do Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.

 


Ranger z Dynonem
(2018-03-08)

 

 

Ranger R7 to pierwszy samolot stworzony przez wytwórnię lotniczą należącą do Johna Torode’a, właściciela Dynon Avionics.

 


 

 

XIX Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe odbędą się w dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2018 r.

 


 

 

Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego wybrano nowy zarząd i komisję rewizyjną Aeroklubu Leszczyńskiego.

 


Kolejny AvDet
(2018-03-07)

 

 

Polsko-amerykańskie szkolenie w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2 będzie trwać do 28 marca 2018 r.

 


 

 

Na stanowisko dyrektora Instytutu Lotnictwa w Warszawie został powołany dr inż. Paweł Stężycki.

 


Nowy Falcon 6X
(2018-03-06)

 

 

Pierwszy lot nowego francuskiego odrzutowca biznesowego zaplanowano na 2021 r.

 


 

 

Zarząd Aeroklubu Polskiego w dniu 28 lutego 2018 r. zatwierdził składy nowych Komisji Specjalnościowych.

 


 

 

Pierwszym na świecie użytkownikiem floty najnowszych śmigłowców Airbus Helicopters będzie Babcock.

 


 

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza na wiosenne warsztaty poświęcone realizacji pokazów lotniczych w sezonie 2018.

 


 

 

LOT został oficjalnym przewoźnikiem polskiej reprezentacji paraolimpijskiej.

 


R44 liderem
(2018-03-01)

 

 

W 2017 r. Robinson wyprodukował 305 śmigłowców, w tym 174 egzemplarze R44.

 


 

 

W siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w dniach 21-22 lutego 2018 r. odbyły się warsztaty dotyczące SMS (Safety Management System).

 


 

 

Śmigłowiec SW-4 Solo wykonał pierwszy lot bez pilota na pokładzie.

 


 

ULC uruchomił testową wersję systemu do zgłaszania zdarzeń lotniczych przez internet.

 


 

 

W Tegernsee w Niemczech zakończyły się Sterowcowe Mistrzostwa Świata.

 


Koniec produkcji TTx
(2018-02-26)

 

 

Koncern Textron Aviation zakończył produkcję Cessny TTx.

 


 

 

W niedzielę 25 lutego warszawskie kino Iluzjon zaprasza na kolejny pokaz filmu „Dziewczyna szuka miłości”.

 


 

 

21 lutego 2018 r. w warszawskim kinie Kultura odbyło się oficjalne wręczenie Januszowi Orłowskiemu certyfikatu Rekordu Guinnessa.

 


 

 

Mikrolotowa Liga Amatorska to cykl zawodów, w których będą mogły startować załogi nieposiadające licencji sportowych.

 


 

 

Dzięki porozumieniu Lotu z PWSZ w Chełmie, studenci będą mogli zdobyć doświadczenie oraz podjąć pracę w linii.

 


 

 

Biznesowe odrzutowce G500 i G600 jeszcze w tym roku mają otrzymać certyfikat FAA.

 


 

 

Wystawa w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego poświęcona jest zawodom Challenge International de Tourisme 1932.

 


 

 

Pierwszy używany przez TOPR śmigłowiec W-3A zszedł z taśm produkcyjnych w Świdniku w lutym 1993 roku.

 


 

 

Wyniki plebiscytu na najlepszych sportowców lotniczych ogłoszono podczas uroczystej gali finałowej.

 


 

 

Na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie rozpoczęły się loty na samolotach szkolenia zaawansowanego M-346 Master.

 


 

 

Honda Aircraft Company i Wijet podpisały porozumienie dotyczące zakupu 16 samolotów.

 


 
 
Łódzka policja do monitorowania ruchu drogowego używa śmigłowca Bell 206.
 

Fiesta w Lesznie
(2018-02-15)

 

 

Aeroklub Leszczyński oraz Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Feniks zapraszają na I Leszczyńską Fiestę Balonowo-Spadochronową.

 


 

 

Daher jako pierwszy producent wprowadza podgrzewane elektrycznie fotele w jednosilnikowych, turbośmigłowych samolotach.

 


 

 

Pierwszy egzemplarz dwusilnikowego szwajcarskiego odrzutowca dyspozycyjnego trafił za ocean.

 


Bryza na misji
(2018-02-13)

 

 

12 lutego w Siemirowicach odbyło się pożegnanie sformowanego przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU Sophia.

 


 

 

Dostępna jest pierwsza, limitowana pula biletów Early Birds Ticket w promocyjnych cenach.

 


 

 

Z rozgrywanych w Hiszpanii najpopularniejszych mistrzostw w lataniu w tunelu aerodynamicznym reprezentanci Polski wrócili z pięcioma medalami.

 


 

 

Komisja Mikrolotowa Aeroklubu Polskiego organizuje współzawodnictwo klubów sportowych w 2018 roku.

 


 

 

Prezes ULC poinformował o konieczności przeprowadzenia przeglądu balistycznych spadochronowych systemów ratowniczych w samolotach ultralekkich.

 


 

 

Latem PLL LOT uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Polski do Danii.

 


 

 

Fanmei Aviation Technologies, wyłączny przedstawiciel Pipera w Chinach, złożył zamówienie na 152 samoloty.

 


Nowe barwy Lufthansy
(2018-02-08)

 

 

Lufthansa przedstawiła zmodernizowany wizerunek marki. Najbardziej widoczną zmianą jest nowe malowanie samolotów.

 


 

 

Kolejny etap plebiscytu na 10 najlepszych polskich sportowców lotniczych trwa do 15 lutego.

 


Zapraszamy na film
(2018-02-07)

 

 

Czy wiecie w jakim przedwojennym polskim filmie można zobaczyć wiele oryginalnych sekwencji lotniczych?

 


IX Kongres AP
(2018-02-07)

 

 

Zarząd Aeroklubu Polskiego podał termin IX Sprawozdawczo-Wyborczego Kongresu AP.

 


 

 

Do zmian w Zarządzie Aeroklubu Polskiego doszło po rezygnacji złożonej 12 stycznia 2018 r. przez Adama Paskę.

 


 

 

Czteromiejscowy tłokowy Vulcanair V1.0 certyfikat FAA otrzymał w grudniu 2017 r.

 


 

 

Polski pilot wywalczył drugie miejsce w klasie Challenger podczas inauguracyjnego wyścigu Red Bull Air Race w Abu Dhabi.

 


 

Jako dodatek do PLAR 2/2018 przygotowaliśmy fototapetę z DC-3 i mazurskim krajobrazem. W numerze autor zdjęcia Michał Prokurat opisuje swoje spotkanie z „Daisy” – wyprodukowanym w 1943 r. samolotem, który służył w siłach powietrznych dwóch państw i czterech liniach lotniczych.


 

 

Na stronie Ludzie polskiego lotnictwa został zamieszczony wywiad ze Zbigniewem Smolarkiem.

 


 

 

1 lutego 2018 r. na stanowisku dyrektora Aeroklubu Częstochowskiego Agnieszkę Olczyk zastąpił Daniel Nowik.

 


 

 

Były dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu płk. pil. Mieczysław Gaudyn wykonał pożegnalny lot w lotnictwie wojskowym.

 


Ulepszony XL-2
(2018-02-02)

 

 

Amerykańska firma Discovery Aviation wznowiła produkcję zaprojektowanego w Wielkiej Brytanii ulepszonego samolotu Discovery XL-2.

 


 

 

W ten weekend w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbywa się pierwszy w sezonie 2018 wyścig Red Bull Air Race.

 


 

 

Zarząd Aeroklubu Polskiego powołał nowych Przewodniczących Komisji Specjalnościowych.

 


Merlin z HKS
(2018-02-01)

 

 

Jednomiejscowy metalowy górnopłat Merlin PSA (Personal Sport Airplane) dostępny jest teraz z czterosuwowymi silnikami HKS.

 


 

 

29 stycznia 2018 r. krakowscy kontrolerzy ruchu lotniczego PAŻP obsłużyli pierwszy samolot pasażerski z nowej wieży kontroli lotniska.

 


 

 

Jubileuszowa uroczystość odbyła się 27 stycznia 2018 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 


 

 

Airbus Helicopters dostarczył 1300. śmigłowiec z rodziny H135.

 


AVGAS w Łososinie
(2018-01-26)

 

 

Na lotnisku w Łososinie można znowu kupować paliwo AVGAS 100LL.

 


Ostatni G450
(2018-01-25)

 

 

Gulfstream Aerospace dostarczył użytkownikowi ostatni odrzutowiec biznesowy G450.

 


 

 

Polecamy ostatnie egzemplarze naszego kalendarza lotniczego na 2018 rok.

 Cumulusy 2017
(2018-01-23)

 

 

Trwa drugi etap plebiscytu na 10 najlepszych, polskich sportowców lotniczych.

 


 

 

Do katastrofy wojskowego samolotu CASA C-295M doszło 10 lat temu.

 


 

 

Dzięki zwycięstwu w ósmej edycji FAI Sailplane Grand Prix Final w Chile, Sebastian Kawa wywalczył czwarty tytuł mistrza świata w wyścigach szybowcowych.

 


 

 

Airbus Helicopters dostarczył 409 śmigłowców i zdobył zamówienia brutto na 350 śmigłowców (335 netto) w 2017 r., uzyskując dobre wyniki komercyjne w segmencie śmigłowców ciężkich i super-średnich.

 


GCC Prievidza 2018
(2018-01-19)

 

 

Obóz przelotowy GCC Prievidza 2018 oraz zawody szybowcowe odbędą się na lotnisku w Prievidzy na Słowacji w dniach 12-20 maja 2018 r.

 


 

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie nawiązała współpracę z MGGP Aero.

 


 

 

Stała baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi powinna zostać oddana do końca tego roku.

 


 

XXXI Bieszczadzki Bieg Lotników odbędzie się w terminie 17-18 lutego 2018 r. na trasie im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej Górnej.
 
Więcej informacji o biegu na stronie www.bieglotnikow.pl.
 
Zapisy do zawodów online kepasport.pl.
 
Jednym z celów imprezy jest uczczenie tradycji lotniczych w Ustianowej Górnej koło Ustrzyk Dolnych.
 
I Bieszczadzki Bieg Lotników odbył się 24 stycznia 1987 roku.
 
 
  

 

 

W dniach 21-22 lutego 2018 r. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odbędą się warsztaty „Zgłaszanie zdarzeń lotniczych oraz SMS w praktyce w małych organizacjach – to się opłaca!”.

 


 

 

Bałtowska Zimowa Fiesta Balonowa odbędzie się w ostatni weekend stycznia.

 


 

 

Polski pilot został zwycięzcą rozgrywanych w dniach 2-10 stycznia 2018 r. zawodach 13 Andes Open.

 


T-6 Harvard
(2018-01-11)
 
Jako dodatek do PLAR 01/2018 przygotowaliśmy zestaw fototapet z samolotem T-6 Harvard. W numerze właściciel tej pięknej, żółtej „T-Szóstki” Jacek Mainka przybliża jej historię, w której nie brakuje polskich akcentów. Wspaniałe zdjęcia samolotu wykonał Andrzej Rutkowski.
 

 

 

Należący do PLL LOT samolot lądował awaryjnie na lotnisku Chopina z powodu problemów technicznych związanych z golenią przedniego podwozia.

 


Pipery z G1000 NXi
(2018-01-10)

 

 

Dzięki uzyskaniu certyfikatu FAA, w samolotach M350 i M500 możliwa jest instalacja awioniki Garmin G1000 NXi.

 


 

 

Tematem tegorocznego konkursu jest „Latanie w przyszłości”.

 


 

 

Grób nieznanego polskiego lotnika na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, kryje szczątki porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

 ULC zachęca do wypełnienia ankiety Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego dotyczącej wdrożenia SMS w organizacjach Part-145, Part-21 POA i DOA.

  

Jak poinformował Tecnam Aircraft, oblot drugiego egzemplarza P2012 Traveller przebiegł pomyślnie.

 


 

 

Zwycięzcą V Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych o Puchar PCD Salami został Kacper Borkowski z Aeroklubu Nowy Targ.

 


 

 

Ultralekki Aeroprakt-32L otrzymał certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Samolotów Ultralekkich (Deutscher Ultraleichtflugverband e. V. – DULV).

 


 

 

6 stycznia 2018 r. załogi 20 balonów wystartują do pierwszej konkurencji V Nowotarskich Zawodów Balonowych o Puchar PCD Salami.

 


 

 

W 2017 r. Siły Zbrojne RP przeprowadziły w sumie 34 loty o statusie „Hospital” w ramach „Akcji Serce”.

 


Rekordowy rok LPR
(2018-01-03)

 

 

W 2017 r. 21 załóg HEMS (oraz z bazy sezonowej) odnotowało 9942 misje – poinformowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To najwięcej lotów w historii.

 


 

 

Fuerza Aérea Colombiana – siły powietrzne Kolumbii nabyły dwa wyprodukowane w Bielsku-Białej szybowce SZD-54-2 Perkoz.

 


 

 

Na zawody Aeroklub Stalowowolski zaprasza w dniach 11-20 maja 2018 r.

 


 

 

Spotkanie Szybowników w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar odbędzie się w dniach 19-21 stycznia 2018 r.

 


 

 

Na czele PGL stanął prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski.

 


 

 

2 stycznia 2018 r. w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyło się pożegnanie żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie.

 


 

 

Wszystkie lotniska zobligowane do konwersji certyfikatów krajowych na certyfikaty Unii Europejskiej, pomyślnie przeszły proces konwersji, zgodnie z harmonogramem unijnym – poinformował ULC.

 


 

 

Fabrycznie nowy ultralekki Aeroprakt-22L2 został dostarczony do aeroklubu pod koniec 2017 r.

 


 

 

Rada Powiatu w Lesku podjęła uchwałę traktującą o intencji powrotu do przedwojennej tradycji szybownictwa.

 


 

 

Od 1 stycznia 2018 roku aeroklub będzie pełnoprawnym gospodarzem lotniska w Szymanowie.

 


 

 

EASA zatwierdziła ulepszoną wersję Tecnama P2008JC MkII. Pierwsze zamówienie na siedem samolotów złożył polski ośrodek Bartolini Air.

 


 

 

Lockheed Martin podpisał porozumienie o współpracy z Aerion Corporation w sprawie budowy pierwszego na świecie naddźwiękowego samolotu biznesowego o nazwie Aerion AS2.

 


 

 

Okrążenie kuli ziemskiej na francuskim samolocie turbośmigłowym zajęło dwóm Polakom niecały miesiąc.

 


 

 

Wykonane przez Pawła Mamcarza zdjęcia lotnicze można oglądać w zabytkowym dworcu kolejowym w Grodzisku Mazowieckim.

 


 

 

Samolot rozbił się w poniedziałek 18 grudnia 2017 r. w pobliżu Mińska Mazowieckiego.

 


 

 

PKBWL opublikowała raport końcowy z badania lądowania B767 PLL LOT na warszawskim lotnisku ze schowanym podwoziem.

 


AIRMED 2018
(2018-02-18)


 

 

12 grudnia 2017 r. w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odbyły się kolejne ogólnopolskie warsztaty informacyjno-konsultacyjne dla użytkowników przestrzeni powietrznej.

 


 

 

Airbus Helicopters wykonał kolejny krok w eksperymentalnym projekcie Eagle, przeprowadzając jego walidację podczas pierwszego lotu innowacyjnego pokładowego systemu przetwarzania obrazu.

 


Koniec Falcona 5X
(2017-12-14)

 

 

Dassault Aviation rozpoczął proces anulowania programu odrzutowca Falcon 5X. Powodem decyzji są problemy techniczne firmy Safran, która nie zdołała dostarczyć na czas silników Silvercrest.

 


 

 

Do zdarzenia doszło 13 grudnia 2017 r. w godzinach popołudniowych na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

 


 

 

Zgodnie z decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej, 1 stycznia 2018 r. zmieni się częstotliwość na lotnisku w Piotrkowie Trybunalskim.

 


 

 

Wieloletni pracownik WSK Mielec i Instytutu Lotnictwa, specjalista budowy samolotów, zmarł 10 grudnia 2017 r. w wieku 85 lat.

 


 

 

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej 11 grudnia 2017 r. oficjalnie otrzymał nowy samolot do kształcenia studentów pilotażu.

 


 

Z okazji obchodzonego 10 grudnia święta Matki Bożej Loretańskiej – Patronki Lotników, w Tyńcu zostanie odprawiona msza św.


 

 

Utytułowany modelarz zmarł 7 grudnia 2017 r. O jego śmierci poinformował Aeroklub Warszawski, którego był Członkiem Honorowym.

 


Yo-Yo z Włoch
(2017-12-08)
 
Jako dodatek do PLAR 12/2017 mamy trzy zestawy fototapet ze śmigłowcem Yo-Yo. W numerze Krzysztof Krawcewicz opisuje swoje spotkanie z tą ultralekką konstrukcją, zdjęcia w pięknych włoskich pejzażach, m.in. nad Laguną Wenecką, wykonał Roman Peczka.
 

 

 

Pierwszy szwajcarski odrzutowiec biznesowy 7 grudnia 2017 r. uzyskał certyfikaty typu EASA i FAA.

 


 

 

W przyszłym roku na pokazach lotniczych w USA będzie można zobaczyć samolot zbudowany z dwóch Jaków-55.

 


 

 

Zajmująca się obsługą techniczną samolotów spółka LOT Aircraft Maintenance Services w grudniu 2017 r. świętowała 5-lecie współpracy z brytyjskim przewoźnikiem British Airways CityFlyer.

 


 

 

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego został ustanowiony w 1994 r. w ramach 50. rocznicy działalności ICAO i jest obchodzony 7 grudnia.

 


 

 

Informacja PAŻP w sprawie sylwestrowych pokazów pirotechnicznych.

 


 

 

Na podlaskim lotnisku rozpoczęły się prace związane z budową pasa startowego.

 


 

 

Linie wyróżniły Jakuba Baderę, studenta III roku Mechaniki i Budowy Maszyn Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, za wysokie osiągnięcia podczas Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski.

 


 

 

Na Cmentarzu w Northwood pod Londynem 30 listopada odbyło się ostatnie pożegnanie płk. pil. Franciszka Kornickiego oraz jego małżonki.

 


Pipistrel w Chinach
(2017-12-04)

 

 

Produkcją i dystrybucją słoweńskich samolotów w Chinach zajmie się utworzone 4 grudnia 2017 r. przedsiębiorstwo Pipistrel Asia-Pacific.

 


 

 

Tecnam poinformował o dostawie pierwszych trzech samolotów P2006T w wersji do pozyskiwania danych geoprzestrzennych.

 


 

 

Policja przygotowuje się do zamówienia trzech nowych śmigłowców.

 


 

 

Aeroklub Nowy Targ podał termin organizowanych wspólnie z firmą PCD Salami V Nowotarskich Zimowych Zawodów Balonowych.

 


M28 dla Bundeswehry
(2017-11-27)

 

 

Dwa produkowane w PZL Mielce samoloty M28 będą używane do prowadzenia szkolenia spadochronowego żołnierzy Bundeswehry.

 


 

 

Cub Crafters wprowadził nowe wersje modelu Carbon Cub – EX-3 i FX-3.

 


Balonowe MP 2018
(2017-11-27)

 

 

Zgodnie z decyzją Komisji Balonowej AP, przyszłoroczne Balonowe Mistrzostwa Polski odbędą się na terenie podczęstochowskich gmin Olsztyn i Janów.

 


 

 

W związku z dynamicznym rozwojem szkoleń, Adriana Aviation od 1 listopada 2017 r. uruchomiła filię Ośrodka Szkolenia Pilotów również w Toruniu.

 


 

 

Najlepszym zawodnikiem FAI Drone Racing World Cup 2017 został Szwajcar Dario Neuenschwander.

 


 

 

PAŻP przygotowuje się do wdrożenia w FIR Warszawa łączności CPDLC (Controller-pilot data link communications – łączność kontroler-pilot za pomocą łącza danych).

 


20 lat STL Orlik
(2017-11-22)

 

 

Sądeckie Towarzystwo Lotnicze Orlik świętowało 20-lecie działalności.

 


 

 

Aeroklub Polski przedstawił zwycięzców Mikrolotowego Pucharu Polski.

 


 

 

Podczas zakończonych 16 listopada 2017 r. targów Dubai Airshow odbyła się inauguracja działalności Emirates Flight Training Academy.

 


 

 

W dniach 17-18 listopada w Katowicach odbyły sie IV Otwarte Mistrzostwa Polski w lataniu tunelowym – FlySpot Polish Open 2017.

 


 

 

Weteran drugiej wojny światowej zmarł 16 listopada 2017 r. w Anglii na miesiąc przed swoimi 101 urodzinami.

 


 

 

Balon na ogrzane powietrze z polską załogą 16 listopada 2017 r. przeleciał z Polski do Szwecji.

 


 

 

Firma Drabpol wykonała modernizację wyposażenia awionicznego jednego z dwóch latających w Polsce samolotów Cessna A 185 F. Jego właściciel zdecydował się na wykonanie tablicy przyrządów w standardzie „glass cockpit”.

 


Terrafugia przejęta
(2017-11-16)

 

 

Firma poinformowała 13 listopada 2017 r. o sfinalizowaniu przejęcia przez działający w branży motoryzacyjnej chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group. Kwoty transakcji nie ujawniono.

 


 

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na wernisaż wystawy „Skrzydlaci Kosynierzy. Dywizjon 303 i tradycje kościuszkowskie w polskim lotnictwie wojskowym”.
 
Wernisaż wystawy przygotowanej w związku z obchodzonym obecnie Rokiem Tadeusza Kościuszki odbędzie się 22 listopada 2017 r. o godzinie 12.
 
Na wystawę składa się zbiór fotografii i archiwaliów, wzbogacony historycznymi, dotychczas nieupublicznianymi pamiątkami.

 

 

Planowany termin pokazów lotniczych w Świdniku to 8-10 czerwca 2018 r.

 


 

 

Na Lotnisku Chopina 15 listopada 2017 r. wylądował pierwszy z trzech zakupionych przez MON do przewozu VIP-ów samolotów B737-800.

 


 

 

Kilkudziesięciu pilotów wystartowało w rozegranych w dniach 11-12 listopada 2017 r. zawodach na celność lądowania, kończących sezon sportowej rywalizacji w Aeroklubie Częstochowskim.

 


 

 

Bell 505 Jet Ranger X otrzymał certyfikat EASA 12 listopada 2017 r.

 


 

 

Pierwsze załogi samolotów CASA C-295M zaczną się szkolić na dostarczonym do Krakowa symulatorze w połowie grudnia 2017 r.

 


SportStar RTC
(2017-11-13)

 

Jako dodatek do PLAR 11/2017 mamy trzy zestawy fototapet z nowym nabytkiem Aeroklubu Gdańskiego – czeskim samolotem SportStar RTC, opisanym przez prezesa aeroklubu Mikołaja Chrzana. Zdjęcia Roman Peczka.


 

 

Walka o mistrzowski tytuł w sezonie 2018 rozpocznie się w lutym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 


 

 

W ramach spotkań z cyklu „Leci z nami pilot” Bemowskie Centrum Kultury odwiedzą kolejni goście.

 


 

 

Qumak S.A. we współpracy z Politechniką Warszawską oraz Centrum Kształcenia i Doradztwa IKKU zaprojektują nowoczesny symulator handlingowy.

 


 

 

Na lotnisku w Powidzu załogi polskich i amerykańskich Herculesów rywalizowały w precyzyjnym zrzucie ładunku oraz precyzyjnym lądowaniu.

 


 

 

W sobotę 11 listopada w Aeroklubie Częstochowskim odbędą się zawody w celności lądowania w czterech dyscyplinach.

 


 

 

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 listopada 2017 r. w centrum dostaw Airbusa w Hamburgu, linie Emirates odebrały 100. egzemplarz samolotu A380.

 


 

 

Fabrycznie nowy PAC 750 XSTOL będzie wykorzystywany do skoków spadochronowych od najbliższej wiosny – poinformował Aeroklub Gdański.

 


 

 

Organizowana przez Politechnikę Rzeszowską konferencja dotycząca General Aviation odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2017 r.

 


 

 

Zdobywca najbardziej prestiżowej nagrody w sporcie balonowym zmarł 2 listopada 2017 r. Miał 85 lat.

 


 

 

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się prezentacja odrestaurowanego samolotu LWD Żuraw.

 


 

 

W dniach 26-27 października 2017 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie odbyła się organizowana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego kolejna już edycja Konferencji Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

 


 

 

Port Lotniczy Radom uruchomił na Facebooku stronę skierowaną przede wszystkim do użytkowników statków powietrznych w ruchu General Aviation.

 


 

 

W 2035 roku w polskich portach lotniczych zostanie przewiezionych ponad 94 miliony pasażerów, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w roku 2016 – wynika z prognozy przedstawionej przez ULC.

 


 

 

Od 25 do 27 października br. w Krzesinach odbywał się doroczny kurs szkoleniowo-metodyczny kierowniczej kadry lotniczej Sił Zbrojnych RP ZLOT 2017.

 


 

 

ULC uruchomił stronę internetową poświęconą kolizjom z ptakami i zagrożeniom z nich wynikającym.

 


 

 

LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) Sp. z o.o. będzie jedną z pierwszych na świecie baz technicznych serwisujących i wykonujących obsługę liniową Boeingów 737 MAX.

 


 

 

21 października 2017 r. na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego odbyły się 55. Latawcowe Mistrzostwa Polski w klasie FLP i FLS pn. „Świeto Latawca 2017”.

 


 

 

Jeszcze w tym roku studenci specjalności pilotaż Politechniki Rzeszowskiej będą mieli do dyspozycji nowy samolot do nauki latania – poinformowała uczelnia.

 


 

 

Instytut Lotnictwa poinformował o testach nowej konstrukcji układu antyoblodzeniowego do wlotu powietrza silnika GE LEAP-1C.

 


 

 

19 października 2017 r. zostało ogłoszone rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 29 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, jakie powinny spełniać obiekty budowlane oraz naturalne w otoczeniu lotniska.

 


 

 

Odbiorcą setnej Cessny Citation Latitude jest firma NetJets, amerykański operator samolotów biznesowych.

 


ZLOT w Krzesinach
(2017-10-23)

 

 

Kierownicza kadra lotnictwa Sił Zbrojnych RP będzie uczestniczyć w dorocznym kursie szkoleniowo-metodycznym ZLOT 2017.

 


 

 

Instytut Lotnictwa i Nevada Institute for Autonomous Systems powołują Wspólne Centrum Doskonałości.